Faydalı Bilgiler

Komedyenler psikopat mı?

Komedyenlerin psikozla bağlantılı kişilik özelliklerine sahip oldukları ve bu nedenle eğlendirebildikleri ortaya çıkmıştır.

Cem Yılmaz’ın “Pisi pisikopatım” diye söylediği M.F.Ö şarkısı bir itiraf olabilir mi?

İngiliz psikiyatri dergisinin yayınladığı araştırma makalesine göre, çok büyük ihtimal öyle! The British Journal of Psychiatry isimli dergi, komedyenlerin psikozla bağlantılı kişilik özelliklerine sahip olduklarını ve bu nedenle insanları eğlendirebildiklerini ortaya çıkarmış. Güldürürken düşündüren dedikleri bu olsa gerek! Gerçi araştırma İngiltere, ABD ve Avustralya’dan, 404’ü erkek, 119’u kadın toplam 523 komedyen üzerinde yapılmış. Bizim Türk komedyenlerini kapsamıyor anlayacağınız. Zaten “Kaldı ki canım bir deliye gülmek isterse, hiç uzağa gitmeden, kendi kendime gülebilirim” diyen de batılı bir yazar olan Montaigne değil midir? Demek ki neymiş? Batının yalnızca ilmini almak gerekmiş. Batının komikliklerinden, şakalarından bize ne! Bizim aslanlar gibi kendi mizah anlayışımız var. Bol küfürlü, belden aşağı esprili olabiliyor arada ama olsun. Geberene kadar gülmek garanti çoğu zaman! Çılgın Türkler namımız da malum. Bir de psikopat eklenmesin mümkünse! En nihayetinde Nasreddin Hoca’nın evlatlarıyız.

Mizah bizim kültürümüzün vazgeçilmez bir unsuru. Ama araştırmayı yapan uzmanlar, “Mizah için gerekli unsurlar, şizofreni ve bipolar, psikozlara sahip insanların bilişsel durumunu karakterize edenlerle çarpıcı biçimde benzeşiyor” diyorlar. Çıldırtırlar insanı! Muhtemelen çoğu gözlüklü, sürüsüne bereket kitap hatmetmiş, çok bilmiş uzman kişiler. Çamur at izi kalsın diye boşuna dememişler. Hem bu uzman arkadaşların da “Biz bu kadar sıkıcıyken, komedyenler çıkmış herkesi güldürüyorlar. Var mı öyle yağma arkadaş?!” demedikleri ne malum!

[irp]

Komplo teorilerini bir kenara bırakıp yayınlanan makaleye dönecek olursak, araştırmada dört farklı cepheden değerlendirilme yapıldığı belirtiliyor.

1. Olağandışı deneyimler (telepati ve paranormal olaylara inanç)
2. Bilişsel düzensizlik (dikkat dağınıklığı ve düşüncelerini odaklama güçlüğü)
3. İçedönük uyumsuzluk (samimiyetten kaçınma dahil sosyal ve fiziksel zevkleri azaltma eğilimi)
4. Dürtüsel uygunsuzluk (dürtüsel, antisosyal davranış eğilimi).

Böyle okuyunca bu komedyenlerde de yok yokmuş diyor insan. Düzensizlik, uyumsuzluk, psikopatiyle alakalı tüm sorunlara bir eğilim söz konusu. Araştırmayı yapan uzmanlar bir de, yaratıcı insanlarda uzun vadede akıl sağlığı problemleri çıkması ihtimalinin daha yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Aziz Nesin’in ‘Palyaço’ hikayesinin gerçek olması gibi bir durum bu. Adamın biri kronik mutsuzluk sebebiyle psikiyatriste gider. “Doktor”, der, “hastayım, hayattan zevk alamıyorum”. Psikiyatrist onun bu kronik mutsuzluğunu dinler önce. Sonra karşıdaki sirkteki palyaçoyu izleyip eğlenmesini tavsiye eder. Adamın cevabı manidardır: “O palyaço benim.”

Araştırmanın dünya çapında yankı uyandırmasıyla, bir çok kimseden aynı soru yükseldi:

Komedyenler psikopat mı? Böyle araştırmaların ülkemizde yapılmıyor olmasının da ayrıca altını çizmek gerekiyor. Bilimsel araştırmalar para bulunmamasında bir hayır var belki de. Yoksa “Komedyenler psikopatın dibidir!” falan gibi daha beter sonuçlar da çıkabilirdi. Komik ama psikopat olmaktansa, fakir ama komik kalalım, iyidir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu