EDİTÖR BAŞVURU
Tarih

Dünya Harikalarının Biri: Keops Piramidi

İnsanlığın tarihsel mirası ve dünyanın yedi harikasından biri piramitlerdir. Bu piramitler arasında en ünlülerden biri olan Keops Piramidini anlatıyoruz.

Dünyamız, insanlığın henüz çözemediği gizemler ve sırlarla doludur. Çok sayıda mucize var ve her birinin bir açıklaması yok. İnsan, atalarımızdan  aldığımız miras sayesinde kendini ve köklerini tanır. Bu miras tarihimizi, kültürümüzü oluşturur ve geleceğin gelişimine ivme kazandırır. İnsanlığın tarihsel mirası ve dünyanın yedi harikasından biri piramitlerdir.

Piramitler, eski Mısırlıların firavunları ve kraliçeleri için inşa ettikleri piramidal yapılardır. Bugün, Eski Mısır’ın yaklaşık 80 piramidi biliniyor, Giza’da en büyük ve en iyi korunmuş piramitlerden biri inşa edildi. Diğerlerine göre en ünlü ve üstün olanı Keops piramidi (Khufu, Khefren – M.Ö. 2589-2566 civarında hüküm süren Eski Mısır firavunu; IV hanedanından). Firavun Keops’un, önceki firavunların yaptığı gibi tahttan çıktığı anda piramidinin inşasına başladığı bilinmektedir.

Keops Piramidi Özellikleri

Keops Piramidi Özellikleri

Piramitler genellikle Nil’in batı yakasında inşa edildi, çünkü güneş her gün o tarafta “ölürdü”. Keops Piramidi, Mısır’ın başkenti Kahire’nin güneybatısında yer alan dünyanın en eski harikalarından biridir. Firavunun mimarları, Mısır’da şimdiye kadar yapılmış en büyük piramidin inşasını planladı. Başlangıç ​​yüksekliği 146.60 metre, mevcut yükseklik 138 metredir, bunlar erozyonun sonuçlarıdır. Piramidin tabanının uzunluğu 230 metredir, yan kaburga uzunluğu da 230 metredir ve 53 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır, bu da 10 futbol sahasına eşdeğerdir. Bu geometrik mucizenin 4.500 yıl önce inşa edildiğini anlamalısınız, bilim adamları ve tarihçiler hala nasıl hesaplandığına ve nasıl inşa edildiğine şaşırıyorlar.

Keops Piramidi nerede

Piramit hakkında şaşırtıcı gerçek apothem fenomeni (geometride, bu normal piramidin yan yüzünün yüksekliğidir). Keops piramidinin tamamen düz görünen dört kenarı vardır, ancak her bir tarafın çok hafif kavisli olduğu, onları yukarıdan aşağıya doğru iki eşit parçaya bölen kenarı takip ettikleri bilinmektedir.

Yani, Keops Piramidi’nin dört tarafı değil sekiz tarafı vardır. Güneş ışınları her iki tarafa – kuzey ve güney – temas ettiğinde bu özellik ekinoksta görülebilir. O vakit piramidin kenarlarının iki renge ayrıldığını görebiliriz: bir yarısı gölgede, diğeri güneşte.

keops piramidi ne zaman yapıldı

Piramitler her zaman gizemle kaplıydı, nasıl inşa edildiklerinden başlayıp içlerinde sakladıkları ile bitiyor. Piramitlerin tüm sırlarını ortaya çıkarmak mümkünse, daha çok çalışmalar yapılması gerekmektedir.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu