Gezi RehberiListeler

Kırklareli Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye’nin kuzeydoğusundaki Trakya kesiminde yer alan ve Bulgaristan sınırında bulunan Kırklareli, güneyden Tekirdağ, batıdan Edirne, doğudan ise İstanbul ve Karadeniz ile sınırlıdır. Kırklareli halkının geneli Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya gibi Balkan göçmenlerinden oluşur.

Kırklareli’de gezilecek önemli yerlerden ilki, merkezde bulunan Kırklareli Müzesi’dir. 1894’te Mutasarrıf Neşet Paşa ve Belediye Başkanı Hacı Mestan Efendi tarafından yaptırılan bina, çeşitli işlerde kullanıldıktan sonra 1994’te Kırklareli Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Bodrumu bulunan 2 katlı binanın dört cephesinde kemerli pencereler bulunmaktadır. Girişte 4 adet cumba vardır. Arkeoloji ve etnografya kalıntılarının üst katta yer aldığı müzede, giriş katında kültür ve tabiat sergi salonu yer almaktadır.

Kırklareli ve yakın çevresinde çok sayıda Dikilitaş görülmektedir. Yükseklikleri ortalama 3 metreye varan dikitlere, Kırklareli il merkezinin dışında, Kofçaz İlçesi’ne bağlı olan Erikler köyünde, merkeze bağlı Değirmencik ve Ahmetçe köylerinde ve Lüleburgaz ilçesinde rastlamak mümkündür. Ayrıca, Trakya’da çok sayıda görülen “Kapaklı Kaya Mezarları” Kırklareli’nin Demirköy İlçesi yakınlarında da görülmektedir. Bu mezar yapıları, ‘Kapaklı’ veya ‘kapaklı kaya’ olarak adlandırılan ve yassı iri taşlardan yapılmış oda şeklinde tasarlanmış basit mezarlardır. Yapıların Milattan Önce 1300-800 yılları sürecinde yapıldığı düşünülmektedir. Bunlar dışında Kırklareli il sınırları içerisinde 92 adet “Tümülüs” tescil edilmiştir.

Aşağıpınar Höyüğü
Aşağıpınar Höyüğü

Kırklareli ili merkezinin 3 kilometre kadar güneyinde Aşağıpınar Höyüğü bulunmaktadır. Buradaki kazılarda şimdiye kadar rastlanan en eski kültür mirasının Milattan Önce 5800 yıllarında yapıldığı hesaplanmıştır. Günümüze kadar geçen süreç, Trakya kültürünün temellerinin atıldığı bir süreci temsil etmektedir.

Kent Merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nın Karaumur Caddesi ile kesiştiği yerde, arka kısmı Sarraflar Caddesi (Zincirlikuyu)’ne bakan, 1383 yılında Köse Mihalzade Hızırbey tarafından yaptırılan Hızırbey Camii bulunmaktadır. Kıyıköy kasabasında bulunan Aya Nikola ManastırıVize ilçesinde bulunan Vize Kalesi, Cemilzade Mahmut Ağa Çeşmesi ve Sultan Çeşmesi, Babaeski İlçesi’nde bulunan Babaeski ve Alpullu köprüleri kentteki tarihi mirasın diğer eserleridir.

Kıyıköy
Kıyıköy
İğneada – DEMİRKÖY
İğneada – DEMİRKÖY

Kırklareli’nin deniz turizmi de, doğal güzellikleri ile beraber Kıyıköy ve İğneada’da oldukça canlıdır. Karadeniz’e kıyısı olan ve yolculuk boyunca longoz ormanlarının bulunduğu Istıranca istikametinin takip edildiği iki tatil beldesi Kırklareli il merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası ise bölgedeki en önemli doğal güzelliktir. Demirköy İlçesi’nin Bulgaristan sınırına çok yakın bir köyü olan Sarpdere yakınlarında bulunan mağara, Trakya’nın turizme açılmış tek mağarasıdır. Toplam uzunluğu 3200 metre olan mağara, içindeki sarkıt ve dikitler ile içinden akan deresi ve Istıranca Ormanları’na açılan üst kapısı ile muhteşem bir görselliğe sahiptir.Türkiye’nin Avrupa Kıtası’ndaki 5 ilinden biri olan Kırklareli, 70.000’lik nüfusu ile tam bir emekli şehri durumundadır. Peyniri, hardaliyesi ve köftesi yörede oldukça meşhurdur. Edirne ve İstanbul’a çok yakın olan bu sessiz sakin kent, gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu