Hayvanlar Alemi

Konserve Kedi Mamaları ile İlgili Yararlı Bilgiler

Evde kedi besleyenlerin sıklıkla kullandığı konserve kedi mamaları ile ilgili işinize yarayabilecek yararlı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda da genel olarak konserve kedi mamaları ile ilgili bilgiler vermekteyiz.  Tüm hayvan sahipleri evcil hayvanlarını en sağlıklı şekilde yetiştirmek için ellerinden geleni  yaparlar. İyi bir yuva, iyi bir besin sağlayarak en uzun ve sağlıklı ömrü sürmesini isterler. Bunun için en büyük yardımcı destek konserve kedi mamaları olmaktadır.

Verilmek istenen bu sağlığı öncelikle iyi bir mama ile sağlayabiliriz. Normal bir yavruluk geçirmiş evcilinizin ilk ihtiyacı bünyesine uygun bir kuru mamadır. Yaşına, kilosuna ve yaşam evresine uygun bir mama bulduktan sonra iyi beslenmeye başlayacaktır.

2 yaşında bir kediyi ele alalım. Kısırlaşmış, kilosu ideal bir sarmana verilebilecek birçok mama vardır. Bu mamalar yetişkin kısırlaştırılmış kedi mama kategorisinde karşımıza çıkar. Tüm markalarda çeşitli içeriklere sahip mamalar bulunmaktadır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları kedinizin kilo kontrolünü sağlamak için özel olarak üretilmiş karbonhidrat oranı azaltılmış mamalardır.

İlgili Makaleler

Yaş Kedi Maması faydalı mı?

Yaş Kedi Maması faydalı mı?

Şüphesiz ki tüm kedi aleminde en favori olan mama çeşidi yaş mamadır. Kedilerin büyük kısmı yaş mama daha kabına konmadan mama kabına koşturmaya başlarlar. Bunun sebeplerinden biri yaş mamaların çeşitli lezzetleridir. Et içeriği yoğunluklu olan yaş mamaların kimilerinin yanında sebze takviyesi de bulunmaktadır.

Sığır etli, tavuk etli, hindi etli çeşitli deniz ürünleriyle bezenmiş birçok mama bulunmaktadır. Bu mamaların ızgara hali, jöle içinde olanları, parça etli olanları ve kıyılmışları bulunur. Bu formlar kedinizin yeme alışkanlığına göre tercih edilir. Yavru ve yaşlı kediler genel olarak kıyılmış formdaki mamaları daha kolay yerler. Çünkü dişleri güçsüzdür ve büyük bir parça eti çiğnerken zorlanabilirler.

En severek yenen mamalar genelde içlerinde et parçacığı olanlardır. Büyük lokmalar olan bu yaş mamalar hem besleyici  hem de doyurucudur. Bir yaş mama paketi bir öğünü karşılar. Bu sebeple kuru mama ile oranlanarak verilmelidir. Dozu ayarlanamazsa fazla kiloya sebep olabilir.

Bir süre yaş mama ile büyümüş kediler alıştıktan sonra kuru mamaya geçişte zorlanabilirler. Çene kasları yumuşak mama sebebiyle az gelişir. Bu gelişemeyen kaslar kuru mama ile tanışmazsa sonrasında zorlanabilir. Bu sebeple belli bir süreden sonra yavru kedileri kuru mamaya alıştırmak da önemlidir. Yaş mamanın lezzetinden vazgeçmeleri kolay olmayacaktır fakat sağlıklı olan ikisini dengeli olarak yemeleridir.

Kuru mamalarda olduğu gibi yaş mamalarda da yaşam evrelerine göre çeşitler bulunmaktadır. Yavru, yetişkin, kısır ve yaşlı kedilere özel yaş mamalar da bulunmaktadır. Bu çeşitlilik kedinize en uygun mamayı bulmanızı kolaylaştırır. Hem sağlıklı hem de damak zevkine uygun şekilde beslenen kedilerin huzuruyla sizin iç huzurunuz da artacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu