HaberlerTürkiye

Kızılay’a Kayyum Ayarı!


Türk Kızılay’ı Türkiye’nin birçok yerinde şubesi bulunan ve hizmet veren bir dernekti. Ancak Yeryüzü Doktorları’nın kurucu başkanı da olan Dr. Kerem Kınık’ın Genel Başkanlığını yaptığı Türk Kızılay’ı bir süre önce 700’ün üzerindeki şube sayısı 200’lere düştü. Şube sayısındaki ciddi azalma ile tepki alan yönetim Şube başkanları tarafından yapılan ihtarnameleri görmezden geldi. Kapatılan şubelerin kapatılmasının usulsüz olduğu gerekçesiyle şube başkanları tarafından Olağanüstü Genel Kurul talep süreci başlatıldı.

Genel merkezin Olağanüstü Genel Kurul yapılması için yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu hukuksal boyut kazandı. Dava süreci başlatılan kurumda bilirkişi raporuyla da konunun doğruluğu onaylandı.  Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü genel kurul yapılması göreviyle Türk Kızılayı’na kayyum atandı.

Olağanüstü genel kurulu yapmak üzere Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sırakaya  ve İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım kayyum olarak görevlendirildi.

Eski başbakan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın kardeşi olan İlhami Yıldırım halen Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığı görevinde bulunmaktadır.

KIZILAY DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

AA’nın aktardığına göre, Türk Kızılayı Derneği’nden yapılan açıklamada “Milletimiz ve tüm mazlumlar müsterih olsun, Kızılay’ın faaliyetleri kesintiye uğramadan devam edecek. Kızılay, yerel mahkemenin kayyum eliyle olağanüstü genel kurula götürülme kararına üst mahkemeler nezdinde itiraz edecek” denildi.

Ayrıca Dr. Kerem Kınık kişisel Twitter hesabından açıklama yaparak şunları söyledi: ‘Türkiye Kızılay Derneği hukuki açıdan bir temele dayanmayan iş bu talep ve karara karşı Arkara Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaktır. Şu bilinmelidir ki; 150 yıldır mazlumların umudu olan Kızılay, Fahri Başkanı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki insani yardım yürüyüşüne, “Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kızılay’ı” şiarıyla devam edecektir. Dünyanın tüm mazlumlarına karşı bu bizim yükümlülüğümüzdür.’ dedi.

Dr Kerem Kınık’ın attığı twittende anlaşılacağı gibi Kınık Ak Parti hükümetine yakınlığı ile bilinir. Ancak Binali Yıldırımın’ın kardeşi İlhami Yıldırımın’da içinde bulunduğu muhalif kesimin Kınık nezdinde Kızılay’a karşı başlattıkları hukuki sürecin sonucu merakla bekleniyor. Türk Kızılay’ını milletimiz için güzel ve kaliteli sağlık hizmeti veren bir kurum olarak görmek en büyük temennimiz.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu