Faydalı BilgilerListeler

Kırmızı pancarın faydaları

Faydaları nelerdir?

Faydaları nelerdir?

Pek çok farklı şekilde tüketilebilen kırmızı pancarın bilinen ya da bilinmeyen bazı faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir.

 • İltihap engelleyici etkisi
 • Kansere karşı olumlu sonuçlar
 • Detoks etkisi
 • Yüksek kan basıncını düşürmekte yardımcıdır
 • C vitamini yönünden zengindir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Sinir fonksiyonlarını geliştirici özelliği bulunmaktadır
 • Kas sistemleri geliştirmesinin yanı sıra yine bununla birlikte içeriğinde potasyum bulunmaktadır
 • Genel olarak kemik, karaciğer, pankreas ve böbrek sağlığı için destekçi bir besindir
 • Koruyucu folik asit içermektedir
 • C vitamininin yanı sıra içeriğinde B vitamini de bulunmaktadır.
 • Lutein ve zeaksanthin içermesi ile birlikte sarı nokta göz hastalığında da yardımcı olduğu biliniyor.

Tüketilmesi hakkında genel bilgiler

Yapılan araştırmalara göre elbette ki besin değerlerine göre kırmızı pancarın faydaları bulunurken, tüketiminde de dikkatli olmak gerekebilir. Her ne kadar bu konuda farklı bilgiler göz önüne gelse de, besin değerleri oldukça yüksektir. Bundan dolayı da haftada ortalama olarak 2 gün tüketmek yeterli olabilir. Bazı hastalığı olan kişiler ya da pancar tüketiminden sonra farklı etkilerin ortaya çıkması durumunda doktora danışmak gerekebilmektedir. Bunun için her hangi bir şüpheniz var ise doktor tavsiyesi olmadan çok aşırı tüketimlerden uzak durmak gerekebilmektedir.

Besin değerleri korunması gerekiyor

Elbette ki pişirilerek de tüketilebildiği gibi doğal besin değerlerini kaybolması istenmiyorsa, çiğ olarak tüketmek gerekebilir. Çiğ olarak tüketildiğinde kırmızı pancarın faydaları daha çok olmak ile birlikte besin değerleri tam olarak tüketicisine sunulmuş olacaktır.

Garnitür ve salatalarda kullanabilirsiniz

Bazı kişiler, çiğ tüketim konusunda endişeli olabilir. Tadını eğer ki çiğ halde sevmiyorsanız, uygun bir tadada ya da tencerede ortalama olarak 1 dakika kaynatarak biraz yumuşatabilirsiniz. Bu hazır hale gelen kırmızı pancarları ise salata ya da garnitürler ile birlikte karıştırarak da tüketebilirsiniz. Yine bu durumda da içeriğinde yer alan maddeler ile birlikte oldukça faydalı olabilecektir.

Şeker hastalığı olanlar dikkat

Azı karar ve çoğu zarar diye bir laf kullanmak her zaman yerinde olmuştur. Bunun için şeker oranı oldukça yüksek olan pancar grubu besinleri, çok aşırı tüketilmemesi gerekiyor. İçeriğinde yer alan şeker oranı doğrultusunda, şeker hastalarının bu konuda oldukça fazla dikkat etmesi gerekiyor. Her ne kadar kalp ve damar hastalıklarında etkili olsa da, kanser riskini azaltsa ve iltihap sökücü etkileri bulunsa da şeker hastalarının tüketimi doktor tavsiyesi altında olması gerekmektedir.

Kansere karşı tüketim

Kansere karşı tüketim

Bazı kanser hastalıklarının hafifletilmesinde de tüketim önerilebilmektedir. Yine tabi ki bu da doktorların tavsiyeleri altında olması gerekiyor. Genel olarak yapılan araştırmalarda etki verebildiği bazı kanser türleri ise şöyledir.

 • Kalın bağırsak kanseri
 • Mide kanseri
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Akciğer
 • Meme kanseri ve prostat kanseri

Her ne kadar bu hastalıkları tedavi amacı ile tüketilmese de yine de hastalıkların yavaşlatılmasında etkili olabildiği söylenmektedir. Aslında meme ve prostat kanseri karşısında etkileri halen tam olarak belli olmazken, araştırmalar devam etmektedir.

İçeriğinde yer alan nitrat kan basıncını düşürüyor

Aşır kan basıncını dengede tutmak için kullanılan nitrat, nitrik okside dönüş yaparak, damaları genişletmektedir. Yine kan dolaşımını kolay bir hale getirirken, yüksek tansiyonlarda da olumlu bir etki verdiği gözlemlenmiştir. Bilinçsiz kullanım elbette ki sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun için araştırmalar ve doktor tavsiyelerine göz atmak her zaman önemlidir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu