Faydalı Bilgiler

Kumkuat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Daha önce pek çoğunuzun duymadığı, görüntü açısından görenleri hayran bırakan, sevimli bir yapıya sahip olan Kumkuat, faydaları ile ön plana çıkıyor. Bildiğiniz gibi turunçgillerden olan kumkuat, son derece farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak harika bir C vitamini deposudur. Bunun yanında ekşimtırak bir tadı bulunmaktadır. Ayrıca çok ilginçtir ki kabuklarıyla birlikte yenmektedir. Portakalı andıran görüntüsüyle gerçekten herkesi hayran bırakmaktadır. Peki siz de kumkuat nedir? Kumkuatın faydaları nelerdir diye mi soruyorsunuz? O zaman bu yazının devamını okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Kumkuatın Faydaları Nelerdir?

Çin ve genel olarak Doğu Asya taraflarında yetiştirilen Kumkuat, ülkemizde de yetişebiliyor. Özellikle Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgeleri seviyor. Bunun yanında Rize tarafında da yetişebildiği görülmüştür. Bodur bir ağaç olmasından kaynaklanan saksı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yani evlerde saksı içerisinde yetiştirmek de mümkündür. Peki ama yararları nelerdir?

  • Bünyesinde bol miktarda C vitamini bulundurmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bunun yanında C vitamininden kaynaklanan antioksidan etkisi yaratıyor.
  • Kumkuatın yararları arasında idrar söktürücü özelliği de bulunuyor. Ayrıca sindirim sistemini düzenliyor.
  • İştahsızlık, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi sorunlar ile baş ediyor. Bu da sindirime ne kadar yararlı olduğunu gösteriyor.
  • Yüksek kolesterol için birebir olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kolesterol dengesinde görev alıyor.
  • Bol miktarda kalsiyuma sahip olmasından dolayı kemik ve diş sağlığı açısından son derece önemli bir meyve olarak ön plana çıkıyor.
  • Böcek ısırmaları ve zehirlenmeler gibi küçük çaplı olaylarda hemen yardımcı oluyor. İyileşme ve normale dönme hızını iki katına çıkarıyor.
  • Uykusuzluk ve stresten kaynaklanan baş ağrılarına iyi geliyor. Bünyesinde oldukça fazla B1, B2, B3 ve A vitaminleri barındırıyor. Buna bağlı olarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki sinir sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor.

Yukarıda kumkuatın sağlığa faydaları hakkında bazı bilgiler verdik. Bilmelisiniz ki kumkuat tipik bir turunçgildir. Tüm özelliklerine sahiptir. Sıcak ortamı sevmektedir. Eğer siz de evlerinizde yetiştirmek istiyorsanız, kesinlikle bulunduğu ortamın -4 dereceden aşağıda olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şartlar altında ömrünün uzun olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Akdeniz Bölgesi onun en sık rastlandığı bölgelerin başında yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam için siz de bol miktarda tüketebilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu