EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Kemik Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Nadir görülen bir kanser türü olan kemik kanseri nedir? Sorusunun cevabını ve kanser hakkındaki farklı bilgileri sizler için derledik.

İskelet sisteminin en önemli unsuru olan kemiklerde, farklı sebeplerden dolayı kanser gibi önemli rahatsızlıklar görülebilmektedir. Nadir görülen bir kanser türü olan kemik kanseri nedir? Sorusunun cevabını ve kanser hakkındaki farklı bilgileri sizler için derledik.

Kemik Kanseri Nedir?

Kemiklerdeki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünüp hızla çoğalması sonucunda tümöre dönüşerek oluşturduğu bir kanser tipidir. Diğer kanser çeşitlerine göre, çok nadir görülen kemik kanseri, vücudumuzun herhangi bir yerindeki kemik üzerinde görülebilmektedir.

Bacak ve kol gibi uzun kemiklerin bulunduğu kısımlarda ve leğen kemiğinde daha yaygın bir şekilde gelişen kemik kanseri, yaşlı kimselerde ve 20 yaş altı bireylerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca kemik kanserinin, kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Kemik Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kemik Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Kemik kanseri nedenleri hakkında bilinenler, kesinlik kazanmamıştır. Ancak kanser için risk faktörleri, kemik kanserinin nedenleri arasında sayılabilmektedir.

 • Fraumeni sendromu gibi aileden kişiye geçen genetik sendromlar, nadir olmasına karşın kemik kanserine neden olabilmektedir.
 • Yaşlı bireylerde daha fazla görülen aşırı kemik büyümesi yani paget hastalığı, kemik kanseri için risk oluşturmaktadır.
 • Kemik iliği nakli veya farklı kanser tedavileri için uygulanan kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri, kemik kanserinin oluşmasında risk faktörüdür.

Kemik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

En yaygın olarak görülen kemik kanserinin belirtileri, şunlardır.

 • Sürekli yorgunluk hissi,
 • Herhangi bir gayrete bağlı olmadan görülen ve sebebi bilinmeyen kilo kayıpları,
 • Sürekli iştahsızlık hali,
 • Gece terlemeleri, titreme ve sebebi bilinmeyen ateş,
 • Kemiklerin zayıflamasına bağlı olarak görülen kemik kırılmaları,
 • Kanserin bulunduğu bölgede diğer belirtilerle birlikte yumru veya hassasiyet oluşması, kırmızı şişliğin bulunması,
 • Kemikte ağrıların hissedilmesi

En fazla görülen kemik kanseri belirtileri olarak öne çıkmaktadır. Bu belirtiler, birçok kişide kısa sürede görülemeyecek türde olabilir. Belirtilerin erken ya da geç olması, kanserin büyüklüğü ve bulunduğu yerle alakalı bir durumdur. Ancak yukarıdaki belirtilerden en az bir tanesini görmeniz durumunda, her türlü olasılığa karşı doktorunuza başvurmanız erken tanı açısından önem taşımaktadır.

Kemik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kemik Kanseri Çeşitleri

Kemik kanserinin birkaç çeşidi bulunmakta olup, bunlar şu şekildedir.

Osteosarkom: En fazla görülen kemik kanserlerinden biridir. Osteoblast hücrelerinde oluşan kanser, kemiklerin oluşmasında büyük olumsuzlukların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Daha çok diz ve üst kollarda görülen bu kanser türü, 10 ile 19 yaş arasındaki çocuklarda görülmektedir. Bu türün, kadınlara göre erkeklerde görülme olasılığı çok daha yüksektir.

Kondrosarkom: Bu tip kemik kanserinde ise, kanser kıkırdaklardan oluşmaya başlar. Yavaş ilerleyen bir kanser tipidir ve daha çok üst bacaklar, pelvis ve omuz gibi bölgelerde görülür. 40 yaşını aşmış bireylerde, daha yaygın görülebilmektedir.

Ewing Sarkomu: Bacaklar, kaburgalar ve pelvis kısımlarında daha fazla görülmektedir. Bazen çok nadirde olsa, yumuşak dokularda da görülebilir. 19 yaşın altındaki erkek bireylerde daha fazla görülen kemik kanserleri arasındadır. Tümör hızlı bir şekilde büyüdüğü gibi, vücudun uzak noktalarındaki organlarına da ilerleyebilir.

Kordoma: Yaşlı bireylerde görülen kordoma, genellikle omurga kemiklerinde meydana gelen bir kanserdir. Kafatasının taban kısmında da, nadiren olsa görülmektedir. Diğer kemik kanseri türlerine göre, erkeklerin aksine kadınlarda daha fazla görülebilmektedir.

Metastatik Kemik Kanseri: Bu kanser ise, başka bölgede görülen kanserin kemiklere ilerlemesi sonucuyla ortaya çıktığı bilinmektedir. Yetişkin bireylerde görülme olasılığı daha fazla olan bu tip, kadın ve erkek bireylerde eşit oranlarda görülmektedir.

Kemik Kanserinin Evreleri

Kemik Kanserinin Evreleri

Kemik kanseri, toplamda 4 evreden oluşmakta olup bu evreler şunlardır.

 1. Evre: Kanserin, ilk oluşmaya başladığı seviyedir.
 2. Evre: Bu evrede kanserli hücrelerin oluşturduğu tümör büyümeye başladığı gibi, çevredeki dokulara ilerleme olasılığı da bulunmaktadır.
 3. Evre: Kanser kemiğin bir kısmına ya da tamamına ilerlemiştir ve çevresindeki dokulara da yayılmıştır.
 4. Evre: En tehlikeli evredir. Kanser artık beyin, akciğer ve kemiğin etrafındaki dokulara ulaşmıştır.

Kemik Kanseri Tedavisi

Kanserin tedavisinde hangi tedavi yönteminin uygulanacağı, kanserin çeşidine, evresine ve hastanın genel sağlık durumuna gere değişiklik gösterebilmektedir. Kemik kanseri tedavisi için uygulanan yöntemler, şunlardır.

Ekstremite Koruyucu Cerrahi

Kemik kanserine, ameliyatla yapılan müdahalelerden biridir. Bu tedavi yöntemi, kanser kemik dışına yayılmadığı durumlarda yapılmaktadır. Operasyonla birlikte, hiçbir kanserli doku kalmayacak şekilde tüm kanserli dokular alınmaktadır. Özel yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte, kansersiz dokunun bu müdahalede alınma oranı, en aza inmektedir.

Bu cerrahi yöntemde oluşan kemik kaybı yerine, protez ya da hastanın farklı bölgesinden alınan kemik parçaları yerleştirilmektedir. Eklem bölgelerinde oluşan kanserler için, eklem alınarak yerine protez eklem takılmaktadır.

Uzvun Kesilmesi (Amputasyon)

Özellikle ayak bileğine benzer karmaşık kemiklerin bulunduğu alanlarda oluşan kanser vakalarında, amputasyon yöntemi uygulanır. Bu yöntemde, yine cerrahi operasyonla uygulanmaktadır. Kesilen uzvun yerine takılacak protez sayesinde, hastanın kaybettiği uzvu için tamamlayıcı olma niteliği olan bir operasyondur.

Kemoterapi

Kanser tedavisinde şartların oluşması durumunda, en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde damar vasıtasıyla kuvvetli kanser ilaçları verilerek, kanserli hücrelerin öldürülmesi hedeflenir.

Kemoterapi yöntemindeki temel amaç, tümörün küçültülerek yapılacak cerrahi müdahaleyi kolaylaştırmaktır.

Kriyocerrahi

Kemik kanseri tedavisi için uygulanan yöntemlerden biri de, kriyocerrahi yöntemidir. Bu yöntemde cerrahi tekniklerle kanserli olan çıkarıldıktan sonra laboratuvar ortamında, sıvı azotun içinde dondurulmaktadır. Kanserli hücreler bu şekilde yok edildikten sonra, çıkarılan kemik tekrardan yerine eklenir.

Hedefli Terapi

Xgeva adlı ilacın kullanıldığı bu tedavi yönteminde, kanserli hücrelerin etkileşimle büyümesi ve yayılmasına neden olan moleküllerin engellenmesi hedeflenir. Bu tedavi yöntemi, iskelet gelişimini tamamlamış kişilerde kullanılabilmektedir.

Radyasyon Tedavisi

Kemik kanseri tedavisi için kullanılan bir diğer yöntem ise, radyasyon tedavisidir. Bu yöntemde kanserli bölgeye, X ışını uygulanmaktadır. Daha çok cerrahi operasyon öncesi kullanılan radyasyon tedavisi, tümörü küçültmek amacıyla uygulanmaktadır.

Kemik kanseri nedir? Kemik kanseri nedenleri ve belirtileri başlığı altında verdiğimiz bilgilerin tamamı, tavsiye amacı taşımamakta olup ziyaretçilerimizi bilgilendirme amaçlıdır.

Originally posted 2021-11-19 09:53:09.

İlginiz Çekebilir

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu