Gezi Rehberi

Konya’da Kesinlikle denemeniz gereken 3 Mükemmel Tat

Konya gezmeye gittiğiniz ve şöyle güzel bir yöresel tatlardan yemek istiyorsunuz ama bu etli ekmek, mevlana, bıçak arası dışında olmalı diyorsanız işte bu önerilerini bir kenara not edin, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

1- Hasan Şendağlı Pidecisi

Hasan Şendağlı Pidecisi

Küflenmiş bir peyniri, az kaşarla karıştırıp somon ekmeği arasına koyun ve üzerine tereyağı ekleyerek odun ateşindeki bir fırında pişirin. İyi bir lezzet olacağı kesin ama Hasan Şendağ’lının yaptığı bir başka bir şey. İtiraf ediyorum ki yediklerim içinde en bu türden en iyisi.

Şeb-i Arus için geldiğimiz Konya’da Bahar’ın kahvaltı için buraya gidiyoruz otelde yemeyelim dediğinde aç kalacağımı düşünmüştüm. Birkaç kez dönüp dolaştıktan sonra nihayet varmıştık ki biraz sıra var ve minicik bir dükkan, hatta dükkan bile sayılmaz.

Sıraya yazıldık ve beklemeye koyulduk. 10 dakika sonra plastik tabakta gelen yemek aşağıdaki gibiydi.

İlk ısırıktan sonraki 3-6 ısırık arası garip sesler çıkararak yiyeceğiniz garantisini veriyoruz. Aralardaki konuşma genellikle,

-bu nasıl bir şey,

-aman allahım,

-bir tane daha yemeliyiz,

-ımmmhhhhh,

-harika,

Şeklinde devam ediyor  işin sırrını sorduk peynirde dedi Hasan Amca. Gittik peyniri almaya, bildiğiniz küf, tattık ama değil. Hatta satıcı abi alışkın değilseniz boşverin dedi, satmadı. Konya gelip sabah kahvaltısını burada yapmıyorsanız, çok şey kaçırdınız demektir.

 

2- Tarihi Tiritçi Mithat

Tarihi Tiritçi Mithat

Konya’da Hasan Amcaya sorduk öğle yemeğine ne yapalım diye, o da tarihi Tiritçi Mithat’a gidin dedi, zaten birbirlerine çok yakınlar. Önce Sille’yi gezdik plan oradan direkt Çatalhöyük’e geçmekti ama akşama kalmayabiliyormuş. O yüzden Sille ile Çatalhöyük arasına alalım dedik.Tirit ne derseniz, kuzunun ön budundan ayrılan ve sinirleri ayrılmış et… Bir kuzu eti ne kadar lezzeti olabilir ki derseniz, kapıya vardığınızda en az 20 dakika beklemeyi göze alan müşterilere sorun derim. Komik ama başka şubesi olmadığı için masa boşalmasını beklemeniz gerekiyor ki bizde o bekleyenlerdeniz.Etin altında pide ve yoğurt, et suyunun tadını alabiliyorsunuz, en üstüne doğranmış maydanoz ve tabi ki tereyağı. Ağır gelmediğini rahatlıkla söyleyebilirim.Sonuç olarak bizce, Türkiye’de yiyebileceğiniz et yemeklerinde ilk 5’e kesinlikle girer.

3- Hacı Şükrü Fırın Kebabı

Hacı Şükrü Fırın Kebabı

Tüm hafta sonu planımız tamamen yerle bir olmuş üzerine birde çalışmak zorunda kalmıştık. Tamam dedim Bahar’a izinsiz geçen bir hafta için bu kadarı yeterli en azından Tiritçi Mithat’da kendimizi ödüllendirelim. Yola çıktık ama aklımızda hep acaba kaldı mı? Konya’da o kadar ilgi görüyor ki saat 16:00’da bitebiliyor. Dükkanın kapısında girer girmez boş masalar bize mesajı vermişti.

Yılmadan merak ettiğimiz diğer tat, fırın kebabı için bu sefer rota Meram’a. Varır varmaz taze et kokusu vurdu burnumuza. 1907 yılından bu yana devam eden bir aile işletme kültürü Yanında soğan ve ayran olmazsa olmaz. Kuzu etini bu kadar yumuşak pişirebiliyor olmak gerçekten alkışı hakkediyor.

 

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu