Faydalı BilgilerListeler

Karpuz Neye Faydalıdır?

Karpuz neye faydalıdır, kabakgiller familyasına ait tek yıllık yani mevsimlik bir meyvedir. Bitki yapısını anlatacak olursak, dalları kökten itibaren 4 metreye kadar uzayabilen, meyvesi doğal şartlarda 1,5-2 kg ile 5-7 kilo arası değişiklik göstermektedir. Karpuzun yetiştirilme şartlarına bakacak olursak sıcak ve ılıman yerlerde ve nemin çok fazla olmadığı yerlerde çok iyi derecede verim verebilmektedir. Nem, karpuzun gelişim aşamasında hastalıklar oluşmasına neden olabilir. 100 gr karpuzda yani ortalama 4-6 kilo gelen karpuzun bir diliminde 26 kalori bulunmaktadır. Bilinen meyvelerin içinde en fazla yağ oranına sahip olan karpuzdur. Bunun yanı sıra karpuzun söylenenlerin aksine kanıtlanmış olan %88 oranında sudan oluşmaktadır.

Karpuzun faydalarını yazacak olursak en önemlisi ve çok bilinen özelliği sulu özelliği sayesinde idrar söktürücü olması ve böbreklerin daha verimli çalışmasını sağlamasıdır. İdrarı arttırdığı için de kanın temizlenmesini ve böbreklerdeki kum ve taşların atılmasını kolaylaştırır.

Karpuz neye faydalıdır? karpuzun yararları nelerdir?

  • İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini ve antioksidan özelliği sayesinde kansere yakalanma riskini ciddi derecede azaltır.
  • Kanı temizlediğinden dolayı kalp ve damar yollarında oluşabilecek tıkanmaları azaltarak hastalıklardan korur.
  • Sulu yapısından ve potasyum içeriğinden kaynaklı olarak elektrolit görevi görerek kas ve sinir sisteminin düzenli biçimde çalışmasına yardımcı olur.
  • Gözlerde meydana gelebilecek yaşlılığa bağlı bazı problemleri engeller ve göz sağlığını önemli ölçüde korur.
  • C vitamini açısından zengin olan karpuz vücut direncini arttırarak bağışıklığın gelişmesini sağlar.
  • Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde tansiyonu düşürerek dengede kalmasını sağlar.
  • Diyet yapanlar için vazgeçilmez bir meyvedir.
  • Kuru bir cilde sahip olan kişilerde sulu yapısı sayesinde cilde nemlilik vererek canlı ve parlak görünmesini sağlar.
  • İçerdiği A vitamini sayesinde saç dökülmesi yaşayanlarda dökülmenin azalmasına yardımcı olur.

Karpuz neye faydalıdır kısmını anlattıktan sonra ek olarak sadece kendisini yiyerek değil aynı zamanda çekirdeğinden de fazla miktarda yarar sağlamaktadır. Karpuz çekirdeğini çiğ olarak ve kurutarak tüketmek mümkündür. 100 gr karpuz çekirdeğinde günlük alınması gereken magnezyum miktarını karşılayabiliriz. Karpuzun aşırı tüketiminde sudan kaynaklı şişkinlik, gaz oluşumu ve hazımsızlık gibi etkiler görülebilir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu