Faydalı Bilgiler

Kozmetik ürünlerinde neden aloe vera tercih ediliyor?

Aloe vera, yani tıbbi adıyla sarısabır, yüzyıllardır şifalı etkisiyle bilinen bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları içerisinde değerli jel, uzun yıllardan beri hem ilaç hem de kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle güzellik ürünlerinde aloe vera kullanımı büyük bir artışa geçmiş durumda. Özellikle cildine özen gösteren kadınlar tarafından aloe vera içerikli ürünlere büyük bir rağbet var. LR gibi özellikle aloe veralı ürünler üzerine uzmanlaşmış markaların yanısıra, diğer tanındık kozmetik firmalarına ürün yelpazelerine aloe veralı ürünleri eklemeye devam ediyorlar. Peki aloe vera kozmetik ürünlerinde neden bu kadar talep görüyor? Bu biktiyi bu kadar değerli yapan şeyler ve cilde faydaları neler?

Aloe vera bitkisinin aktif içerikleri

Aloe veranın insan sağlığına etkisi ve kullanım alanlarına geçmeden önce bu yaprak jelinin içerisinde doğal olarak bulunan içeriklere bakmak gerekiyor:

  • Vitaminler: Antioksidant özellikli A, C ve E vitaminleri, ayrıca B12 vitamini, folik asit ve kolin
  • Enzimler: Bradykinase
  • Mineraller: Kalsiyum, krom, bakır, selenyum, magnezyum, mangan, potasyum, sodyum ve çinko
  • Şekerler: En önemli şekerlerden biri antialerjik ve antienflamatuvar özellikleriyle bilinen Acemannandır.
  • Antrakinonlar: Kuvvetli laksatifler olarak bilinen 12 antrakinon bulundurur. En önemlileri aloin ve emodindir.
  • Yağ asitleri: Hepsi antienflamatuvar özellikli olan 4 streoid bulundurur: kolesterol, kampesterol, β-sisosterol ve lupeol
  • Hormonlar: Yara iyileştirici ve antienflamatuvar özellikli oksin ve gibberellin hormonları içermektedir.
  • Diğerleri: İnsan vücudunda bulunan 22 aminoasitin 20 tanesi aloe vera jelinde de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra antibakteriyel ve antienflamatuvar özellikli salisilik asidi de içerisinde barındırmaktadır.

Aloe veranın yukarıda saydığımız tüm bu yararlı içerikler barındırğıdına inanmak gerçekten güç ancak aloe vera jeli bu özelliği yüzünden o kadar değerlidir ki, Sigma-Aldrich gibi kimya şirketleri aloe vera yaprak jelini işleyerek bu değerli içerikleri yapraktan ayrıştırırlar ve satışını yaparlar. İşte bu yüzden aloe vera LR ürünleri gibi daha çok kozmetik ve güzellik ürününde en çok aranan doğal içeriklerin başında gelir.

Aloe-vera-kullanim-alanlari

Aloe veranın kullanım alanları

Aloe vera yaprak jeli hem cilt bakım ürünlerine kullanıma, hem de içilerek tüketilmeye uygundur. Bu sayede güzellik ürünlerinin yanısıra sağlık ürünleri arasında da kendine yer bulmuştur.

Aloe vera jelinin şifalı etkisi pek çok farklı alanda kendini göstermektedir. Örneğin ilk kez 1935 yılında yaraların iyileştirilmesi üzerindeki rolü klinik çalışmalara konu olmuştur. Bugün hala sedef, egzama, soğuk ısırı, aşırı cilt kuruluğu, ağız içi yaraları, yanıklar gibi cilt rahatsızlıklarında aloe veranın iyileştirici etkisinden faydalanılmaktadır. İltihaplananmanın önlenmesi, antibakteriyel ve antifungal etkisi sayesinde ilaçlarda da sıkça kullanılır. Kırışıkların oluşumunu geciktiren kolajenin vücuttaki üretimini tetiklediği ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği için ağız yoluyla tüketimi oldukça yaygındır. Bu sebepte LR aloe vera ürünleri arasında yer alan aloe vera jel içecekler şirketin en çok satan ürünleri arasına girmiştir.

Sağlık ve güzellik ürünlerindeki aloe vera kullanımı her yıl artarak devam ediyor ve raflarda birbirinden farklı yüzlerce ürün müşterilerin beğenisine sunuluyor. Eğer siz de cildiniz veya sağlığınız için aloe vera içerikli bir ürün arıyorsanız, alacağınız ürünün içerisindeki doğal aloe vera jelinin yüksek miktarda olmasına ve doğal içeriği zamanla bozulacağı için son kullanıma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edin.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu