Faydalı BilgilerListeler

Kepek Sorunu Ve Çözümleri


Kepek sorunu, başta erkekler olmak üzere birçok insanı çileden çıkartabilecek kadar inatçı bir problemdir. Peki, bu bir cilt problemi midir yoksa dış faktörlerle mi alakalıdır? Aslında ikisi de kepek problemi için doğru bir cevaptır. Bazı cilt problemi yaşayan kişilerde yoğun kepek problemi görülürken, saç için kullanılan bir takım ürünlerin de kepek problemine yol açtığı bilinmektedir. Kuru cilde sahip olan kişilerin bu konudaki potansiyeli yağlı ciltlere göre daha fazla olmaktadır. Saç diplerindeki ciltte meydana gelen kuruluğun ardından pullanarak dökülen deri kepek sorununa yol açmaktadır.

Kepek Sorununa Yol Açan Dış Etkenler Nelerdir

Kepek sorunu sadece cilt problemlerinden ya da kurumuş olan saç diplerinden kaynaklanmamaktadır. Kullanılan bir takım saç ürünleri ve uygulamalar da ciddi bir şekilde kepek sorununa yol açmaktadır. Kişilerin yaşadığı yoğun stres, almış oldukları gıdalara bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar, kullanılan jöle, sprey ya da benzeri saç ürünleri ve yıkama sonrasında saçların iyi durulanmaması gibi sebepler de kepek sorununa yol açabilmektedir.

Kepek Sorununa Karşı Ne Yapılabilir

Kepek sorunu olan kişiler aşırı yağlı besinlerden uzak durmalı ve B vitamini alımına dikkat etmelidir. Bunun dışında kepek için üretilmiş özel ürünlerin kullanımı, banyo öncesinde saç diplerine zeytinyağı sürerek ince tarakla ölü derinin temizlenmesi, sirkeli su ile saçın durulanması ve doğru saç ürünlerinin kullanılması gibi uygulamalar da kepek sorununa karşı iyi gelmektedir.

İlgili Makaleler

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu