Karaburun Gezilecek Görülecek Yerler

İzmir'in en küçük ve sevimli ilçelerinden Karaburun'a giderseniz gezmeniz ve görmeniz gereken yerleri sizin için araştırdık.

Karaburun, İzmir iline bağlı olan en küçük ilçedir. İzmir’e 106 kilometre mesafede bulunan ilçenin iç denize bakan kısmı Foça’ya bakar, Küçükbahçe’nin bulunduğu arka kıyısı ise Çeşme ilçesini görür.

Karaburun, eğlence açısından ziyaretçisine çok bir şey vaat etmez. İskele ve Siafaltı başlıca güzel mekanlar olarak sayılabilir. İlçenin bu denli sakin kalabilmesinin sebebi olarak virajlı yollarını söyleyebiliriz. İlçenin en önemli merkezi olan Mordoğan’a kadar yapılan yeni yol, henüz Karaburun’a ulaşmadığından Mordoğan-Karaburun arası çok virajlı bir güzergah bizi bekliyor. Bu kıvrımlar denize ayrı bir güzellik katıyor. El değmemiş güzellikteki koylar, arabamızı bir kenara çekip Ege’nin serin sularına kendimizi bırakacak kadar cezbediyor. Türkiye’nin en çok ‘Mavi Bayraklı Plaj’ına sahip olan ilçede bu ünvanı almayan koy hemen hemen yoktur. Bu açıdan denizin ve plajların temizliği gitmek isteyenler için bir fikir sunabilir.

İzmir – Karaburun

Yeni Liman Köyü (Halk dilindeki adı Eğri Liman), görebileceğimiz en sessiz sakin ve denizi en berrak olan yerlerdendir. Yamaçlarda bolca yetişen yabani dağ kekiği kokusunun deniz kokusu ile birleştiği köy, kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yerdir. Köydeki Yeni Liman Lipos-Ata’nın Yeri, dünyaca ünlü gurme Vedat Milor’un deyimine göre Türkiye’de balık yenebilecek en iyi 10 mekandan biridir. Bu açıdan değerlendirilebilir.

Karaburun Plajı

Mordoğan ise, özellikle ÇatalkayaAyıbalığı ve Ardıç Plajı ile bölgede en çok tanınan yerdir. Denize girilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Ardıç Plajı, denizinin turkuaz rengiyle bir cazibe merkezidir. Ayıbalığı Koyu da, adından da anlaşılacağı gibi dönem dönem ayı balıklarının dinlenme yeri olarak tanınmaktadır. Küçük takalarla, Mordoğan’ın hemen karşısındaki Uzun Ada’ya seyahat etmek de mümkündür.

Karaburun Mordoğan – Uzunada taka seferleri

Karaburun, özellikle dalgıçların en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Türkiye’nin sayılı dalış yerlerinden biri olma özelliğini yıllardır korumaktadır.

Karaburun’a İzmir Üçkuyular semt garajından dolmuşlarla ulaşmak mümkün olduğu gibi, yaz aylarında Foça’dan karşılıklı olarak düzenlenen vapur seferleri ile de ulaşmak mümkündür. Ayrıca yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka’dan ve Konak’tan kaldıracağı katamaranlar ile ilçeye ulaşımı sağlayacağını da eklemekte fayda var.

Exit mobile version