EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak olarak isimlendirilmekte olan bir bölümünde yer almaktadır. Kalın bağırsak son derece yüksek bir hacme sahip olan ve çeşitli parçalara bölünmüş bir boru görünümündedir. Kalın bağırsak ortalama olarak 160 ile 130 cm uzunluğuna ve 6 ile 8 cm çapına eşittir. İşte kalın bağırsak da meydana gelen çeşitli poliplerin neden olduğu kanser türlerine kolon kanseri denilmektedir.

Sık Karşılaşılan Kolon Kanseri

Sık karşılaşılan kolon kanseri belirtilerine gelirsek dışkılama alışkanlıklarında farklılıklar, ishal ve kabızlık, dışkının çapında değişiklikler, mide gazında artış, gaz ağrılarında artışlar, nedeni bilinmeyen kilo kaybı ve dışkıladıktan sonra bağırsaklarda oluşan yeterince boşalamamış hissi kolon kanserinin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Kolon kanserine sebebiyet veren faktörler tam olarak bilinmiyor. Fakat birçok dış etmenler ve kalıtsak etmenlerin bu kolon kanserinin oluşumu yüksek oranlarda etki ettiği ve ilerlemesine sebep olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak bireylerin beslenme alışkanlıkları da kanser riskini önemli oranlarda etkilemektedir. Özellikle de hayvansal yağlar açısından zengin gıdaları tüketmekte olan bireylerin bu kansere yakalanma riskleri son derce yükselmektedir.

Sık Karşılaşılan Kolon Kanseri

Genetiksel Faktörler

Başka bir faktör ise yine ailesinde meme, yumurtalık, kolon kanseri olan bireylerin risk grubunu oluşturabilmekteler. K olarak her kanser türünde bulunduğu üzere kolon kanser türünde de bazı kimyasal maddeler ve sanayi işletmelerinde çalışmakta olan bireyler önemli risk altında dırlar. Kolon kanseri günümüzde en çok 70’yaşını aşmış olan bireylerde görülür. Ancak bu kanser türüne genç bireylerde yakalanabilmektedir. Herkes kolon kanseri riskini taşıyabilmektedir fakat 50 yaş ve üzeri kişilerde kolon kanseri oluşma riski daha yükseklerdedir.

Eğer 50 yaş ve üzeri bireyler fazla oranlarda kırmızı et yiyorsalar, sigara kullanıyorsalar, alkol kullanıyorsalar ve kilolu yapıya sahipseler %75 oranlarında kolon kanserine yakalanma riskleri taşımaktadırlar.

Rastlantısal kolon kanseri, ailesel kolon kanseri, kalıtsal kolon kanseri olarak bu üç gruba ayrılmaktadır.

Kolon kanserinin evrelerine gelecek olursak ka ilk evrede kanser hücreleri sadece kolonun iç kısmında olurlar. Diğer 2. Evrede ise kanser hücreleri kolonun iç duvarına doğru ilerlerler. 3. Evrede ise kanser hücreleri yine kolonun iç duvarından çok daha ileri bölgelere doğru yayılırlar. 3.Evre’de ise kanser komşu lenf nodlarına sıçramıştır ve son evrede ise artık kanser hücreleri vücuda hızlı bir şekilde yayılmıştır. Her evreye göre tedavi yöntemleri farklılaşabilmektedir ve bildiğiniz üzere evre yükseldikçe tedavi sonucu da bir o kadar azalabilmektedir.

Bu yüzden kolon kanseri tedavisinde teşhis en önemli faktörler arasındadır ve eğer böyle unsurlardan şüpheleniyorsanız kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız.

Originally posted 2021-11-19 09:44:29.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu