Faydalı BilgilerListelerYeme - İçme

Kesinlikle Yemeniz Gereken 8 Mor Renkli Sebze ve Meyve

Sağlıklı beslenirken yenen yiyecekler genelde renklidirler. Bu içeriğimizde ki mor renkli sebze ve meyveler sağlığınız için olmazsa olmazlar.

Sağlıklı bir diyet her zaman için renkli olandır. Meyve ve sebzeler de beş ana renk kategorisinde karşımıza çıkarlar; kırmızı, sarı/turuncu, mavi / mor, beyaz ve yeşil. Her bir rengin temsil ettiği bir anlam varken, bunlar bir vitamin, mineral veya antioksidan madde olabilir. Örnek vermek gerekirse, yeşil sebzelerde bolca K vitamini ve folik asit yer alırken, turuncu ve sarı meyve – sebzelerde ise genelde C vitamini bulunur. Bu yazımızda mor sebze ve meyvelerden bahsediyoruz.

Her ne kadar bunlara her zaman uyulmasa da, meyve ve sebzeleri gruplandırıp her kategoriden yemek önemlidir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri alırsınız fakat mor renk de hiçbir zaman ihmal edemeyecekleriniz arasındadır. İşte mor renkli gıdalardan oluşan listemiz ve sağlığınız için olmazsa olmazlar.

Neden Mor?

Neden Mor?

Mavi ya da mor sebze ve meyveler yüksek miktarda güçlü antioksidanlar içerirler. Antioksidanlar ise vücudunuzun yaralanmalara, stabil olmayan moleküllere karşı savaşmasını sağlayan bileşenlerdir. Bu moleküller sindirim, spor, stres ve hava yoluyla alınırken kısa sürede etkisizleştirilmeleri gerekir. Aksi takdirde hücrelerde zarara yol açarlar. Antioksidan içeren gıdalar ise bunlarla savaşmanın en iyi yoludur. Özellikle de mor renkli gıdalarda bolca antioksidan bulunurken aynı zamanda diyabetle ve kolesterolle savaşmanıza da yardımcı olurlar.

Pancar

Pancar

Pancarın o koyu rengi aslında sağlığa olan inanılmaz faydalarına işaret ediyor. Bu sebzelerde yüksek miktarda A, C ve B6 vitamini yer alırken ek olarak lif, folik asit ve mineraller de içeriyorlar. Kronik hastalık risklerini düşüren pancar aynı zamanda kan basıncınızı kontrol etmenize yarar sağlıyor ve bunamayı geciktiriyor.

Yaban Mersini

Yaban Mersini

Bu ufak, morumsu renkli meyveler bolca antioksidan içerirken sağlığa son derece yararlılar. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, K ve C vitamini gibi minerallere de ev sahipliği ediyorlar. Bir araştırmaya göre yaban mersini tüketmek kanser hücrelerinin oluşumunu yüzde 50 oranında azaltırken, diyabet ve kalp hastalığı, hatta obeziteye dahi iyi geliyorlar.

Lahana

Lahana

Kırmızı veya mor lahana olarak da bilinen sebze bolca sülfür içerirken aynı zamanda çeşitli antioksidanlara da sahip. Lahana gibi sebzelerin kanser riskini azalttığı ve iltihaplara iyi geldiği söylenirken içinde bolca fiber ile K vitamini de mevcut. Kırmızı lahanayı özellikle salata içinde biraz limon, zeytinyağı ve tuzla lezzetli hâle getirebilirsiniz.

Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlenin de yaban mersinine benzer şekilde inanılmaz sağlık faydaları bulunuyor. Benzer antioksidanlar içeren bu meyve aynı zamanda C vitamini, lif, potasyum ve magnezyum yönünden de zengin bir kaynak. Akciğer, göğüs, kolon ve prostat kanserlerini yavaşlattığı araştırmalarla kanıtlanan böğürtlen tek başına da lezzetli olurken, çeşitli meyve sularıyla, tatlılar ve hatta salatalarla dahi güzel gidiyor.

Mor Karnabahar

Mor Karnabahar

Mor karnabahar pek sık tüketilmese de, beyaz olanıyla benzer besinlere sahip fakat tek bir istisnaya sahip: mor karnabaharda beyazın aksine çok daha fazla antioksidan yer alıyor. Ayrıca ciddi miktarda C, K, B6 vitamini ve folat da mevcut. Mor karnabahar beyazıyla aynı şekilde tüketilirken, çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.

Acai Üzümü

Acai Üzümü

Güney Amerika yağmur ormanlarında yer alan özel bir meyve olan Acai üzümü, her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da bulduğunuz zaman bolca tüketmenizi tavsiye ederiz. Bu meyvede yüksek oranda antioksidan yer alırken, kalbi koruyor, kan basıncını düşürüyor ve pek çok hastalığa da iyi geliyor. Hatta bir araştırmaya göre kolesterol seviyesini ciddi şekilde düşürürken, kandaki şeker kontorlünü de düzenleniyor.

Mor Havuç

Mor Havuç

Rengiyle dahi çekici olan mor havuçlar çok çeşitli besinler içeriyorlar ve bunların arasında antioksidan bileşenler de yer alıyor. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu sebzede önemli oranda A vitamini de mevcut.

Patlıcan

Patlıcan

Mutlaka tüketmeniz gereken patlıcanın faydaları saymakla bitmez. Besin yönünden son derece zenginken, aynı zamanda K, C, B6 vitamini ve lif de barındırıyor. İçindeki antioksidanlar kanser riskini azaltırken, kalp hastalıklarına da iyi geliyor ve beynin yaşlanmasını geciktiriyor. Patlıcan içeren her yemeği afiyetle yemenizi tavsiye ederiz.

Mor sebze ve meyve içeren içeriğimizin ardından Dünyayı Gezerken Görebileceğiniz En Renkli 10 Yer içeriğimizi de inceleye bilirsiniz. Renkler güzeldir.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu