Gezi RehberiListeler

Kaş Gezilecek Görülecek Yerler

Antalya'nın en batı ilçesi Kaş, Türkiye'nin en güzel ilçelerinden ve tatil bölgelerinden birisidir. Hiç şüphesiz gezmeye doyamayacağınız bir tatil için kesin gitmelisiniz. Peki Kaş'ta nerelere gidilmeli.

KaşAntalya’nın 19 ilçesinin en batıda olanıdır. Eşen Çayı ile Fethiye’den ayrılan ilçe, Antalya il merkezine 189 kilometre uzaklıktadır. Antalya’ya uzak olmasına rağmen, sahip olduğu 70 kilometrelik uzun sahil şeridi ile Akdeniz’in en güzel yerlerini içinde barındırır. Kaş’ta konaklama ücretleri, popüler tatil beldelerindeki gibi ortalamanın biraz daha üzerindedir, bu da ilçenin özellikle kültür-sanat camiası tarafından çok ziyaret edildiği için, ilçenin gözde bir hale gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Antyphellos Antik Kenti
Antyphellos Antik Kenti

Tarihi geçmişi oldukça zengin olan Kaş’ta; Antyphellos, Xanthos, Istlada, Simena, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler bulunmaktadır. Bölgede antik kentlerin dışında, çok sayıda harabe de bulunmaktadır. Antik kentler içerisinde en bilineni Antyphellos’tur. Antik kentte bulunan Kaş Antik Tiyatrosu ile kaya mezarları görülmeye değerdir. Kaş’ın merkezinden yürüyerek de çok rahat ulaşılabilen kent, deniz kenarında olması açısından kolayca bulunabilen ve görülebilen bir konumdadır.

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Kaş sınırları içerisindeki bir diğer meşhur antik kent de Xanthos’tur. Fethiye yolu üzerinde bulunan kentin tarihi Milattan Önce 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Xanthos, Likya kültürüne ait dikey ve kaya mezarları ile adını duyurmuştur. Kaş ile Finike arasında yer alan, günümüzde Kaleköy olarak bilinen Simena da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Karadan ulaşımın olmadığı, denizden tekne yoluyla ulaşımın sağlandığı Simena’ya henüz gelmeden bizi denizde karşılayan Likya Lahdi, bölgenin tarihsel zenginliğinin en güzel göstergesidir.

Kaputaş Plajı
Kaputaş Plajı

Akdeniz’e tatile gittiyseniz tabiî ki Antik Kentleri bir kenara bırakıp denizin tadını çıkarmak isteyebilirsiniz. Bunun için ilk önerimiz şüphesiz Kaputaş Plajı olacaktır. Kalkan mevkiinde yer alan bu muazzam plaj, Türkiye’nin en güzel, dünyanın da en çekici plajları arasında yer almaktadır. Çakıl ve kum karışımı bir plaja sahip olan yerde denizin rengini görünce şaşıracaksınız. Denizin renginin sizi şaşkınlığa uğratacağı bir diğer yer de Kekova’dır. 3 tarafı denizlerle çevrili olan, ülkemizdeki tek batık kente ev sahipliği yapan Kekova, kara ulaşımı olmadığı için güzelliğini muhafaza edebilmektedir. Doğal Sit Alanı ilan edilen ve Simena Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan Kekova’ya, Kaş’ın merkezinden kalkan tekneler ile ulaşmak mümkündür. Birçok otorite tarafından Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak gösterilen bir diğer plaj, Patara da Kaş sınırları içinde yer almaktadır. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama dönemlerinde akın ettikleri ve koruma altında bulunan plaj, Kaş ve Kalkan ilçelerinin arasında yer alır.

Kekova
Kekova

Kaş tatilinin en güzel zamanlarını bir Yunan Adası’nda geçirebilirsiniz. Kaş’a yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ve ilçe merkezinden teknelerle ulaşımın sağlandığı Meis Adası’na, yeşil pasaportu bulunanlar vizesiz seyahat edebilmektedir. Çok fazla yerleşimin olmadığı adadaki evlerin rengarenk çerçeveli pencereleri kendinizi bir masal diyarında hissetmenizi sağlayabilir. Huzurun somut hale geldiği ada, az sayıdaki sakini ile birlikte sizi bağrına basacak ve çok güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Meis Adası
Meis Adası

Kaş’a gerçekleşecek olan tatil ziyaretlerinde, Kaş’a yakın olan Antalya ilçeleri KalkanDemre ve Finike de cazip tatil beldeleridir. Maddi olarak fiyatların biraz yüksek sayılabileceği tatil mekanları, orta halli aileler için pek cazip olmasa da eşsiz güzelliği ve alternatifli tatil avantajıyla tercih edilebilir.

Simena Antik Kenti
Simena Antik Kenti
Kaş Likya Lahdi
Kaş Likya Lahdi

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu