Hayvanlar AlemiListeler

Kedi Besleyenlerin Edinmesi Gereken Malzemeler

Kediler, en sık beslenen evcil hayvanlardan biridir. Vurdumduymaz karakterleri ise onları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerinin başında geliyor. Bir kedi besliyorsanız zaten çok fazla söz söylememize de gerek yok. Ancak bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız onu tanımadan önce üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmeniz gerekir. Kediler temizlik ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını kendileri giderse de hem sizin hem de minik dostunuzun ihtiyacı olacak bazı kedi malzemelerine ihtiyacınız olacak. Bu nedenle kedi sahiplenmeden önce malzemelerin çoğunu evde hazır bulundurmanızı öneririz.

İhtiyacınız olan kedi aksesuarlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

Kedi Maması

Kedi Maması

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de beslenme son derece önemlidir. Minik dostunuza vereceğiniz kedi maması onun ihtiyacı olan tüm vitamin ve proteinleri doğru düzeyde karşılamalı. Yavru bir kedi sahiplenecekseniz ilk olarak yavru kedi mamaları ile başlamanız gerekir. Çünkü yavru kedilerin dişleri tam olarak gelişmediğinden yiyecekleri mamalar küçük ve biraz daha yumuşak olmalıdır. Yavru kedilere özel olarak üretilen bu mamalar, sütten kesilmiş 2-12 aylık kediler için en uygun olanlarıdır.

Yetişkin bir kediniz varsa ya da yetişkin bir kedi sahiplenecekseniz yetişkin kedi mamaları doğru tercih olacaktır. Burada dikkat etmeniz nokta ise kedinin kısır olup olmamasıdır. Kısır kediler kilo almaya daha müsait olduklarından kısırlaştırılmış kedi maması tüketmelidir. Kısırlaştırılmış kedi mamalarının protein ve yağ oranları daha düşük olduğundan olası obezite ve böbrek sorunları ihtimalini de azaltacaktır. 1-7 yaş arası kediler yetişkin kedi sınıfına girmektedir.

7 yaşından büyük kediler için ise yaşlı kedi mamalarını tercih edebilirsiniz. Kediler yaşlandıkça hareket kabiliyetleri azalır ve hastalıklara daha yatkın olurlar. Yaşlı kedi mamalarının içeriği de onların bu durumları düşünülerek düşük protein, düşük karbonhidrat ve düşük yağlar ile hazırlanmıştır.

Yavru, yetişkin, yaşlı ve kısırlaştırılmış kedi maması dışında light kedi mamaları da piyasada satılmaktadır. Aşırı kilo sorunu olan kedilere genellikle light kedi maması verilmesi önerilir. Ancak bu durum kesinlikle veteriner hekim kontrolünde olmalıdır. Bu sebeple aşırı kilo problemi olan bir kediniz varsa öncesinde mutlaka veteriner hekiminize danışmanızı öneririz.

Evcil kedilerin temel besin kaynağı kuru mamalardır. Kuru mamalara ek olarak ara sıra yaş mama da verebilirsiniz. Yaş mama satın almadan önce de yine kedinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız.

Mama ve Su Kabı

Mama ve Su Kabı

Kediler için hayati önem taşıyan aksesuarlardan biri de mama ve su kaplarıdır. Mama konusunda son derece titiz ve seçici olan bu kediler için aynı durum mama ve su kapları için de geçerlidir. Kolaylıkla mamasını yiyip suyunu içebileceği kaplar seçmelisiniz. Aksi halde minik dostunuz durumu protesto etmek için aldığınız kapları kullanmayabilir. Pet sahipleri tarafından en sık kullanılan metal mama kaplarından ya da plastik mama kaplarından birini seçip kedinizin beğenisine sunabilirsiniz.

Bütçe sıkıntınız yoksa otomatik mama ve su kabı da kediniz için iyi bir seçim olacaktır.

Kedi Tuvalet Ürünleri

Küçük yaştan itibaren tuvalet eğitimini annelerinden alan kedilerin birçoğu bu konuda sahiplerini pek üzmezler. İlk başlarda ufak tefek kazalar yaşansa da tuvalet ihtiyaçlarını kendileri halledebilir. Sizin yapmanız gereken tek şey kedi tuvalet kabı ve kedi kumu alıp kedinize tuvaletin yerini göstermek. Tuvaletin yerini benimseyen kediniz ihtiyacını kendi görecektir. Kap ve kum dışında bir de kedi tuvaleti küreği alarak temizliğini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kedi Oyuncağı

Kedi Oyuncağı

Hareketli ve oyuncu canlılar olan kediler, oyun oynamayı çok severler. Yavru yaşlardaki bir kedi saatlerce hiç yorulmadan oyun oynayabilir. Bu şekilde günlük egzersizlerini başarıyla gerçekleştirir. Eğer fazla hareket etmeyen ve oyun oynamayı seven bir kediniz varsa onu mutlaka oyuna teşvik etmelisiniz. Çünkü oyun oynayarak yakmaları gereken kaloriyi yakar ve obezite sorunlarının önüne geçmiş olursunuz. Severek oynayacağı ve dostunuzu harekete teşvik edecek kedi oyuncakları ile oyun saatlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kedilerin severek oynadığı kedi oyuncaklarını bu linkten görüntüleyebilirsiniz;

https://www.petihtiyac.com/kedi-oyuncaklari-1

Kedi Taşıma Çantası

Eve alışan kediler dışarı çıkmayı istemezler. Her dışarı çıktıklarında da korkar ve tedirgin olurlar. Mecbur kalmadıkça kedinizi dışarı çıkarmamalısınız. Veteriner hekim kontrolü ya da seyahat gibi durumlarda ise kedi taşıma çantası kullanmalısınız.

Kedi taşıma çantalarının da kendi içinde çeşitleri bulunur. Elde taşınan ve tellerle etrafı çeviri olan kedi taşıma çantaları, pet sahiplerinin en çok kullandığı ürünlerdendir. Bunun dışında sırt çantası şeklinde olan taşıma çantalarını da tercih edebilirsiniz.

Kedi Tarağı

Kedi besleyenlerin şikayet ettikleri konulardan birisi tüy dökülmesidir. Özellikle mevsim değişikliklerinde ve stres anında kediler çok tüy döker. Bu gibi problemleri azaltmak için kedi tarağı ile dostunuzun tüylerini düzenli olarak taramalısınız. Bu şekilde sağlıklı bir tüy yapısına sahip olurlar ve tüyleri daha parlak görülür. Ek olarak tarama işlemi kediler için iyi bir masaj yöntemidir.

Tüy Toplayıcı

Tüy Toplayıcı

Kedilerin tüy döktüğü dönemlerde en çok ihtiyacınız olan ürün tüy toplayıcıdır. Rulo şeklinde satılan kedi tüy toplayıcılarını kıyafetlerinizde, mobilyalarda ve halılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kedi Tırmalama Evi

Kedilerin en büyük silahlarından biri tırnaklarıdır. Silahlarını güçlü tutmak için de tırnaklarını törpüleme ihtiyacı duyarlar. Törpüledikleri alanlar da genelde halı, yatak, kanepe gibi eşyalarınız olur. Böyle durumlarda da eşyalarınıza zarar verme ihtimalleri yüksektir. Bu gibi durumların önüne geçmek için de yavru yaşlardan itibaren kedi tırmalama evi alarak kedinizi bu eve alıştırmalısınız. Ev ve tek borulu oyuncak olarak da satılan bu evler, kediler için harika bir tırnak törpüleme aracıdır.

Kedi Vitamini

Bazı sağlık sorunlarının önüne geçmek için kedilere ekstra vitamin takviyesi yapmak gerekir. Macun şeklinde satılan kedi vitaminleri de bu amaç için kullanılır. Kusmayı önleyen ve tüy sağlık bakımı için gerekli olan kedi vitamini, kedi maltı olarak da bilinir.

Boyun Tasması

Kediler özgür ruhlu canlılar olduklarından tasma gibi aksesuarları kullanmayı pek sevmezler. Ancak evden kaçma ya da kaybolma gibi durumlarda bulunmasını kolaylaştırmak için üzerinde iletişim bilgilerinizin yer aldığı boyun tasması kullanmanızı öneririz. Tasma seçerken dikkat etmeniz gereken nokta ise tasmanın kedinizin boynunu sıkmaması ve rahatsız etmemesidir. Yavru yaşlardan itibaren tasma kullanımı kedinizin durumu kabullenmesini de kolaylaştıracaktır.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu