Faydalı BilgilerListeler

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Kınanın faydaları saymakla bitmiyor, bunlardan birisi de kınanın saça faydaları. Bizde bu yazımızda size kınanın saça faydaları nelerdir bunları detaylandırdık.

istanbul temizlik şirketi

Kınanın saça faydalarıkınagiller ailesinden bir bitkidir. Uzun çalı ya da kısa ağaç şeklinde olan bu bitkinin yaprakları kurutulup öğütülmesi ile oluşan ürün doğal boya halini alır. Kınanın saçlara faydaları ve vücuda sürülerek kullanılan doğal bir aksesuardır. Bilimsel olarak Lawonia İnermis olarak adlandırılır.​​

Kınanın, anavatanı Hindistan olup, Akdeniz iklimine uygun bir bitkidir. Doğal güzellik ürünü olarak,  kozmetik sektöründe kendini kabullendirmiş bir bitkidir. Yeşil ve esmer olarak iki çeşittir. Erkekler ve kadınlar tarafından kullanılan kınanın, geleneklerin tam merkezine yerleşmiş bir özelliği vardır. Belki bir düğün, bir sünnet veya bayramlarda olmazsa olmazlardandır.

Doğal bir üründen bahsediyorsak, kınanın saçlar için faydaları için de sağlıklı ve koruyucu bir etkiye sahip olmasından da mutlaka bahsedeceğiz demektir. Katkı maddesiz, organik olarak yetiştiği toprakların kokusunu bize getiren kınanın, sağlık yönünden kanıtlanmış faydaları oldukça önemli.

Kınanın Özellikleri

Kına ağacı, tohum, kabuk ve yapraklardan oluşan çiçekli bir bitkidir. Kabuk ve yaprakları hem kozmetik sektöründe hem de tıbbi alanda sıkça kullanılır. Yapısında bulunan, antibakteriyel, sıkılaştırıcı, bulaşıcı tehditleri engelleyen etkiler veren besinler mevcuttur.

Kınanın Saçlara Faydaları

Kınanın Saçlara Faydaları

Birçok hastalık için kendini kanıtlamış olan kına, en çok kullanıldığı alanda, yani saç ve bakım tanımlarını bir araya getiren kozmetik sektöründe, doğal bir sağlık reçetesidir. Saç için devamlı ihtiyaç olan bir temadır kına. Kınanın saça faydalarını sıralayınca, neden kullanılması gerektiği daha anlaşılır olacaktır.​

Saç Büyümesini Geliştirir

Kına, saç büyümesine sağlıklı bir düzeye getirir. Büyümeyi teşvik eden uçucu yağlar, Kınalı saçların büyüme hızını ve kalitesini arttırmaktadır. Saç gözeneklerinin nefes almasını sağlayan dezenfekte özelliği vardır. Kına, sadece saçların büyümesinde değil, saç dokusunun de en iyi seviyeye ulaşmasını sağlar.

Saçları Onarır ve Güçlendirir

Saçlar için pH seviyesi oldukça önemlidir. pH değeri olarak 4.5 – 5.5 seviyelerinde olan bir saç, normal ve dengeli bir saçtır. Kına, bu seviyenin dengelenmesini sağlar. Sağlık yönünden eşik değerinin altına düşmeyen saçlar, daha parlak ve canlı olur. Saç kırılması gibi yıpranmış bir görüntünün de önüne geçmesi, kınanın saçlara faydaları arasındadır.​

Saç Dökülmesini Önler

Toz şeklinde saçlara uygulanan kına, içeriğindeki antioksidan etkisi sayesinde, saç köklerindeki direnci devamlı hale getirir. Daha güçlü bir saç kökü için saç dökülmesi de risk olmaktan çıkar. Saç derisindeki bu sağlam kalkan, kaşıntı ve kepek gibi tehditleri de ortadan kaldırmış olur. Kimyasal içerikli, katkı maddeli ve doğallığı bozulmuş bütün şampuan, saç kremi ve spreyler, zamanla saç ömrünü kısaltmaktadır. Ne kadar çok kullanılır ve günlük olarak temizlenmezse, saçta yer eden bu maddeler saçların kalıcı hasarına neden olur. Saç dökülmesi ile sonuçlanan bu durum ise geri dönüşü olmayan bir saç problemine neden olur.

Kına, saç derisi, saç kökleri, saç dokusu gibi bütün detaylara nüfuz eden, sağlık dostu bir bitkidir. Yapraklarından elde edilen toz, doğal boya olarak saça uygulanır. Kalıcı olmasa da, uzun süreli verdiği canlı renk sayesinde oldukça sık tercih edilmektedir. Saç boyası olarak uygulanmakla beraber, bazı karışımlar elde edilerek de kullanılmaktadır;

Kına Saçlara Nasıl Uygulanır?

Kına Saçlara Nasıl Uygulanır?

Kına, Zeytinyağı ve Yumurta

Kepek sorununu ortadan kaldırır. Saç derisini nemlendirir. Protein kaynağıdır.

  • Kına tozu – 2 bardak
  • Zeytinyağı – 2 yemek kaşığı
  • Yumurta beyazı – 1 adet

Bir gece suda bekletilen kına, sabah zeytinyağı ve yumurta akı ile karıştırılır. Macun haline gelene kadar karıştırıldıktan sonra, saç köklerine uygulanır. 2 saat bekletildikten sonra, saç durulanır.

Kına, Yeşil Çay ve Limon

Saç dökülmesine karşı etkilidir. Saç tellerini yumuşatır ve kırılmayı önler. Bu karışım, doğal bri saç kremidir.

  • Kına tozu – 2 bardak
  • Yeşil Çay – 2 bardak
  • Limon Suyu – 2 yemek kaşığı

Demlenmiş yeliş çayın içine bir gece önceden kına tozu batırılır. Sabahına çay içinde bekletilmiş kınaya, limon suyu ve yoğurt ilave edilir. Karışım saça uygulanır. 3 saat kadar bekletildikten sonra, su ile durulanır. Hafif bir şampuanla karışım iyice saçtan arındırılır.

Kına ve Hindistancevizi Yağı

Kınanın saçlara faydaları arasında saç büyümesini teşvik etmesi de yer alır. Bu karışım saçlara bu etkiti gösterecektir.

Su içine katılan kına tozuna, hindistancevizi yağı ilave edilir. Macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edilmelidir. Karışım daha sonra 12 saat kadar bekletilir. Saça uygulandıktan sonra, saçlar örtü ile kapatılarak 3 saat kadar bekletilir. Son olarak saçlar şampuanla yıkanır. Bu özel karışımın ayda bir uygulanması oldukça sağlıklıdır.

Kına ve Aloe Vera

Kepeklere karşı etkili, saç derisine etkilidir. Saçların kurumasını engeller. Saç diplerindeki kuruluk, kaşıntı ve tahrişlerine önüne geçer.

  • Kına yaprakları – 1 fincan
  • Aloe Vera Yaprakları – 1 fincan

Dikenlerinden ayıklanan aloe vera yaprakları, bıçakla ince şekilde doğranır. Kına yaprakları ile birleştirilerek ezilir. Fırçayla saç köklerine uygulanır. Birkaç saat bu şekilde bekletildikten sonra, saçlar durulanır.

Kına ve Pancar

Saçların vitamin ve mineral desteği alarak büyümesini sağlar. Kınanın saça vereceği rengin yoğunluğunu arttırır.

  • Pancar suyu – 1 su bardağı
  • Kına tozu – 1 fincan

2 su bardağı kadar suyun içinde pancar suyu kaynatılır. Daha sonra soğumaya bırakılır. Daha sonra kına tozu ilave edilir. Karışım bu şekilde 2 saat kadar bekletilir. Saç diplerinden başlayarak, saçın tamamına uygulanır. 2-3 saat bu şekilde bekletildikten sonra, saç şampuanla yıkanır.

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu