Kimdir?Listeler

Kaşgarlı Mahmut Kimdir?

Orta Asya’nın Kaşgar kentinde dünyaya gelen Kaşgarlı Mahmut, 1057 yılına kadar doğduğu şehir içerisinde yaşamış, sonrasında ise Bağdat’a göç etmek durumunda kalmıştır.

Tahminen 1000’li yıllarda dünyaya gelen Kaşgarlı Mahmut, Türk dilleri üzerine çalışmalar yapmış en büyük bilim insanı olarak gösterilmekte. Orta Asya’nın Kaşgar kentinde dünyaya gelen Kaşgarlı Mahmut, 1057 yılına kadar doğduğu şehir içerisinde yaşamış, sonrasında ise Bağdat’a göç etmek durumunda kalmıştır. Tarih kitapları içerisinde yer almasına neden olan etmenlerden bahsedecek olursak;

Kaşgarlı Mahmut Kimdir Kısaca?

İlgili Makaleler

Kaşgarlı Mahmut Kimdir Kısaca?

Kaşgarlı Mahmut, 1080 yılına kadar Bağdat’ta yaşamış burada dil üzerine oldukça kapsamlı çalışmalara imza atmıştır. Ülkesine döndüğünde büyük saygınlık kazanarak sayılı bilim adamlarından gösterilmesi ona oldukça gurur vermiştir. Türk Dilinin ilk gramer kitaplarından birisi olarak belirtilen Divan-ı Lügat-ı Türk onun tarafından yazıldığı ve dil alanında yapılan en büyük çalışmalardan birisi olarak gösterilmekte.

Kaşgarlı Mahmut Eserleri

  1. Divanû Lügati’t Türk(Türk Dilleri Sözlüğü)
    İçerisinde Türkçe 7500 adet sözcük bulunmaktadır.
  2. Kitabu Cevahirü’n Nahv Fi Lugati’t Türk(Türkçenin gramer ilk kitabı)
    Bu eser günümüze ulaşamamıştır.

Kaşgarlı Mahmudun Hayatı Kısaca

Kâşgarlı Mahmud ve Divanü Lugati’t-Türk

 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu