Ekonomi ve FinansFaydalı BilgilerListeler

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Merhaba arkadaşlar. Bilindiği gibi bankalar ile ilişkilerin en büyük, hatta en önemli kolonu kredi notudur. Bu yüzden kredi notunun önemini de tartışmaya açmak büyük bir yanlıştır. Bankalar, her şeyi kredi notuna bakarak karar verirler. Ne kadar banka ile aranız iyi olursa olsun, düzenli müşteri olursanız olun, geri ödemeleriniz sorunlu ise banka çoğu teklifinize sıcak bakmayacaktır. Bu yüzden zaman içerisinde çeşitli denemeler yapabilirsiniz. Ama çoğu yanlış olabilir. Bu yüzden sizin için en güncel kredi notu yükseltme tekniklerine bakmak istiyoruz. Peki ama nasıl yükseltebiliriz kredi notumuzu? Gelin madde madde inceleyelim.

Önce Kredi Notunuzu Öğrenin

İnternet üzerinden findeks üzerinden ya da bankalarınız ile iletişime geçerek, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz kolaylıkla. Tabi bunu yaparken araya farklı bireyler girmeden yapmak istiyorsanız (yani bizzat kendiniz görmek istiyorsanız), kredi notu konusunda findeks size en iyi kaynak olacaktır. Kredi notu genellikle 1900 ile 500 sınırı arasında ilerler. Şayet notunuz ortalamanın altında ise (1000lerde ise), kredi notunuz düşüktür. Bu yüzden yapmanız gereken şeylerin başında, birkaç yöntem bulunuyor.

Kredi Kartı Kullanın, Ama Düzenli!

Şayet bir kredi kartınız var ise, sakın kapatmayın. Çünkü kapatırsanız geri alma şansınız yok denecek kadar az. Kredi notu düşük birine bankalar kredi kartı vermek istemezler. Bu yüzden elinizdeki kredi kartını iyi şekillerde değerlendirerek, düşük taksitler ile kredi notu düzeltmelerinizi yapabilirsiniz. Rahat ve şekillerde ön plana çıkarılacak olan borçlar ile (tutarı önemli değil, önemli olan düzenli ödemeniz) düzenli ödeme yaptığınız taktirde, bir süre sonra (en az 4 ay) kredi notunuzun yükselmeye başladığını göreceksiniz. Elinizde kredi kartınız var ise ya da kredili mevduat hesabınız var ise (bu da yine esnek hesap ya da kredi hesabı olarak geçiyor) bu hesapları hızlı bir şekilde kullanmaktan ziyade, düzenli ödemeler yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede kredi notunuz da kolaylıkla yükselecektir. Bu sayede kredi notunuzu daha seri bir şekilde ve daha güvenli bir şeklide yükseltebilirsiniz. Ek hesap ya da esnek hesap olarak sunulan hesaplar doğrudan kredili mevduat olduğu için, notunuza bizzat etki edecektir

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu