Hayvanlar Alemi

Kaplanların Pek Bilinmeyen Özellikleri

Kaplanlar karizmatik duruşları, yalnız yaşamaları ve yalnız avlanmaları ile görebileceğimiz en büyük kedidir. Size kaplanların çok bilinmeyen özelliklerini aktaralım istedik.

Kaplanlar karizmatik duruşları, yalnız yaşamaları ve yalnız avlanmaları ile görebileceğimiz en büyük kedidir.
Kaplanların güzel görüntüsü ve genel yaşantısı haricinde çoğumuz bu hayvanları pek tanımıyoruz ve özelliklerini bilmiyoruz. Bu noktada biz hemen yardıma yetiştik size kaplanların çok bilinmeyen özelliklerini aktaralım istedik.
Kaplanlar çok güçlü bacaklara sahiptirler. Bu bacaklar sayesinde öldüklerinde bile bir süre ayakta kalabiliyorlar. Ayrıca kedi familyasının en büyüğü onlar diyebiliriz ağırlığı tam 550 kg olan kaplan kayıtlara geçmiştir.

Bir kaplan saldırmaya başlamadan önce eğer göz göze gelebilirseniz hayatta kalma şansınız büyük ölçüde artacaktır. Kaplanlar saldırmadan önce göz göze geldiğinizde onu gördüğünüzü anlar ve başka avlara yönelme ihtimali yüksektir.

Hatta Hindistan gibi ülkelerde insanlar onların yaşam alanlarına girdiklerinde kafalarının arka taraflarına da insan yüzü maskesi takarlar. Ama olur da sizin onu gördüğünüzü anlamazsa da şansınıza küsün boşa koşmayın koşuda sizi 3 e hatta 4 e katlayabilir.

Kaplanlar dünyaya geldiklerinde 1 hafta kör yaşarlar daha sonra gözleri görmeye başlar. Aynı mahalle kedileri gibi. :)

Kaplan salyasında doğal antiseptik vardır ve mikro organizmaların çoğalmasını engeller.

Kaplanların dilleri adeta zımpara gibidir. Etleri yerken etin ayrışmasında önemli rol oynar.

Kaplanlar çiftleşme dönemleri hariç genelde yalnız yaşarlar.

Doğadaki bütün kedilerin içerisinde en paylaşımcı olanı kaplandır.

Demiştik çok güçlü bacakları var diye bir kaplan 6 metre rahatlıkla zıplayabilir. Olur da yukarı doğru zıplar ise  5 metre yükseğe çıkabiliyorlar. Olur da kaplandan kaçarsanız ona göre saklanacak yer belirleyin.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu