Köpeklerde Uyuz ve Tedavisi

Köpeklerde Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır

Köpeklerde Uyuz ve Tedavisi

Köpeklerde uyuz tedavisi nasıl yapılır ve bu hastalık hayvana nasıl bulaşır, makalemizin devamında Köpeklerde Uyuz ve Tedavisi ile alakalı yazıları bulabilirsiniz.

Köpeklerde Uyuz Nedir

Köpek hastalıklarında en yaygını ve en korkutucu olanı uyuz hastalığıdır çünkü bu hastalık sağlıklı bir köpeği kısa sürede öldürebilecek bir hastalıktır, tedavi edilmezse çevre sağlığı içinde risk oluşturacaktır köpek bakıyorsanız gerekli olan aşılarını ve ilaçlarını ihmal etmelisiniz. Uyuz bir deri hastalığıdır uyuz olan köpeklerin tüyleri dökülür ve ciddi kilo kaybeder, alt resimde uyuz olan bir köpek resmi var bakabilirsiniz.

Uyuz Belirtileri Nelerdir

Uyuz hastalığına yakalanan köpekler sürekli kaşınır ve kaşıdığı bölgedeki deri kızarır zamanla tüyleri dökülmeye başlar. Tüy döküldükten sonra hayvan aynı bölgeyi kaşımaya devam edeceği için yaralar oluşabilir ve bu köpek için ciddi sağlık sorunları oluşturacaktır.

Uyuz Nasıl Bulaşır

Bu hastalık genelde sokakta yaşayan köpeklerde görülmektedir yeterli beslenme sağlayamadığı için hayvanın direnci azalır ve çevreden kolayca virüs kapabilir en çok virüs kapacağı yerler ise çöplerdir bilirsiniz köpekler çöp karıştırmasını severler. Uyuz köpekten köpeğe bulaşabileceği için hasta bir köpek ile sağlıklı bir köpeği asla yan yana getirmemelisiniz su ve mama kapları dahi ayrı olmalıdır. Uyuzu aşısını yaptırarak hastalığa yakalanmasını önleyebilirsiniz.

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır

Uyuz tedavisi olan bir köpek hastalığıdır, aşı ve ilaçlar sayesinde köpeğiniz bu kötü hastalığa yakalanmaz. Yeni yakalandığı zaman fark ederseniz vakit kaybetmeden hemen bir veterinere götürmelisiniz gerekli olan tedavi köpeğiniz için yapılacaktır sonrasında verilen ilaçlar ile hayvanın sağlığına dikkat etmelisiniz düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz yemeğini ve suyunu düzenli temiz olarak vermelisiniz unutmayın oda bir can sonuçta kendinize nasıl düzenli bakıyorsanız köpeğinize de öyle bakmalısınız.

Exit mobile version