EDİTÖR BAŞVURU
Sağlık

Kızamık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık (Measles)

Kızamık, akut başlangıçlı, bulaşıcılığı yüksek bir enfeksiyon hastalığıdır. Kızamık virüsü zarflı ve tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Kural olarak kızamık iyileşir ama bazen solunum sistemi ve santral sinir sistemi komplikayonları ve buna bağlı ölüm gelişebilir. Hastalık, gelişmiş ülkelerde aşılama ile kontrol altına alınmış iken gelişmişlik altında kalan ülkelerde ciddi bir problem olarak kalmaya devam etmektedir. Ülkemizde ise neredeyse kontrol altına alınmış durumdadır.

Epidemiyoloji

Temas sonrası ev halkının % 90’ı enfekte olur ve hastalık gelişir. Virüs döküntüden 4 gün önce solunum yoluna yerleşir. Daha sonra direk veya damlacık yoluyla solunum yolu mukozası ve konjonktivaya yayılır. Hastalık temastan sonraki 5. günden döküntülerin 5. gününe kadar bulaşıcıdır. Gelişmekte olan ülkelerde yılda 2 milyon çocuk kızamıktan ölmektedir.

Kızamık Tedavisi

Patogenez

Virüs solunum yollarında çoğalır ve lökositler tarafından yok edilerek retikülo endoteliyal sistem (RES)e taşınır. Buradan lenfatik ve kan yoluyla tüm vücuda yayılır. Duyarlı hücrelerde sinsitya formasyonu oluşturur. Deri ve mukoza bulguları hücrelerin aşırı hassasiyeti sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden hücresel immün yetmezliği olan hastalarda döküntü görülmeden dev hücreli kızamık zatürresi (hecht) görülebilir. Kızamıkta alerjinin nedeni geçici hücresel immün yetmezliktir. Kızamık aşısı yapılmış olanlarda da görülür. Kızamıkta genelde viral dev hücreli ıntersitisyel pnömoni görülür. Ancak ölüm sekonder bakteriyel pnomonı sonucu gelişir. Virüs beyinde gosterilememesine rağmen ensefalomiyelit gelişebilir.

Tedavi

Hastalık etkeninin vücuda girişi ile belirtilerin görünme süresi 1-2 haftadır. Ateş, miyalji halsizlik, baş ağrısı, fotofobi, gözde yanma, kızarma, yaşarma, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, nadiren larenjit sonucu ses kaybı gelişir. Rinit, trakeit ve konjoktivit ateşe eşlik eden en önemli belirtilerdir. Üç veya dört gün 39-40°C devam eden ateş düşmeye başlarken döküntüler ortaya çıkmaya başlar. Döküntüden 1-2 gün önce yanak mukozasında olan koplik lekeleri görülür. Morbiliform döküntü kulak arkasında saç çizgisinden başlar, 2-3 günde tüm vücuda yayılır. Normal hastalarda % 100 görülür. Komplike olmayan olgular 7-10 gün içinde iyileşir. Hastalığı geçiren ve aşılananlarda ömür boyu süren bağışıklık gelişir.

Kızamığın bazı formları atipik seyredebileceğinden, geç tanı alabilir.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu