HaberlerPolitika

Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı İlber Ortaylı Eleştirilere Yanıt Verdi

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir süre önce  Kültür ve Turizm Bakanlığına danışman olarak getirişmiş ve bu olaydan öncede 50 yıldır biriktirdiği kitaplardan oluşan şahsi kütüphanesini Cumuhurbaşkanlığı Külliyesine bağışlamıştı. Bu nedenlerden dolayı bir süredir sert eleştiriler alan Ortaylı yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

KENDİSİNi ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

İlgili Makaleler

Eleştirilere cevap veren Ortaylı, “Kitaplarımı bağışlamam anlayamadığım, daha doğrusu tasvip edemeyeceğim tepkilere neden oluyor” dedi. “Benim yaşıma gelmiş bir insanın geniş bir kitaplığı halen elinde tutması son derece uygunsuzdur. Ne kadar yaşayacağıma dair senedim yok Bazı iyi kütüphaneler ise artık kitap kabul edemiyor. Kapasiteleri dolmuş durumda” diye belirten Ortaylı, herhangi bir karşılık beklemeden şahsi kütüphanesinde tam 50 yıldır biriktirdiği kitaplarını bağışladığını belirtti.

“GÖREVİYLE İLGİLİ MEMURİYET VE MAAŞ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Kitap bağışının dışında danışmanlık için ne kadar ücret aldığıda tartışılan Ortaylı, buna da bir açıklama getirdi ve “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ilk olarak 1977-1979 yılları arasında Ahmet Taner Kışlalı‘ya danışmanlık yaptım. Memuriyet ve maaş söz konusu değil, devletle her zaman bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim” diyerek herkesi aydınlattı.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu