EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı Bilgiler

Kobiler İçin Wordpress Altyapısı Yeterli mi?

Dünya çapında en çok kullanılan web sitesi oluşturma aracı olan WordPress’in, bu noktada KOBİ’ler için önerilebilecek en uygun çözüm mü? Detaylar yazımızda.

İşletmelerin başarısındaki en etkili unsurlar yalnızca çalışkan bir ekip ve sağlıklı kararlar alan yöneticiler değildir. Güçlü bir web sitesi de potansiyel müşterilerin işletmeye ulaşmasını sağlayan en önemli bileşenlerdendir.

Pandemi ve e-ticaretteki hızlı büyüme ile her işletmenin internette görünürlük kazanması ve bir web sitesine sahip olması neredeyse bir zorunluluk halini almıştır. Ancak bu konuda teknik bilgiden yoksun küçük işletme sahipleri web sitesine yönelik adımlar atmanın zorlu ve karmaşık olduğunu düşünebilir.

Dünya çapında en çok kullanılan web sitesi oluşturma aracı olan WordPress’in, bu noktada KOBİ’ler için önerilebilecek en uygun çözüm olduğunu söylemek yanlış olmaz.

WordPress, web sitesi sahiplerinin sitelerine içerik eklemesine, bu içeriği düzenlemesine, görüntülemesine ve yayına almasına olanak tanıyarak hayatlarını kolaylaştıran bir içerik yönetim sistemidir. WordPress’in KOBİ’ler için önerilmesinin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Wordpress alt yapısı kullanımı

  • WordPress, popülerliği ile öğrenmesi ve kullanması en kolay site oluşturuculardan biri olduğunu tüm Dünya’ya kanıtlamıştır. WordPress’le herkes teknik uzmanlık gerekmeden sıfırdan bir web sitesi oluşturabilir. Menülerini ve ayarlarını bulmak ve anlamak kolaydır. Karmaşık sistemleri öğrenmek için zamanı veya kaynağı olmayan küçük işletmeler için bu son derece önemlidir.
  • WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, lisans ücreti yoktur. İçerik yönetim sistemi için ücret ödemek zorunda kalmadığınızdan sadece sitenizin yayında olmasını sağlayan teknik altyapı için (alan adı + hosting) bütçe ayırmanız yeterlidir. Sitenizin ihtiyaç duyduğu doğru hosting çözümünü bulma konusunda, WordPress’in sorunsuz çalışması için optimize edilmiş sunucularla sağlanan WordPress Hosting planlarını inceleyebilirsiniz. Bu planlar, detayları hosting sağlayıcıları arasında farklılık gösterse de temelde, WordPress ile oluşturulan sitelerin güvenlik ve hız açısından desteklenmesini hedefler.
  • WordPress SEO dostudur. SEO, Google gibi arama motorlarında üst sıralarda listelenmek ve organik trafiği artırmak için kullanılan taktikler olarak tanımlanabilir. WordPress, SEO’ya dair ayarlamalar yapmayı kolaylaştırır. Hatta SEO açısından güçlenmenize yardımcı olabilecek çok sayıda eklentiye sahiptir.
  • WordPress çeşitli web sitelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çok yönlüdür. Web sitesi sahipleri, WordPress yazılımını benzersiz ihtiyaçlarına göre değiştirebilir ve geliştirebilir.
  • Eklentiler, web sitelerine form, slider, pop-up, analiz, forum gibi özel işlevler eklemek için kullanılır. 50 binden fazla WordPress eklentisi ile güvenlikten SEO’ya ihtiyacınız olan eklentileri sitenize hızlıca yükleyebilirsiniz. Örneğin ücretsiz ve en başarılı eklentilerden biri olan WooCommerce ile sitenizi kolaylıkla bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.
  • WordPress’in tema adı verilen binlerce ücretsiz web sitesi şablonu sayesinde sitenizin tasarımının nasıl olacağına karar verebilir, sektörünüze uygun temaları deneyebilirsiniz.
  • WordPress, sitenizdeki içeriği yayına almak ya da düzenlemek için görevlendirdiğiniz çalışanlarınızın web sitenizde neler yapabileceğine ve yapamayacağına karar vermenizi de sağlar. Bu, yönetici, editör, yazar, katkıda bulunan ve abone gibi roller atayarak belirli kullanıcılar için izinleri kısıtlayabileceğiniz bir güvenlik katmanı olarak düşünülebilir.
  • Küçük işletme sahipleri web sitelerini oluşturma ve geliştirme konusunda her zaman yardım bulabilecekleri WordPress odaklı forumlar ve bloglardan çok şey öğrenebilir.
  • WordPress, bir web sitesinin alan adı ile hem e-ticaret sitesi hem de kurumsal blog çalıştırmasına da olanak tanır. İşletmeler için faydalı olduğu kanıtlanan içerik pazarlaması açısından böylece hedef kitleniz ile bağınız güçlenir, daha özgün ve güvenilir görünmeniz kolaylaşır.

Wordpress Seo

Sonuç

WordPress, web sitesi oluşturmak için kullanılabilecek ücretsiz ve kullanışlı bir içerik yönetim sistemidir. Popülerliğine katkıda bulunan tüm avantajlarına ek olarak kendine özgü hosting çözümü ile de destekleyebileceğiniz bu yazılım, küçük işletme siteleri için çok fazla zaman ve kaynak ayırmaya gerek kalmadan e-ticaret sitelerinden kurumsal bloglara kadar dilediğiniz türde, güçlü bir web sitesiyle yola devam etmenizi sağlar.

Originally posted 2021-11-19 10:00:05.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu