EDİTÖR BAŞVURU
Hayvanlar AlemiListeler

Kedi kısırlaştırması Hakkında Merak Edilen Bütün Bilgiler

Kedi kısırlaştırması hakkında merak ettiklerinizle ilgili olan bu yazı aracılığıyla kedi kısırlaştırması konusunda daha çok bilgi edinme şansı elde edeceksiniz.

Kedilerle ilgili pek çok şeyi merak ediyoruz. Çünkü kediler, oldukça ilginç hayvanlardır. Kendi kendilerine çeşitli hareketlerde bulunur ve beden dillerini çok iyi kullanırlar. Aslında her kedi, bize bir şey söyler sadece biz onların diline hâkim olamadığımız için onları anlamayız. Kedileri anlayabilmek adına onlar hakkında daha çok şey öğrenmeliyiz. Kedilerle ilgili öğrenilmesi gereken konulardan bir tanesi kedi kısırlaştırması olmakta. Peki konuyla ilgili bilmemiz gereken şeyler nelerdir? İşte kedi kısırlaştırması hakkında merak edilenler:

Kedi Kısırlaştırması

Kedilerin üreme organlarının çıkarılması şeklinde uygulanan ve pek çok insan tarafından merak edilen kısırlaştırma, yaygın bir işlem olarak görünmektedir. Dişi kediler ve erkek kediler için ayrı bir şekilde uygulanan bu yöntem, rutin bir şekilde uygulanmaktadır. Yumurtalıklar ile rahmin çıkarılmasından oluşan dişi kedi kısırlaştırma işlemi, bir kedi vücudunun orta alt kısmından ya da sol kısmından küçük bir kesi şeklinde uygulanır. Bazen rahim alınmaz sadece yumurtalıklar alınır.

Kısırlaştırılma Sürecinde Kedi, Acı Çeker mi?

Kedinin acı çekmemesi adına operasyon esnasında kediye anestezi yapılmakta. Operasyon bitiminde veteriner, kediniz için ağrı kesici iğne yapabilir. Bunun ardından kediniz hızlı bir şekilde iyileşir.

Bir Kedi, Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Birçok insan, kedilerini ne zaman kısırlaştırmaları gerektiği konusunda çeşitli araştırmalar içerisine girer. Peki bir kedi, ne zaman kısırlaştırılmalı? Bir kedi cinsel olgunluğa erişmeden önce kısırlaştırma işleminin yapılması önerilir.

Kısırlaştırılan Bir Kedi Kilo Alır mı?

Kedi, şişmanlama potansiyeli olan bir hayvandır. Bu sebeple kısırlaştırma işleminden sonra da kedinin kilo problemi yaşamaması adına porsiyon kontrolünün yapılması önemlidir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma

Dişi Kedi Kısırlaştırmasının Sebepleri

Dişi bir kedi niçin kısırlaştırılır? Yani buna neden ihtiyaç vardır? İşte dişi kedilerin kısırlaştırılmasının sebepleri:

 • Sağlık Sorunları: Bir yavru kedi için yeterli ve gerekli bakım uygulanmazsa eğer, o kedide çeşitli sağlık sorunları görülmeye başlanır. Anne kedi yeterli bir şekilde beslenemediğinde yavru kedi de bundan etkilenecektir.
 • Davranış Sorunları: Dişi kediler hamile olmadıklarında bazı sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar; agresyon, kavga, vokalizasyon olarak kendini gösterir.
 • Nüfus Kontrolü: Bir kedi, senede 3 kereye kadar doğum yapabilmekte. Kediler kontrolsüz bir şekilde ürediklerinde birkaç sene içerisinde pek çok kedi ürer. Bu durum ise yavru kedilerin gelişimi açısından oldukça risklidir. Çünkü yavru kedilerin hepsi, iyi bir bakım görmeyebilir. İyi bir bakım görmeyen yavru kedi de pek çok sağlık sorunu ile uğraşmak zorunda kalır.
 • İleri Dönem Sorunları: Dişi kedilerin kısırlaştırılmasının sebeplerinden biri de ileri dönem sorunlarıdır. Kısırlaştırılmayan dişi bir kedi, ileri yaşlarda çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalabilir.

Dişi Kedi Kısırlaştırmasının Faydaları

Dişi kedilerin kısırlaştırılmasının bazı faydaları bulunuyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dişi kediler için genç yaşta kısırlaştırma işlemi uygulanırsa, kedinin ileriki yaşlarda yakalanması muhtemel olan rahim enfeksiyonu ve meme kanseri gibi sağlık sorunları önlenmiş olur.
 • Birden fazla kediye sahip olan evlerde, baskınlık sorunu ortaya çıkabilir. Bu sorunun önlenebilmesi amacı ile dişi kedi için kısırlaştırma işleminin yapılması, faydalı olabilir.
 • Hamile kalmayan dişi kediler, belirli dönemlerde “kızgınlık” içerisine girebilmekte.
 • Bir dişi kedinin kısırlaştırılma işlemi kedinin ergenlik dönemi öncesinde yapılabilir. Bu dönemde yapılan kısırlaştırma işlemleri, kedinin sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuzluğa sebep olmayacaktır.

Dişi Kedi Kısırlaştırmasının Zararları

Dişi kedilerde kısırlaştırma ve avantajlarını yukarıda belirttik. Peki kısırlaştırılma işleminin herhangi bir dezavantajı var mıdır?

 • Dişi kedi, kısırlaştırma işleminin ardından çiftleşme özelliğini kaybedecektir. Geri dönüşü olmayan bir işlem olan kısırlaştırma, bazı insanlar tarafından onaylanmaz.
 • Kısırlaştırma operasyonu esnasında, kediye anestezi uygulanması gerekir. Anestezi işleminin de kedi üzerinde çeşitli riskleri vardır.

Erkek Kedi Kısırlaştırması

Erkek Kedi Kısırlaştırmasının Sebepleri

Erkek kedilerin kısırlaştırılmasının da belli başlı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler şu şekildedir:

 • Nüfus Kontrolü: Erkek kediler, çiftleştikten sonra cinsel anlamda yeniden aktif olabiliyor. Bu durum da dişi kediler üzerinde çeşitli sağlık problemlerine neden oluyor. Bunun yanı sıra farklı dişi kediler ile çiftleşen erkek kediler, bazı hastalıkların yayılmasına sebep oluyor.
 • Yaşam Alanı: Kızgınlık döneminde erkek bir kedi, kısırlaştırılmamış ise evden kaçabilir. Bunun önlenebilmesi, kısırlaştırılma ile mümkün bir hale gelir.
 • Sağlık Sorunları: Kızışan bir kedi, FeLV ve FIV gibi bazı hastalıkların yayılmasına neden olabilir. Erkek kedinin kızgınlık döneminde, kedinin yaralanmasına neden olan çeşitli kavgalar da meydana gelebilir.
 • Davranış Kontrolü: Erkek kedi kısırlaştırılmamışsa eğer vokalizasyon, alan işaretleme gibi davranışlarda bulunur.

Bu sebeplerden ötürü, erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi uygulanır.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması, sanıldığından çok daha faydalıdır. Bu yararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Erkek bir kedinin ileriki yaşlarda yaşayabileceği prostat probleminin etkisi, kısırlaştırma ile azaltılabilir.
 • Erkek kediler, oldukça kızgındırlar. Bu kızgınlıkları önlemek ise, yalnızca kısırlaştırmayla mümkün oluyor.
 • Kısırlaştırma ile testis kanserinin önlenmesi mümkün.
 • Erkek kediler, kısırlaştırma ile birlikte sakinleşebilir; yani bu şekilde kedilerin mizaçlarında farklılıklar yaşanabilir.
 • Kısırlaştırma işlemi sayesinde istenmeyen gebelikler önlenmiş olur.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılmasının Zararları

Erkek kedileri kısırlaştırdıktan sonra meydana gelen değişimler, tıpkı dişi kedilerde olduğu gibidir. Yani bu işlem sonrasında erkek kediler bir daha çiftleşemez. Erkek kedi kısırlaştırma işlemi, geri döndürülemeyen bir işlem olduğu için bazı insanlar bu konuda olumlu düşüncelere sahip değildir.

Kedi kısırlaştırması ile ilgili sizler de bildiklerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konuda okurlarımız için tavsiyeleriniz bulunuyorsa eğer, yine yorum kısmında tavsiyelerinizi paylaşabilir, okurlarımızın ve bizlerin konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Originally posted 2021-11-19 09:55:24.

İlginiz Çekebilir

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu