Faydalı BilgilerListeler

Kıyafetlerden Küf Kokusu Nasıl Gider? En Etkili Yolu Nedir

Uzun süre ıslak kalan çamaşırlar ve özellikle de havlularda nem ve rutubet kokusu oluşur. Hatta bu süre çok uzarsa ve kapalı alanda olursa küf kokusu bile oluşur. Peki bu kokudan nasıl kurtulacaksınız.

Uzun süre ıslak kalan çamaşırlar ve özellikle de havlularda nem ve rutubet kokusu oluşur. Hatta bu süre çok uzarsa ve kapalı alanda olursa küf kokusu bile oluşur. Peki bu kokudan nasıl kurtulacaksınız.

Giysilerden Küf Kokusu Nasıl Gider

 • Çamaşır makinesinde ıslak çamaşırları, yükü kurutucuya taşımadan önce çok uzun (bir gecede) bıraktınız.
 • Eşyaları tamamen kurumadan önce paketlediniz. Çamaşırhanede çamaşır yıkıyorsanız, muhtemelen sebebi budur. Ögeler, kurutucudan taze iken sıcak ve kuru hisseder, ancak hala içinde nem vardır. Onları eve götürmek için sepete veya poşetlere koyduğunuzda ve hemen çıkarmadan (çantada bırakarak) paketlediğinizde, nem sıkışır ve küf ve küf kokusu ortaya çıkar. Mümkünse, katlanmadan ve saklanmadan önce giysilerini gece boyunca (giysiler arasındaki hava akımıyla) asın.
 • Çamaşır makinesinde, özellikle ön yükleyiciler de bir sorun var. Nasıl temizlenir: Sıcak su ve 2 bardak ağartıcı ile boş bir döngü çalıştırın. Bakın (küvetin içinde) ve herhangi bir pislik birikintisi olup olmadığını görün, varsa çamaşır suyu ve suyla temizleyin. Ön taraf yükleyicileri için lastik kapı contasını kontrol edin ve eğer kirliyse, çamaşır suyuyla temizleyin (lastik eldiven kullanın). Bir yük yaptıktan sonra kapıyı açık bırakın, böylece yüzeyin havada kuruma şansı vardır.
 • Islak ürünler (özellikle havlular ve bulaşık bezleri) sepet içinde atılır ve çamaşır yıkamadan çok önce ayrılır. Sepete koymadan önce eşyaları kurutun.

Giysilerden Küf Kokusu Nasıl gider

Havlular, diğer maddelerden daha kalın ve daha fazla nem aldıkları için buna daha hassastırlar. Kokulu çamaşırları önlemenin anahtarı, katlama ve depolamadan önce ürünlerin tamamen kuru olmasını sağlamaktır.

Kokudan Nasıl Kurtuluruz : Hemen yakalanırsa, eşyaların tekrar yıkanması genellikle kokuları temizlemek için gerekli olan her şeydir. Bu işe yaramazsa ve hala sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin:

 • Tekrar yıkayın ancak bu sefer yüke 1 bardak sirke ekleyin (çamaşır deterjanı ile birlikte). Beyazlar yükü ise, sirke yerine ağartıcı kullanın.
 • Presoak: Lavaboyu veya büyük küveti, kokulu havluları / giysileri ile doldurun, suyla kapatın ve kullanılan galon başına 1 su bardağı sirke ekleyin. Her zamanki gibi yıkamak için birkaç saat bekletin. Beyazlatıcı ile çalışılırsa, ağartıcı sirke yerine kullanılabilir (galon suyu başına 1/2 bardak kullanın).
 • Yükü tekrar yıkayın ve dışarda bekletin, güneş, küf sporları ile ilgilenir (sadece sıcak güneşli günlerde çalışır).

Küf lekeleri ve lekeler gelişti mi? İşte bunları kaldırmak için bazı yöntemler (bazı vintage ipuçları vardır) şunlardır:

 • Lekeleri üzerine taze limon suyu sıkın, ardından tuzu serpin. Güneşte kurumaya bırakın. Her zamanki gibi sakin ol.
 • İşaretleri nemlendirin, üzerlerine sabun sürün ve onları bir toz haline getirilmiş tebeşirle kaplayın. Bunu iyi çalışın ve sonra çamaşırları sıradan bir şekilde yıkayın.
 • İki tatlı kaşığı su, toz haline getirilmiş tebeşir ve iki sabun tozu karıştırılarak yapılan macunla sürülür. Noktalar daha sonra iyi durulanmış olmalı ve güneş ışığında kapılardan dışarı çıkmalıdır. Bunun üzerinde beyazlatma etkisi vardır.
 • Yumuşak sabun, toz nişasta, yarım tuz ve limon suyu karışımı kullanın. Kumaşın her iki tarafına da uygulayın ve güneşe maruz bırakın.
 • Küf bölgesini çıkarmak için, gece boyunca ayran içine batırın ve her zamanki gibi yıkayın.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu