Sağlık

Kışın Sağlıklı Cilde Sahip Olmak için Neler Yapmalıyız?

Soğuk, kuru hava cildinizi kaşıntılı, kızarmış bir şekle sokabilir ve tahriş edebilir. Cildinizin doğal nemini korumak için bu ipuçlarıyla kuru kış cildiyle başa çıkabilirsiniz.

Kış cildinize zarar verebilir – kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş hale getirir. Kış boyunca cilt sorunlarının çözümü yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Dışardaki soğuk, pürüzlü hava koşulları cildinizi kirletir, iç mekân ısısı ise nemi havadan ve cildinizden mahrum bırakabilir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) ‘nin not ettiği gibi, kışın ateşin başında oturmak gibi en sevdiğimiz bir şey bile cildimizi kurutabilir. Sıcak bir duş almak, ısınmanın iyi bir yolu gibi görünse de, sıcak su, doğal yağlarınızdan sıyrılmanızı sağlayarak cildinizi kurutur.

Ancak, kuru kış cildinin nedenleri ile mücadele etmenin ve gündelik rutininizde bazı kolay değişiklikler de dâhil olmak üzere cildinizin nemli ve her mevsim esnek olmasını sağlamanın birçok basit yolu vardır. Örneğin, oldukça sıcak olmayan bir duş aldıktan sonra, “cildi kurulayın ve cildin içine su sızdırmaz hale getirilmesi için birkaç dakika sonra kalın bir nemlendiriciyi uygulayın” diyor MD West Bloomfield, Michigan’daki Ford Hastanesinde Cildiye Uzmanı olan Henry Stein.

Etkili kış cilt bakımı söz konusu olduğunda kış boyunca elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için aklınızda bulundurmanız gereken diğer ipuçları şunlardır:

Sağlıklı Cilt İçin Kışın Dikkate Almanız Gereken En Önemli 10 İpucu

Sağlıklı Cilt İçin Kışın Dikkate Almanız Gereken En Önemli 10 İpucu

Nemlendirmeyi En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Bir Nemlendiriciye Yatırım Yapın

Evinizde veya ofisinizde nemlendirici kullanmak, kuru kış havasına nemi ekleyerek cildinizin nemlenmesine yardımcı olur. Yatak odanız dâhil, en çok vakit geçirdiğiniz odalarda nemlendirici kullanın.

Cilt Kurumasından Kaçınmak için Oda Sıcaklığını İyi Ayarlayın

Dışarıda soğuk olduğunda, yapmak istediğin ilk şey nedir? Sıcaklığı artır! Ancak merkezi ısı, evinizdeki havayı daha da kuru hale getirebilir. Sağlıklı bir cildi korumak için termostatı serin ve konforlu bir ortam olması için 20 – 26 derece arasında ayarlamayı deneyin.

Duş Süresini ve Sıcaklığını Sınırlandırın

Uzun, buharlı bir duş almak cazip gelebilir, ancak AAD’ın önerdiği gibi cildiniz 5- ila 10 dakikalık ılık duş (veya banyo) ile çok daha iyi bir bakım görecektir. Ellerinizi yıkarken aşırı derecede sıcak su kullanmaktan da kaçınmalısınız – eğer su cildinizin kızarmasına neden oluyorsa çok sıcak demektir. Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi ne(CDC) göre ellerinizi daha soğuk suyla yıkamak, ellerinizi temizlemede ve cildi daha az tahriş etmede etkilidir. Ve bir tuvalet el kurutma makinesi kullanıyorsanız, ellerinizi tamamen kurutmak yerine biraz nemli bırakın.

Kış Sezonu için Yüz Cilt Bakımı

Nazik, Kokusuz Temizleyicileri Tercih Edin

Yanlış sabun kaşıntılı, kuru cildi kötüleştirebilir. Örneğin, normal kalıp sabunlar tahriş edici maddeler ve kokular içerebilir. Bunun yerine, kokusuz, nemlendirici bir temizleyici veya jel ile yıkayınız. (Ayrıca “kokusuz” etiketli ürünleri de araştırın, çünkü “kokusuz” ürünler aslında koku içerebilir.) Ayrıca, daha az sabun kullanarak kışlık cilt problemlerini de önleyebilirsiniz, böylece sabun köpüğünü elleriniz, koltukaltı bölgeler, cinsel organ bölgeleri ve ayaklar gibi gerekli alanlarla sınırlayarak kullanabilirsiniz.

Kış Sezonu için Yüz Cilt Bakımı Ürünlerinizi Değiştirin

Kış aylarında krem bazlı temizleyiciler tercih edin ve tonik ve büzücüleri az da olsa uygulayın. Birçok büzücü, cildinizi daha kuru tutabilen alkol içerir. Cildiniz kuru ve kaşıntılı olduğunda, AAD, doğal yağlarını tutmaya yardımcı olmak için alkol ve koku içeren ürünleri kullanmayı bırakmanızı önerir. Geceleri yüzünüzde daha zengin bir nemlendirici kullanın.

Ve dudaklarınızı unutmayın. Nemlendirici bir kremin (petrol jeli veya başka bir merhem gibi) uygulanması, kuru ve çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olabilir ve AAD’ye göre bunların çatlamasına engel olabilir. Bununla birlikte, dudak ürününüz bir kaşınma veya karıncalanma hissine neden oluyorsa, farklı bir ürüne geçmeyi deneyin.

Kaşıntılı Cildi Önlemek

Özellikle Ellerinizi Sık Sık Nemlendirin

Sağlıklı bir cildi korumak için ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirin. El yıkama, CDC’nin de altını çizdiği gibi, özellikle hayati önem taşıyor: “Kışın krem ​​veya merhem kullanmak en iyisidir. Losyonlar sıcak ve nemli iklimlerde daha iyidir. Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde ellerini yıkamayı unutma” diyor Dr. Stein Gold.  Ancak onun da işaret ettiği gibi, “sürekli yıkama ellerin tahriş olmasına neden olur.”

Dr. Stein Gold, her yıkamadan sonra el kremi uygulamak yardımcı olabilir, diyor. Ayrıca bulaşık yıkarken ya da ev temizlerken su geçirmez eldivenler giymenizi de tavsiye ediyor.

Kapalı Kış Günlerinde bile Güneş Kremi Kullanın

Cilt Kanseri Vakfı’na göre Aydınlık kış günlerinde kar, güneş ışınlarını yansıtır ve güneş ışınlarına maruz kalma riskinizi yüzde 80’e kadar artırır. Bu, yamaçlarda, karda oynarken ya da sadece bir koşu pistinde bir otoparkta yürürken, yaz aylarında olduğu gibi sert kış havasında da güneş koruyucu uygulamak için de önemlidir.

Ve kışın daha karanlık, kasvetli günler de aldanmayın. Güneşin zararlı Ultraviyole ışınları bulutlara nüfuz edebilir ve hala hasara neden olabilir.

Dışarı çıkmadan önce, vücudunuzun tüm maruz kalan bölgelerine 30 veya daha fazla koruma faktörü içeren nemlendirici, geniş spektrumlu bir güneş kremi uygulayın.

Uygun, Rahat ve Tahriş Etmeyen Giyim Kullanın

Birçok soğuk hava koşullarına dayanıklı kumaşlar kuru kış cildini kızdırabilir. Stein Gold, “Yün ve pürüzlü giysileri cildinize doğrudan temas etmekten koruyun.” Diyor. “Bu kuru cildin tahriş olmasına ve kaşınmasına neden olabilir.”

Bunun yerine, doğrudan cildinize karşı yumuşak, nefes alabilen malzemelerden yapılmış hafif katmanlar giyin ve daha sonra ağır, daha sıcak kazaklarınızı çekin. Cildinizi tahriş etmeyecek bir çift seçmeyi hatırlayarak ellerinizi soğuk kış havasından eldivenle koruduğunuzdan emin olun. Yün eldivenini tercih ederseniz, önce pamuklu veya ipek eldiven astarlarını giyiniz.

Doğru Beslenin ve Susuz Kalmayın

“Bazen cilt çok kuru olduğunda, omega-3 veya omega-6 yağ asitleri, örneğin balık yağı ve keten tohumu yağı içeren gıdalar veya takviyeleri yardımcı olabilir,” diyor, Denver Cilt Kliniğinde bir Cildiye Uzmanı olarak çalışan Dr. Barbara R. Reed.  “Ancak, çoğu zaman, cildin dışarıdan nemlenmesine yardımcı olmak önemlidir.”

Kaşıntılı Cildi Önlemek için Islak Giysilerinizi Hızla Değiştirin

Islak giysiler ve ayakkabılar giymek cildinizi daha fazla tahriş edebilir ve kaşınmaya neden olabilir. Eldivenler, çoraplar ve pantolonlar ıslanırsa, mümkün olan en kısa zamanda bunları çıkardığınızdan emin olun.

Bu sağlıklı cilt ipuçlarını denedikten sonra hala kuruluğu, rahatsızlığı ve cilt tahrişini yaşıyorsanız, Stein Gold  % 1’lik bir hidrokortizon kreminin reçetesiz olarak kullanılmasını önermektedir. Stein Gold, “Birkaç gün içinde iyileşme görmüyorsanız, Cildiye Uzmanınızla konuşun, diyor. Kışın cildinizin kuruma etkilerini gidermek için reçeteli bir nemlendiriciye ihtiyacınız olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu