Sağlık

Kilo ve uyku arasındaki bağ

Uykusuz kalmak kilonuz üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Uyumadığınız zamanlarda vücudunuz kilo almak için birçok bahane üretecektir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalarla uyku ve kilo alımı arasındaki ilişkiyi daha da netleşmiştir. Birkaç gece art arda, gecede birkaç saat daha az uyumanın neredeyse ani bir kilo alımına sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Uykusuz kaldığınız zaman metabolizmanızın hızlandığı ve daha fazla kaloriyaktığınız doğrudur, fakat doğru olan bir başka şey ise bedeninizin daha fazla besine ihtiyaç duyacak ve daha fazla yemek yemenize neden olacak olması.

Uykusuz kalan insanların, gecede 9 saat uyuyan insanlara oranla daha fazla yemek yedikleri ve ilk haftalarında neredeyse 1 kilo aldıkları ortaya çıkmıştır. Geç saatlere kadar ayakta kalmak ve uykusuzluğun daha fazla yemek yemeye sebep olmasının yanı sıra yeme alışkanlıklarını da değiştirdiği görülmüştür.

Kilo ve uyku

Uykusuz kalan insanların akşam yemeğinden sonra daha fazla atıştırmalık yediği ve daha fazla yağlı ya da karbonhidrat içerikli yemeklere yöneldiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak uykusuz kalan insanların, iyi bir gece uykusu çeken insanlara oranla %6 daha fazla kalori tükettikleri kanıtlanmıştır. Bir başka deyişle, vücudunuz uykusuz kaldığı zaman yüzünüzü bir latteye veya bir paket cipse gömmeniz için elinden geleni yapıyor

[irp]

”Uyku, beyinin gıdasıdır” sözü bu durumda gerçek olmuş oluyor. Birçok insanın gecede 7 ila 9 saat uyuması gerekiyor. Kariyer sahibi insanların büyük bir çoğunluğunun 8:30 – 10:00 arası işlerinin başında olmaları gerektiği de düşünülürse, gece yarısından sonra uyumuş olmanın faydalı olduğu düşüncesi kanıtlanmış oluyor.

Ayrıca bilimsel olarak REM uykusunun – evrimsel sebeplerden ötürü- gecenin belirli saatlerinde yaşandığı gerçeğini de göz önünde bulundurursak, ne kadar geç yatarsanız REM uykusundan o kadar uzaklaşacağınız ve bir o kadar kalitesiz bir uyku yaşayacağınız anlamına geliyor. Uzmanlar genellikle uyumaya akşam 8 ile gece 12 arası bir dönemde başlanması gerektiğini söylüyor.

Kilo ve uyku arasındaki bağ

Uykusuz kaldığınız geceler senede birkaç defa gerçekleşirse bu ciddi bir sorun halini almıyor elbette, fakat günümüzde insanların 2/3’üne yakın bir oranı ortalama bir haftada birkaç gün uykusuz kalıyor. Bu da kalıcı sağlık problemlerine, kronik yorgunluğa ve kilo alımına neden oluyor.

Tüm bu araştırmalar ışığında, uykusuz kalan bir vücudun yüksek karbonhidrat ve yağ içeren atıştırmalıklara yöneldiği, yine uykusuz kalan bir beyinin de bu içgüdülere hayır diyemediğini görüyoruz. Bu da, doğru tercihler yapabilmek için gerek duyduğunuz karar mekanizmalarına vakıf olamadığınız o sarhoş gecelere benziyor değil mi?

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu