Faydalı Bilgiler

Kefir Nedir? Nelere İyi Gelmektedir?

Bugünkü konumuz kefir. Biliyorum ki hepiniz kefirden korkuyorsunuz. Danışanlarıma sorduğumda kefir içiyor musunuz dediğimde hayır içmiyorum, sevmiyorum diyorlar. Peki hiç denediniz mi diyorum hayır diyorlar. Çünkü nedense böyle kefiri canlı bir bakteriye benzetiyorlar. Aslında yoğurttan çok da bir farkı yok. Yoğurtta, sütle mayalanıp yapılıyor. Bu da öyle sütle birlikte ve kefir mayası ile yapılıyor. Sadece faydalı probiyotikler daha fazla. Bu ne demek bağırsak filoramızı canlandıran ve sindirimde yardımcı olan probiyotik bakteriler kefirin içinde çok daha fazla sayıda mevcut. Bu hem sindirim sistemimize iyi geliyor, hem tok tutuyor, hem de birçok hastalığı faydası var. Mesala kanseri önleyici etkisi var. Karaciğeri çok güzel temizliyor. Ayrıca cildinizde de kullanabilir, sürebilirsiniz.

Kefirin içeriğinde B1, B12 biyotin ve K vitamini var. Ayrıca günlük A vitamini ihtiyacımızın %10’unu karşılayabiliyoruz. Günlük kalsiyum ihtiyacımızın bir bardak kefir ile birlikte %30’unu karşılayabiliyoruz. Gerçekten çok faydalı. Faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Ben Ara öğünde bir bardak şeklinde tavsiye ediyorum. Tadından biraz korkuluyor aslında. Beni biraz ekşi gibi bir tadı var. Çok fazla bizim damak tadınıza uygun değil ama denemekte yarar var.

Kefir Nedir? Nelere İyi Gelmektedir?

Ayrıca fiyat konusunda da biraz bilgi vermek istiyorum. Normal süt yoğurt, ayran grubuna göre biraz fazla fiyatı. Ama kullanımı arttıkça ve talep arttıkça eminim üretimi de artacaktır. Ona göre fiyatlar da düşecektir. Görünüşü ayrana benzemektedir. Aslında bu sade probiyotik yoğurtlar gibi kokuyor. Sanki ekşimiş ayran gibi, ben ekşi yoğurtları sevdiğim için aslında hoşlandım bunu tadından. Özellikle kabızlık probleminiz varsa, sindirim sorununuz varsa kefiri kesinlikle kullanın. Günde bir bardak ve daha çok öğleden sonraki ara öğünde tavsiye ediyorum. Hem tokluk verir. Yanında galeta ile birlikte ya da kuru kayısı, kuru üzüm ile birlikte kullanırsanız da gayet güzel olur.

Bu arada kefir göbek bölgesine de çok iyi geliyor. Günde mutlaka bir bardak kefir tükettiğimizde göbek çevresindeki incelemeyi hissedeceğinizi düşünüyorum.

İlk başta eğer sadesi ile başlamak istemezseniz meyveli olanları da var. Alın bir tane meyveli alın, bir tane sade alın ve deneyin. Bunu etrafınızdaki insanları da önerin. Kefir alıp denedikten sonra mutlaka yorumlarınızı benimle paylaşın. Nasıl beğendiniz mi ya da vücudumuzda nasıl etki gördünüz?

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu