HaberlerTürkiyeYaşam

Kaz Dağları’nda ‘Büyük Buluşma’ binlerce kişi akın ediyor

Atikhisar Barajı su toplama havzası Çanakkale ilinin tek su kaynağı ancak bu değerli su kaynağı havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetleri tüm tepkilere rağmen devam ediyor.

KAZ DAĞLARI’NDA NE OLMUŞTU?

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yatırımcılığını yaptığı ancak yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesi için, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı.
Olayın ortaya çıkmasından sonra bir çok siyasi, ünlü isim ve vatandaşlar Kaz Dağları’nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Çanakkale belediyeside yapılan katliama sessiz kalmayarak 26 Temmuz’da  ‘Su ve Vicdan’ nöbetleri başlatmıştı.

26 Temmuz’da başlayan Su ve Vicdan Nöbeti’nde alan hiç boş kalmadı ancak büyük buluşması bugün gerçekleştiriliyor.

Su ve Vicdan Nöbeti’ne bazı vekiller, sivil toplum kuruluşları, doğa sever dernekler, yerel ulusal, uluslararası basın temsilcileri, köşe yazarları, ünlü isimler ve tabi ki çok sayıda vatandaş katılıyor.

Günlerdir alanda nöbet tutan eylemciler bu sabah büyük buluşma için uyandılar ve saat 12:30 sıralarında şantiyeye doğru yürüyüşe geçtiler.

Vatandaşlar, ağaçların kesildiği şantiye alanına saat 13:30 sıralarında jandarmanın engelleme çabalarına rağmen girdiler.

Büyük buluşmada çevrecilerin kaleme aldığı “Kaz Dağları Andı” da okundu..

hepberaber okunan o andın satırları ise şu şekilde;

‘Ağaçların ayakları yok kaçmaya…
Elleri yok dövüşmeye…
Dilleri yok sövmeye…
O halde…
Kaz dağlarımızı biz savunacağız biz…
Bu dağlarda durursa kalbim bir gün…
Düştüğüm yere gömün…
Yüreğim dağ çiçeklerindedir..’

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Elin gavuru gelip benim ülkemin zenginliklerini kendi ülkesine götürecek bizde sessiz kalacağız öyle mi 100 yıl madenimizi çıkaramıyoruzun nedenlerine bahane üreten siyasiler daha doğrusu bu peşpeşe susan siyasiler siz nasıl can vereceksiniz tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyerek fakiri garibi ezerek ne yapmaya çalışıyorsunuz. Yukarıda Allah var bunlar yanınıza kar mı kalacak zannediyorsunuz.Ceplerini düşünerek ülkenin zenginliklerini satan şeref yoksunu siyasilerden midem bulanıyor tez zamanda pamuğu beyaz ışık zannedersiniz İnşallah.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu