Faydalı BilgilerListelerSağlık

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Zararlı Kimyasallar

Makyaj ürünleri, şampuanlar, kremler evimizin her bir köşesinde bulunan ve vazgeçemediğimiz ürünlerdir. Her şey gibi bu ürünlerinde iyisi kötüsü bulunmaktadır. Bizim için en önemli şey sağlık iken, güzelleşmek uğruna sağlımızı kendi ellerimizle öldürebiliyoruz. Bakım yapıyorum sanırken, aslında daha kötüye gidiyoruz. Bu yüzden ürün alırken dikkatli seçimler yapmamız gerekmektedir. Aşağıda görülen kimyasalları içeren kozmetik ürünleri kullanmamaya dikkat etmemiz gerekmektedir.

kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasallar

 • Triclosan, diş macunları, deodorant ve anti bakteriyel sabunlarda bulunabilmektedir. Amacı bakterileri öldürmektir fakat bunu yaparken bazı bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına olanak sağlayabilmektedir. Ek olarak ciltte kızarıklıklara sebep olabileceği gibi tiroit bezinin fonksiyonlarını engelleyebilmektedir.
 • Parabens, pek çok üründe bulunan ve en çok gördüğümüz kimyasallardan biridir. Göğüs kanseri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. İçerdiği antimikrobiyal kimyasallarla hormon dengesini bozmaktadır.
 • Formaldehyde, oje, şampuan ve bazı vücut şampuanlarında bulunabilmektedir. Bu kimyasal da benzer şekilde bakterileri engellemek için vardır. Fakat aynı zamanda bazı kanser türleriyle de ilgisi olduğu bilinen bir şeydir. Ayrıca astımınız varsa kullanmanız pek önerilmiyor.
 • Propylene Glycol, makyaj malzemeleri, şampuan ve saç spreyinde bulunabilmektedir. Cilt için tahmin edebileceğinizden daha fazla zararı vardır. (1,4-dioxane, PEG) Yoğun bir şekilde kullanmak sağlığımızı alt üst edebilmektedir.
 • Fragrance/parfüm, kimyasalın içerdiği bazı şeyler doğal olsa da içeriğinde alerjenler ve endokrin düşmanları vardır.
 • Sodium Laureth Sulfate/Sodium Lauryl Sulfate, şampuan ve duş jellerinde. Bu kimyasal ciltte kızarıklıkları arttırabilir ama asıl kötülüğü cildin kimyasalları emme yüzdesini arttırmasıdır. Bu sayede kullandığınız her ürün başına daha fazla kimyasalı vücudunuza katmış olursunuz.
 • Phthatales, oje, parfüm, losyon, saç spreyi ve daha pek çok üründe bulunmaktadır. Ayrıca plastik ürünlerde de yer alan bi kimyasaldır. Bazı araştırmalara göre şeker riskini arttırdığı söyleniyor.
 • Toluene, petrokimyasal bir üründür. Oje, saç boyası ve saç ağartıcıların da bulunmaktadır. Deride problemlere sebep olabilidiği gibi mide bulantısına sebep olduğu söylenmektedir.

Daha fazla ayrıntıya girmeden ve sizi boğmadan kaçınmamız gereken birkaç kimyasalın da sadece adını yazalım.

 • Coal Tar (katran) “Özellikle kepek önleyici şampuanlarda bulunur”
 • Diethanolamine and Triethanolamine
 • Oxybenzone
Bunlara ek yapabileceğiniz başka zararlı kimyasallar hakkında bilginiz varsa, yorumlarınızı lütfen paylaşın. Sağlıklı kalalım.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu