ListelerSağlık

Kemik Güçlendiren Besinler ve Etkili Kür Tarifi

Sağlıklı kemikler için beslenme, kemik sağlığında beslenmenin önemi, Kemik güçlendirici şifalı bitkiler, Kemik sağlığı için ne yapmalıyız… 10 farklı gıda ve kür tarifi..

Sağlıklı kemikler çocukluktan başlayarak ve yaşlılığa kadar devam eden bir sürecin önemli bir parçasıdır. Kemikler vücuda yapısal özellik katar, kasları kendine bağlar ve iç organları korur. İyi bir duruş, denge ve güç için de güçlü kemiklere ciddi manada ihtiyacınız bulunmaktadır.

Kemiklerin güçlü olmasında kalsiyum, magnezyum, potasyum minerallerinin yanı sıra beta-karoten ve protein gibi besin maddelerinin de önemi büyüktür. Güçlü olması için gerekli olan besinler aynı zamanda eklem ağrısı, iltihap, artrit ve diğer kemikle ilgili diğer sorunların riskini azaltacaktır. Bunları hayatınıza yayarak ve bilinçli olarak tükettiğinizde kemikle ilgili sorun yaşama olasılığınızı en aza indirebilirsiniz.

Güçlü kemikler için 11 etkili çözüm

Güçlü kemikler için 11 etkili çözüm

Kemik güçsüzlüğüne karşı kür

Testere dişli aslanpençesi ve çobançantası, kemik güçlenmesinin yanı sıra kaslar güçsüzlüğü için de ideal olan ve Prof. Saraçoğlu tarafından önerilen bir kürün iki önemli bileşeni. İki bitki bir bardak kaynayan suda 10 dakika kadar kısık ateşte demlenerek süzülerek akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketilmeli (katkı maddesi katmayınız) ve bu küre bir ay kadar devam edilmelidir. Çoban çantası aynı zamanda damar genişlemesinin neden olduğu basura günde bir defa kullanılmak kaydıyla (hemoroid) karşı birebir etkilidir. Kahve ve acı biber damar genişlemesini tetiklediği için basura davetiye çıkarabilmektedir.

Süt

Süt kuşkusuz kemiklerin ana malzemesi olan kalsiyum kaynağıdır. Sadece bununla da sınırlı değil aynı zamanda potasyum, magnezyum, riboflavin, fosfor ve D ve B12 vitamini deposu olmasından ötürü kemiklerin dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Yetişkinler her gün iki bardak süt içmelidir. Çocuklar ve gençler ise bu oranın üzerinde tüketmeye özen göstermelidirler. Mutlak olmasa da tercihen yağsız süt tüketilmesi önerilir.

Peynir

Süt ürünü olan peynir D, A, B12 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum, riboflavin, fosfor ve protein kaynağıdır.  Süt belki laktoza duyarlılığı olanlar için ideal olmasa da peynir için aynı şeyi söyleyemeyiz.  Kahvaltılarınızda ya da diğer menülerde düzenli olarak doğal peynir tüketmeyi unutmayın.

Yoğurt

Yoğurt da süte benzer şekilde kalsiyum zengini olmasının yanı sıra D, A ve B12 vitaminleri, potasyum, magnezyum, riboflavin, fosfor ve protein içerir. Beslenme listenize günde bir kase yoğurt ekleyerek güçlü kemiklere sahip olabilirsiniz.

Süt vücudun pH’sını asitleştirmeye meyilli iken yoğurtta böyle bir durum söz konusu değildir. Süt kemiklerden kalsiyum salınımına neden olabiliyorken, yoğurtta böyle bir durum tam tersidir. Sağlık bilincine sahip olanlar ev yapımı günlük yağsız yoğurt tercih ederek faydalarından yararlanabilirler.

Kemik Güçlendiren Besinler

Tofu

Tofu soyadan elde edilen bir besin türüdür. İzoflavon adı verilen bileşik içermesi onu sağlıklı ve kuvvetli kemiklerin geliştirilmesi için önemli kılmaktadır. Tofu, laktoza toleranslı olan ve birçok süt ürününü tüketemeyen insanlar için popüler bir seçenektir. Bir buçuk kase tofu, önerilen günlük kalsiyum alımının yaklaşık yüzde 20‘sini yerine getirebilir.

Susam

Susam size şaşırtıcı gelebilir. Ancak diğer besin gruplarında olduğu gibi kemik bütünlüğü için gerekli olan vitaminlerin yanı sıra birçok önemli mineral içermektedir. İster kendisini isterse de yağını ya da tahin şeklinde tüketmeye çalışınız.

Susam ile birlikte diyetinize ekleyeceğiniz keten tohumu da kemikler için iyi bir seçenek olacaktır.

Kara Lahana

Kara lahana antioksidan ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde sağlığa olan diğer faydalarının yanı sıra kemik destekleyici magnezyum ve iyi miktarda kalsiyum içermektedir. Bir kase pişmiş kara lahana günlük kalsiyum ihtiyacınızın dörtte birinden fazlasını karşılayabilir.

Ispanak

Ispanak pazarların vazgeçilmezi ve kalsiyum içeriği yüksek bir sebzedir. Mükemmel bir K vitamini kaynağı olması kemik matrisinde kalsiyum tutulmasına yardımcı olur. Ispanakta ayrıca güçlü kemikler için gerekli olan kalsiyum ile birlikte lif, demir, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini bulunmaktadır.

Ispanakla birlikte brokoli ve karnabahar da kemik sağlığı açısından önemlidir.

Beyaz Fasulye

Beyaz fasulye ya da kuru fasulye. Bu baklagiller magnezyum, fosfor ve potasyum gibi iyi miktarda kalsiyum, protein, lif ve mineral içerir. Beyaz fasulyeyi salata ya da güveç şeklinde tüketebilirsiniz.

Somon

Somon balığı da güçlü kemikler için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Kemik sağlığının yanında vücudun çeşitli sistemleri üzerinde de olumlu etkisi bulunmaktadır. Özellikle D vitamini ve omega-3 gibi kemik yoğunluğunu artırıcı besin maddeleri içerir. Bu iki öğe, vücuttaki kalsiyum emilimini artırarak kemiklerinize sağlamlık kazandırır.

Sardalya

Başka bir soğuk su balığı olan sardalya, somona benzer şekilde kalsiyum ve D vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Aslında, sardalya, süt ve süt ürünleri ile rekabete girecek kadar kalsiyum içermektedir. Sardalya ayrıca iyi miktarda omega-3, fosfor ve B12vitamini içerir.

Bunları da ihmal etmeyiniz

Güçlü kemikler için bu süper yiyecekleri yemenin yanı sıra, daha az tuz tüketmesi (vücutta kalsiyumun tükenmesine neden olabilir), gerekli miktarda D vitamini üretilebilmesi için düzenli olarak güneşe çıkılması, düzenli egzersiz ile birlikte dengeli ağırlık kaldırılması esastır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu