Faydalı BilgilerListeler

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir? 18 Doğal Yol

Koltuk altı kararmasına ne iyi gelir? Bu 18 doğal yolu kaçırmayın!

Birçok kadının korkulu rüyası haline gelen koltuk altı kararması utanç verici bir durumdur. Koltuk altı karardığında genellikle uzun kollu kıyafetler giyilerek bu utanç verici durum kapatılmaya çalışılabilir. Ancak bu durumu uzun kollu kıyafetlerle değil de doğal yöntemlerle çözüme ulaştırmak hiç de zor değil.

Koltuk altı bölgesinde cildin kararması genellikle hastalık veya tıbbi bir durumla alakalı değildir. Çoğu zaman koltuk altı kararması cildin güneşin ışınlarına maruz kalmasından kaynaklansa da bazı faktörler bu durumun oluşumuna katkıda bulunabilir.

Koltuk altı kararmasının nedenleri nelerdir?

Koltuk altı kararmasının nedenleri nelerdir?

Ten rengi melanosit denilen pigment hücreleri tarafından belirlenir. Bu hücreler çoğaldığında ciltte daha koyu bir renk ortaya çıkarak karartıya neden olur.

Hemen hemen herkes de koltuk altı kararması ortaya çıkabilir, ancak bazı insanlarda bu risk daha büyüktür. Daha koyu bir cilde sahip olan insanlarda, açık tenli insanlara oranla koltuk altı kararma olasılığı daha yüksektir.

Genetik

Koltuk altı kararması bazı durumlarda aileden kalma genetik bir durumdan dolayı oluşabilir. Anne, baba, kardeş veya yakın akrabanın cildinde koyu lekeler olması sizde de koltuk altı kararmasına neden olabilir.

Tıraş

Koltuk altlarını tıraş etmek kararmanın en önemli nedenlerinden biridir. Tıraş, doğal olarak ciltte tahrişe ve sürtünmeye yol açarak sertleşme ve kararmaya neden olur.

Tüy dökücü kremler

Tüy dökücü kremler, istenmeyen tüyleri anında yok etme eğilimindedir. Ancak bu kremler cildi tahriş ederek koltuk altının kararmasına neden olabilecek kimyasalları barındırır.

Terleme

Koltuk altının aşırı terlemesi, karartının oluşmasının bir diğer önemli nedenlerindendir. Koltuk altı bölgesi üst vücutta en az hava alan bölgedir. Dar kıyafetler giymek cildin nefes almasını engeller ve bu da terleme ile birlikte koltuk altının kararmasına neden olabilir.

Ölü cilt hücrelerinin birikimi

Ölü cilt hücreleri vücudun her yerinde oluşur. Bu ölü cilt hücrelerinin koltuk altında oluşması da sürpriz bir durum değildir. Vücudunuzdaki deri hücreleri öldükçe cildin dış tabakalarında birikir ve daha koyu bir renk halini almasına neden olur. Bu birikim sonucunda da cilt renk değiştirerek kararma ortaya çıkar.

Deodorant ve anti-perspirant kullanımı

Piyasada bulunan tüm antiperspirantlar (terleme önleyiciler) ve deodorantlar her cilt için uygun olmayabilir. Deodorantlardaki alkol ve kimyasal maddeler inflamatuar reaksiyonlara neden olarak cildin kararmasına yol açabilir.

Obezite ve diyabet

Obezite ve diyabet hastası olan kişiler akantozis nigrikans (vücudun kıvrımlı olan bölgelerinde ortaya çıkan ve koyu renk oluşumuna neden olan cilt hastalığı) denilen bir durumla karşı karşıya gelebilir. Bu durum kan akışında fazla insülin olduğunda ortaya çıkar. Fazla insülin cilt hücrelerinin aşırı uyarılmış hale gelmesine neden olur. Bu durumun sonucunda da cildin koyulaşması muhtemeldir.

Sigara kullanımı

Sigara, hiperpigmentasyon durumunu tetikleyerek koltuk altında karartı oluşmasına neden olabilir. Sigara kullanımı bırakıldığı zaman bu karartılar kaybolur.

Melazma

Melazma, koltuk altı da dahil olmak üzere güneşe maruz kalan bölgelerdeki cilt renginde karartı oluşmasına neden olur. Melazma ayrıca hamile kadınlarda, oral kontraseptif kullanan kişilerde ve herhangi bir hormon replasman tedavisi gören kadınlar da sıklıkla görülür.

Addison hastalığı

Addison hastalığı adrenal bezler, glukokortikoidler ve mineralokortikoidler gibi gerekli miktarda hormon üretilmediği tıbbi bir durumdur. Addison hastalığı güneşe maruz kalındığında cildin koyulaşması ile sonuçlanan hiperpigmentasyona neden olur.

Koltuk altı kararması geçiren doğal yollar

Koltuk altı kararması geçiren doğal yollar

1- Elma sirkesi ve karbonat

Koltuk altınızda kararmasının çözümünde elma sirkesi göz ardı edilmemelidir. Hafif asetik özelliği sayesinde elma sirkesi koltuk altını beyazlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ölü cilt hücrelerini atarak cildinizi de temizler. Elma sirkesini koltuk altınıza uygularken alanı temizledikten sonra sürmeniz önemlidir.

İlk yöntemde, 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesini bir yemek kaşığı su ile karıştırın ve koltuk altı bölgenize sürünüz. Yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra koltuk altınızı ılık su ile durulayınız. Koltuk altı kararmasından etkili bir şekilde kurtulmak istiyorsanız bu uygulamayı birkaç hafta boyunca aynı şekilde tekrar etmelisiniz.

Diğer yandan, bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırın ve bu karışımı koltuk altı bölgenize sürünüz. Karışımın koltuk altınızda tamamen kurumasını bekleyin ve bölgeyi su ile yıkayınız. Koltuk altınızdaki kararmayı etkili bir şekilde sonlandırmak istiyorsanız bu uygulamaları düzenli olarak tekrar etmeniz gerekir.

2- Zerdeçal, bal, yoğurt ve limon

Limon antiseptik, antibakteriyel ve doğal bir ağartıcı olarak profesyonelce görev yapar. Bu özellikleri sayesinde limon çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, ayrıca koltuk altını beyazlatmada da oldukça etkili yöntemlerden biridir. Ancak, limon cildinizi kurutacağı için yöntemleri uyguladıktan sonra nemlendirici uygulamayı unutmayınız.

Bir tane limonu kalın dilimler halinde kesin ve bu dilimleri banyo yapmadan önce koltuk altınıza sürünüz. Yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra banyo yapın ve uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendiriniz.

Diğer yandan, 2 yemek kaşığı limon suyunu 1 tatlı kaşığı zerdeçal, yarım tatlı kaşığı bal ve yarım tatlı kaşığı yoğurt ile pürüzsüz bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu macunu koltuk altınıza düzenli bir şekilde birkaç saniye boyunca masaj yaparak sürün ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra cildinizi su ile yıkayınız. Koltuk altı kararmasından etkili bir şekilde kurtulmak için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

3- Karbonat ve Su

Karbonat ile peeling yaparak koltuklarınızı doğal ve hızlı bir şekilde beyazlatabilirsiniz. Karbonat kullanımı, koltuk altı kararmasının en önemli nedenlerinden biri olan ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt gözeneklerini de açarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza olanak sağlar.

İki veya üç yemek kaşığı karbonatın içerisine yeterli miktarda su ekleyin ve koyu bir macun kıvamına gelene kadar karıştırınız. Hazırladığınız bu karışımı koltuk altınıza nazikçe masaj yaparak sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayarak kurulayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu kolay yöntemi düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

4- Salatalık limon suyu ve zerdeçal

Salatalık, doğal beyazlatma özelliğine sahip olduğu için koltuk altlarındaki karartıyı hızlı bir şekilde aydınlatmaya olanak sağlar.

Bir tane salatalığı dilimler halinde kesin ve koltuk altlarınıza birkaç dakika boyunca hafifçe masaj yaparak salatalık dilimlerini yerleştiriniz. Ardından bu şekilde birkaç dakika kadar bekledikten sonra dilimleri kaldırın ve alanı su ile yıkayınız. Bu basit yöntemi her gün düzenli olarak tekrarlayınız.

Bir başka seçenek ise, bir tane salatalığı rendeleyin ve suyunu çıkardıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyerek karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı koltuk altı bölgelerinize sürün ve yaklaşık 15-25 dakika kadar bekledikten sonra bölgeyi su ile yıkayınız. Koltuk altı kararmalarından etkili bir şekilde kurtulmak için bu uygulamayı haftada 2 veya 4 kez tekrarlayabilirsiniz.

5- Patates ile koltuk altı kararmasını yok edin

Patates, koltuk altını beyazlatmak için doğal ve etkili yollardan biridir. Patates hafif asidik özelliğe sahiptir ve bu sayede adeta doğal bir ağartıcı olarak yapar. Üstelik, patateste bulunan ağartıcı madde cildin tahriş olmasına neden olmaz.

Bir tane patatesi ortadan ikiye bölün ve böldüğünüz patatesi ince dilimler halinde kestikten sonra 5-10 dakika boyunca koltuk altlarında sürünüz. Ardından koltuk altlarınızı ılık su ile yıkayınız. Koltuk altı karartısını etkili bir şekilde azaltmak için bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

6- Süt ile koltuk altı kararmasına etkili çözüm

Süt, koltuk altına doğal ve hızlı bir şekilde beyazlatmanın en etkili yollarından biridir. İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve yağ asitleri sayesinde süt, koltuk altlarını etkili bir şekilde beyazlatarak cildinizi yumuşatır ve cilt tonunu aydınlatır.

Bir yemek kaşığı sütü koltuk altı bölgelerinize birkaç dakika boyunca hafifçe masaj yaparak sürünüz. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca beklettikten sonra koltuk altınızı yıkayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

Patates ile koltuk altı kararmasını yok edin

7- Şeker ve zeytinyağı

Zeytinyağı, cildinizin güzel görünmesini sağlayan antioksidan ve diğer özellikleri içerir. Ayrıca zeytinyağı, cildinizi daha pürüzsüz ve yumuşak hale getirerek nemlendirme özelliğine de sahiptir.

3 yemek kaşığı zeytinyağını bir bardak şeker ile karıştırın ve bu karışımı koltuk altı bölgelerinize hafifçe masaj yaparak sürünüz. Sürdüğünüz zeytinyağını yaklaşık 5 dakika boyunca beklettikten sonra su ile yıkayınız. Koltuk altı karartısını gidermek için bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayınız.

8- Elma ile koltuk altı temizliği

Elma, koltuk altı kararmasına neden olan bakteri ve mikropları öldüren yüksek miktarda vitaminlere sahiptir. Ayrıca elma cildinizin ölü hücrelerini atarak pul pul dökülmesini sağlar.

Bir tane elmayı rendeleyerek hamur haline getirin ve hazırladığınız elma püresini birkaç dakika boyunca koltuk altlarına hafifçe masaj yaparak sürünüz.

Yaklaşık birkaç dakika kadar bekledikten sonra sürdüğünüz elma püresini ıslak bezle temizleyiniz. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı haftada bir veya iki kez tekrarlayınız.

9- Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı hem cilt hem de saç için oldukça etkili ve faydalı bir yağdır. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde koltuk altı karartısını hafifletmeye yardımcı olur, doğal ve etkili bir deodorant olarak görev yapar. Hindistancevizi yağını koltuk altınıza sürdüğünüzde deodorant kullanmanıza gerek kalmaz.

Bir çorba kaşığı hindistancevizi yağını birkaç dakika boyunca koltuk altınıza hafifçe masaj yaparak sürünüz. Ardından yaklaşık en az 20 dakika kadar bekledikten sonra etkilenen bölgeyi zeytinyağlı sabun ve ılık su ile yıkayınız. Hindistancevizi yağının mükemmel faydalarından yararlanmak için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

10- E vitamini yağı

Koltuk altını doğal ve hızlı bir şekilde beyazlatmanın bir başka etkili ve doğal yolu E vitamini yağı kullanmaktır. E vitamini yağının kullanımı, koltuk altınızın yumuşak ve pürüzsüz hale gelmesine olanak sağlar.

Eczanelerden temin ettiğiniz E vitamini yağı kapsülünü koltuk altınıza sürün ve birkaç dakika boyunca açık bıraktıktan sonra alanı su ile durulayınız.

11- Sirke ve pirinç unu ile koltuk altı parlaklığı

Sirke, cildinizdeki ölü deri hücrelerinin neden olan bakteri ve mikropları öldüren doğal asidik özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde koltuk altı karartısını gidermekle kalmaz, aynı zamanda cildinizde mükemmel bir parlaklığın oluşmasına olanak sağlar.

1-2 çorba kaşığı pirinç ununu yeterli miktarda sirke ile karıştırarak koyu kıvamlı bir macun haline getiriniz. Ardından sıcak bir duş aldıktan sonra cildinizi kurutun ve bu macunu koltuk altı bölgelerinize uygulayarak yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletiniz. Son olarak alanı ılık suyla yıkayın ve bu karışımı haftada bir veya iki kez düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

12 -Yumurta yağı

Yumurta yağı, yeni cilt hücrelerinin üretimini desteklemeye yardımcı olabilecek omega 3 içeriğine sahiptir. Yumurta yağının bu içeriği sayesinde cildiniz daha pürüzsüz ve beyaz hale gelir, koltuk altı karartılarınızı etkili bir şekilde ortadan kaldırır.

1 tatlı kaşığı yumurta yağını koltuk altı bölgenize birkaç dakika boyunca masaj yaparak sürün ve bir gece boyunca bekletiniz. Sabah kalktığınızda vücudunuzu pH dengeli sabun ve su ile yıkayınız. Etkili sonuçlar elde etmek için bu uygulamayı düzenli olarak tekrarlayınız.

13- Yoğurt koltuk altı cilt tonunu açar

Yoğurt, mikropları öldürmeye yardımcı olabilecek doğal probiyotikler açısından oldukça zengin bir besindir. Buna ek olarak ayrıca içeriğinde bulunan laktik asit sayesinde cildinizi arındırır ve yeni cilt hücrelerini üreterek koltukaltı karartısından kurtulmanıza olanak sağlar. Ayrıca yoğurt, koltuk altındaki kaşıntıyı da etkili bir şekilde rahatlatır.

1 veya 2 yemek kaşığı yoğurdu koltuk altı bölgenizi hafifçe ovalayarak birkaç dakika boyunca sürünüz. Yaklaşık birkaç dakika boyunca beklettikten sonra koltuk altlarınızı su ile yıkayınız. Koltuk altı karartısını etkili bir şekilde beyazlatmak için yoğurt yöntemini her gün düzenli bir şekilde tekrarlayınız.

14- Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağı cildinizi beyazlatma ve nemlendirme özelliğine sahiptir. Ayrıca ayçiçek yağı, sadece koltuk altı bölgenizi beyazlatmakla kalmaz, aynı zamanda bikini ve yüz bölgesi gibi karartı olabilecek diğer vücut bölgelerini de aydınlatır.

Bir yemek kaşığı ayçiçek yağını koltuklarınıza sürünüz. Yaklaşık 5-10 dakika kadar beklettikten sonra koltuk altlarınızı yıkayınız. Bu yöntemi banyo yaptıktan sonra ve yatmadan önce günde iki kez uygulayınız.

15- Limon suyu ve bal

Bal, birçok güzellik ve cilt sorunlarını iyileştirmek için mükemmel bir içeriğe sahiptir. Bal, antibakteriyel özelliği sayesinde cildinizdeki ölü hücrelere neden olan bakteri ve mikropları öldürmeye olanak sağlar. Ayrıca bal, koltuk altı kararmasına neden olan kaşıntı ve tahrişten de kurtulmanızı sağlayarak rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Nasıl uygulanır?

1 tatlı kaşığı balı koltuk altı bölgenize eşit olarak sürü ve tamamen kurumasını bekledikten sonra ılık suyla durulayınız. Koltuk altındaki kararmaları etkili bir şekilde beyazlatmak için bu yöntemi düzenli olarak tekrarlayınız.

Diğer yandan, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı limon suyunu iyice karıştırın ve bu karışımı koltuk altlarınıza uygulayınız. Yaklaşık 17-20 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi yıkayarak kurutunuz.

Portakal kabuğu ve koltuk altı temizliği

16- Papaya ile etkili cilt beyazlığı

Papaya meyvesi, kabızlık ve mide ağrıları için etkili olmasının yanı sıra, aynı zamanda cildinizi aydınlatmaya yardımcı olur ve koltuk altı cildinizi beyazlatmayı sağlayan enzimler içerir. Ayrıca papaya cildinize peeling yapar ve cildinizin yenilenmesini sağlayan cilt hücrelerini ortadan kaldırarak cildinizi yumuşatır.

Bir tane papayayı ortadan ikiye bölün ve koltuk altına sürünüz. Yaklaşık 25-30 dakika boyunca beklettikten sonra etkilenen bölgeyi su ile durulayınız. Tatmin edici sonuçlar elde etmek için bu uygulamaya haftada 3 veya 4 kez tekrarlayınız.

17- Portakal kabuğu ve koltuk altı temizliği

Portakal kabuğu cildinize peeling etkisi yapar ve parlatma özelliğine sahiptir.

Birkaç tane portakalın kabuğunu birkaç gün boyunca güneşe koyup kurutunuz. Ardından kuruttunuz portakal kabuklarını toz haline getirin. 2 tatlı kaşığı portakal kabuğu tozunun içerisine gül suyu ve süt katıp koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız.

Hazırlamış olduğunuz koyu kıvamlı macunu koltuk altlarında sürün ve 15 dakika kadar bekledikten sonra bölgeyi soğuk su ile yıkayınız. Koltuk altı karartısını etkili bir şekilde beyazlatmak için bu uygulamayı haftada birkaç kez tekrarlayınız.

18- Sandal ağacı

Sandal ağacı cilt aydınlatıcı özelliğine sahip olduğu için koltuk altlarında oluşan karartıyı etkili bir şekilde beyazlatmaya yardımcı olur. Buna ek olarak ayrıca sandal ağacı koltuk altında aşırı terleme sonucunda oluşan kokuyu da gidermeye olanak sağlar.

2 çorba kaşığı sandal ağacının içerisine yeterli miktarda gül suyu ekleyin ve koyu kıvamlı bir macun haline gelene kadar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz bu macunu koltuk altlarınıza sürün ve yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayınız. Koltuk altlarındaki karartıyı etkili bir şekilde aydınlatmak için bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu