EDİTÖR BAŞVURU
SağlıkFaydalı Bilgiler

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivi, lezzeti kadar faydaları ile de ön plana çıkan bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kivinin faydaları saymakla bitmez.

Tropikal bir meyve olan kivinin mayhoş bir lezzeti vardır. Kivi, lezzeti kadar faydaları ile de ön plana çıkan bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde kivinin faydaları saymakla bitmez.

Bol miktarda A ile C vitamini, beta-karoten, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir. Kivinin içriğindeki C vitamini, insan vücudunun günlük ihtiyacı olandan fazlasını karşılayacak niteliktedir.

Bu nedenle, özellikle gelişim çağındaki çocukların bol miktarda kivi tüketmesi, doktorlar tarafından önerilmektedir. Lif açısından da zengin olan kivi, sağlık için mucize etkilere sahip bir meyve olarak nitelendirilebilir.

Kivinin Sağlık İçin Faydaları

Kivinin Sağlık İçin Faydaları

Sindirim sistemini güçlendirici etkiye sahiptir:

Lif içeren yapısıyla kivinin en öne çıkan faydası sindirim sistemi için olan faydalarıdır. Sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışabilmesi için gerekli vitaminlerden olan proteinden de bol miktarda içermektedir. Kivi, içeriğindeki lifler ile mide asidini dengeler, besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Bağırsakları hareketlendirir, metabolizmayı çalıştırır.

Hücreleri korur:

Kivinin en önemli faydalarından birisi hücreleri korumasıdır. Bol antioksidan içeriğinden dolayı kivi, DNA hücrelerini korur veya hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur.

Kanserden korur:

Kanser, farklı türleriyle çoğu kişide görülen bir hastalıktır. Türüne göre genetik faktörlerden kaynaklanabilen kanserin diğer sebepleri sigara, alkol ve sağlıksız-düzensiz beslenmedir. Kivinin beslenme düzeninde yer alması, kanser riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Çünkü kivi, antioksidan özelliği ve içerdiği diğer vitaminler ile, kansere neden olan zehirli hücrelerle savaşmakta ve bu hücrelerin zararlı etkilerini yok etmektedir. Her yaştan insan tarafından kanser riskinin önlenmesi açısından rahatlıkla tüketilebilecek bir meyvedir.

Diyabete iyi gelir:

Genç yaşlı farketmeksizin şeker hastalığı, günümüzde her 10 kişiden birinde karşılaşılan bir hastalıktır. Şeker hastalığının en önemli nedeni beslenme olduğu gibi, tedavisi de beslenmedir. Yani diyabetin zararlı etkilerinden doğru beslenmeyle korunulabilir. Kivi, bilinenin aksine, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Şeker hastalığı için faydalı olmasının en önemli sebebi yüksek miktarda lif içermesidir. Lifli besinler, şeker hastalarının tüketmesi gereken besinlerdir.

Solunum hastalıklarına iyi gelir:

Kivi, başta astım ve bronşit olmak üzere, çeşitli solunum hastalıklarına ve bu hastalıkların olumsuz etkilerine iyi gelir. Astım ve bronşitin akciğer kaynaklı hastalıklar olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kivi, akciğerin fonksiyonlarını düzenleyerek, astım ve bronşitin tedavisini destekleyici etkiye sahiptir. Ayrıca, bol antioksidan içermesinden dolayı, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların akciğerlerde neden olduğu tahribatın giderilmesini de sağlar.

Kalp sağlığını korur:

Kivinin faydaları, genel anlamda inan sağlığını koruyacak niteliktedir. Kivi, antioksidan açısından zengindir. Onun haricinde içerdiği potasyum, kalsiyum ve lif sayesinde, kalp sağlığını korumaktadır. Vücuttaki potasyum seviyesini arttırarak kalp hastalıklarından korunmak için günde bir tane kivi tüketilmesi yeterlidir. Kivi, vücutta yağ ve toksin birikmesini önleyici etkisiyle damar tıkanıklığı riskini de ortadan kaldırır.

Yüksek tansiyona iyi gelir:

Tuz, yüksek tansiyonun en büyük sebebidir. Kivi ise, tuzun tansiyon üzerindeki olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olur. Yüksek tansiyonu dengeleyerek tansiyonun sebep olacağı hastalıkların önüne geçmek için, kivi tüketimi çözüm olabilir.

Kabızlığı önler:

Kabızlık, sebep olduğu ağrı ve sıkıntı nedeniyle yaşamı olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, kivinin kabızlığı önleyici etkisinin olduğu belirlenmiştir. Kivi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar, dışkının yumuşayarak dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Soğuk algınlığına iyi gelir:

Soğuk algınlığı, özellikle çocukları etkisi altına alan ve vücut direncini zayıflatan bir hastalıktır. Kivi, soğuk algınlığına iyi gelen özelliktedir. Soğuk algınlığı için alınabilecek en etkili önlem bol C vitamini tüketmektir. Kivi de ise, bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Kışın, hem çocukların hem de yetişkinlerin bol kivi tüketmesi, soğuk algınlığından korunmada yardımcı olabilir.

Bağışıklığı güçlendirir:

Kivinin C, E ve K vitaminleri açısından zengin olması, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Doğal olarak, kış hastalıkları ile değişik türdeki birçok hastalığa yakalanma riskini de azaltmaktadır. Hastalıklar daha çok, vücut direnci düşük bünyelerde oluştuğundan, vücut direncinin arttırılması, hastalıklara karşı korunulmasında etkilidir. Kivi tüketmek, hastalıkları önlediği gibi, oluşmuş hastalıkların tedavisinde de etkilidir.

Zayıflatıcı etkisi vardır:

Kivi lif içeren bir meyvedir. Bu nedenle, sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması, zayıflamayı sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olur.

Cilt üzerinde olumlu etkileri vardır:

Kivi, cilt sağlığının korunmasında da etkili olan bir meyvedir. E vitamini içeriğiyle cildi temizler, lekelerden arındırır ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Cilt için kivi, püre haline getirilerek maskesi hazırlanır ve istenilen bölgeye sürülür. Düzenli kullanımda beklenen etkiyi gösterecektir. Ayrıca, çeşitli cilt hastalıklarını giderici etkisi de vardır.

Hamilelik döneminde tüketilmesi faydalıdır:

Kivi, besin değerleri açısından zengin yapısıyla, hamilelerin beslenme düzeninde bulunması gereken bir meyvedir. Hem bebeğin hem de annenin ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamaya yardımcı olur.

Kivinin Tüketim Şekli

Kivinin Tüketim Şekli

Kivinin en etkili tüketim şekli, soyularak doğrudan tüketilmesidir. Onun haricinde, suyu sıkılarak da tüketilebilir. C vitamini içeren mandalina ve portakal gibi diğer kış meyveleriyle birlikte sıkılan suyun içilmesi, bünyenin ihtiyacı olan vitaminlerin fazlasıyla karşılanmasını sağlar. Kivi, dış görünüşü açısından pek sevilmese de, lezzeti ve faydaları açısından tüketilmesi en ideal meyvelerdendir. Günde 1 ya da 2 adet kivi tüketmek, sağlığa olumlu yönde katkıda bulunmayı sağlamaktadır.

Originally posted 2021-11-19 09:57:54.

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu