ListelerSağlık

Koronavirüs ne kadar sürecek? İkinci bir dalga olacak mı?

Koronavirüs ne kadar sürecek? İkinci bir dalga olacak mı? Konu hakkında merak edilen tüm bilgileri detaylı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Doktorların ve bilim adamlarının yaklaşık 37 milyon insana bulaşan ve 1 milyondan fazla can alan koronavirüs hakkında bilmedikleri çok şey var, ama kesin olan bir şey var ki henüz bu illetten çıkmadık. Karantina ve sokağa çıkma kısıtlamaları Türkiye genelinde ve tüm dünyada artmaya devam ederken, insanlar gün geçtikçe bu karantina ve yasakları görmezden gelip daha yakın temas ettiklerinde ikinci bir koronavirüs enfeksiyon dalgasının vurabileceği endişesi var. Koronavirus aşıları ise hala daha geliştirilme aşamasında olup kesin bir bilgiye sahip değiliz.

Bazı halk sağlığı uzmanları, sınırlı kapasiteye sahip olsalar bile, işletmeleri yeniden açmanın ve plaja gitmek ve etkinlikler gibi sosyal aktivitelere devam etmenin çok erken olduğunu söylüyor. Diğerleri ise, şehirlerin ekonomiyi ayakta tutmak için yeniden açılması gerektiğini ve koruyucu sağlık önlemlerinin restoranlarda, okullarda, alışveriş merkezlerinde ve uçaklarda koronavirüs bulaşmasını engelleyeceğini savunuyor .

Koronavirüsün ve neden olduğu COVID-19 hastalığının kısa vadeli ve uzun vadeli etkilerini, iyileştikten sonra ne kadar süre bağışıklık kazanabileceğiniz ve yeniden enfekte olmanın mümkün olup olmadığı da dahil olmak üzere hala bilinmezlikler çercevesindedir. Ayrıca, hükümet liderlerinin koronavirüs enfeksiyonlarındaki artışa nasıl tepki vereceği de belli değil. Almanya’nın şansölyesi Angela Merkel gibi bazıları, karantina önlemlerini gerektiği gibi yeniden kullanacaklarını işaret etti .

Koronavirüs ne kadar sürecek?

Bir hastalığın ‘ikinci dalgasını’ tanımlayan nedir? Daha fazlası olabilir mi?

Genel olarak, bir pandemi içindeki bir “dalga” genel bir düşüşün ardından artan hastalık bulaşma dönemidir . Şu anda, Türkiye’de koronavirüs vakaları artmaya devam etse de, pandeminin ilk “dalgasına” olası bir sonun sinyalini veren yeni enfeksiyon oranları ülkenin diğer bölgelerinde ve dünyanın çoğunda azalıyor gibi görünmekte. Enfeksiyon oranları tekrar yükselmeye başlarsa bir sonraki “ikinci dalgayı” gösterecektir. Pandemi ne kadar uzun sürerse, o kadar fazla dalga oluşması muhtemeldir .

Bir dalga daha küçük dalgalanmalardan oluşabilir

Koronavirüs pandemisi  Dünyanın tüm bölgesini aynı şekilde veya aynı zamanda etkilememiştir. Ülkeler  farklı zamanlarda karantinaya girmeye başladı ve ülkemizde bu aşamadan çıkmaya başladı, farklı alanlar aşamalarda ve kendi hızlarında kısıtlamaları hafifletti.

Dünyada koronavirüs pandemisi istatistikleri için:

https://news.google.com/covid19/map?hl=tr&gl=TR&ceid=TR%3Atrhttps://news.google.com/covid19/map?hl=tr&gl=TR&ceid=TR%3Atr

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu