ListelerSağlık

Kronik Baş Ağrısı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı gençlerden yaşlılara birçok insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Peki kronik olarak görülen baş ağrısının sebepleri nelerdir? Detaylar yazımızda.

Kronik (Günlük) Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı gençlerden yaşlılara birçok insanın yaşadığı bir sağlık sorunudur. Fakat baş ağrısı yaşadığınız gün sayısı çok fazlaysa “kronik (günlük) baş ağrısı” yaşıyor olabilirsiniz. Kronik günlük baş ağrısı sürekli olması nedeniyle en rahatsız edici baş ağrısı çeşidi sınıfındadır. Ancak kararlı şekilde uzun dönemde bir tedavi süreci ile baş ağrıları azaltılabilir.

Kronik (Günlük) Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kronik günlük baş ağrısının en az 3 ay boyunca ve ayda 15 gün ya da daha fazla bir süreyle gerçekleşmesi gereklidir. Ağrının kronik bir baş ağrısı olarak kabul edilebilmesi için başka bir şeyin yol açtığı bir ağrı olmamalıdır. Kronik baş ağrıları sürelerine göre sınıflandırılmaktadır. 4 saatten az ya da fazla sürmesine göre baş ağrısı türleri:

1. Kronik Migren

Kronik Migren

Baş ağrısının kronik migren olarak teşhis edilebilmesi için 3 ay boyunca ayda 15 gün ya da daha fazla süreyle devam etmesi gerekir. Ayrıca ağrı kafanızın bir tarafını etkiliyorsa, zonklama hissine neden oluyorsa, orta düzeyli ağrıdan şiddetliye kadar uzanıyorsa ve rutin faaliyetleriniz ile ağrınız iyice kötüleşiyorsa muhtemelen kronik bir baş ağrısına sahipsiniz demektir.

2. Kronik Tansiyon Tipi Baş Ağrısı

Kronik Tansiyon Tipi Baş Ağrısı

Bu tür baş ağrısı ise saatlerce sürebilir ya da sürekli devam edebilir. Eğer kafanızın her iki tarafında ağrı varsa, hafiften orta dereceye varan bir ağrınız varsa, basınca veya sıkmaya bağlı bir ağrı hissediyorsanız, rutin aktivitelerle kötüleşmeyen bir baş ağrınız varsa muhtemelen kronik tansiyon tipi bir baş ağrınız vardır.

3. Yeni Günlük Sürekli Baş Ağrısı

Yeni Günlük Sürekli Baş Ağrısı

Bu baş ağrısı ilk başladığı zamanlarda birkaç gün içinde sürekli hale gelmeye başlar. Eğer kafanızın iki tarafında ağrı varsa, basınç ya da sıkma gibi bir ağrınız varsa, hafiften orta dereceye varan ağrınız varsa muhtemelen yeni günlük bir sürekli baş ağrınız var demektir.

4. Hemicrania Continua (Kalıcı ve Tek Taraflı Baş Ağrısı)

Hemicrania Continua

Bu tip kronik baş ağrısı başın herhangi bir tarafında oluşabilir, ağrı taraf değiştirmez. Günlük ve sürekli bir ağrınız varsa, orta derecede ve şiddetli bir ağrınız varsa, migren benzeri bir şikayetiniz de varsa daha şiddetli bir hale gelebilen bir ağrınız varsa muhtemelen bu baş ağrısından muzdaripsiniz. Kronik baş ağrılarının en kötüsü ve şiddetlisi olan bu ağrı reçeteli bir ağrı kesici olan indometazine ilacı ile kesilebilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu