Faydalı BilgilerListelerSağlık

Kansızlık ya da Anemiye Ne İyi Gelir? Uzmanından Etkili Kür Tarifi

Kansızlık ya da anemiye ne iyi gelir? Anemiden kurtulmak için nelere dikkat edilmesi gerekir? Kansızlığa kesin çözüm niteliğinde 3 kür tarifi nedir? Anemi ya da kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir? Demir eksikliğine bağlı kansızlık nasıl giderilir?

Annemi kanınızda alyuvar olarak bilinen kırmızı kan hücrelerinin normal olması gerektiğinden daha az bulunması veya bu hücrelerde yeterli miktarda hemoglobin bulunmaması durumunda meydana gelir. Hemoglobin kanımıza kırmızı rengini veren demir açısından zengin bir proteindir ve aynı zamanda ciğerlerinize gelen oksijeni tutarak vücudunuzun geri kalanına dağıtılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla düşük hemoglobin durumunda meydana gelen kansızlık vücudunuzun yeterli miktarda oksijen kazanamaması anlamına gelir ve bu da sizi yorgun ve zayıf bırakır.

İlgili Makaleler

Aneminin en önemli bir yan etkisi oksijenin düşük sirkülasyonu anlamına geldiğinden anemi belirtileri genellikle kas zayıflığı, devam eden yorgunluk veya uyuşukluk, beyinde bulanıklık hissi veya bazen duygu durumları değişikliği olabilir. Şiddetli bir anemi durumunda bazen kalp, beyin ve diğer organlarda hasar meydana gelebilir. Hatta nadir de olsa tedavi edilmeyen anemi ölümcül hale dönüşebilir.

Kansızlık ya da anemi belirtileri nelerdir?

Kansızlık ya da anemi belirtileri nelerdir?

Kişilerde meydana gelen demir eksikliğinin en büyük nedeni besinler ile yeteri kadar demir alınamamasıdır. Bunun yanı sıra kadınlarda adet dönemi ya da tükettiğiniz besinlerden yeterli oranda emilimin sağlanmaması da demir eksikliğine zemin hazırlar. Bu kapsamda hali hazırda olan demir eksikliği oksijenin de yeteri kadar vücudunuzda bulunmayacağı anlamına geldiğinden beyninize, dokularınıza, kaslarınıza ve hücrelerimize yeterli miktarda oksijen ulaşması imkansız olacaktır. Bu ise doğrudan sizde yorgunluğa neden olacaktır.

Fakat yorgunluğun nedenini doğrudan anemiye bağlamak doğru değildir. Stres, uyku eksikliği, vücudunuzun patojenler ile mücadelesi ve yoğun bir çalışma takviminiz de sizde yorgunluğa neden olarak mevcut durumu anemi belirtileri ile karıştırmanıza neden olabilir. Aneminin yaygın görülen belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Cilt solgunluğu
 • Hızlı veya Düzensiz kalp atışlarının olması
 • Nefes darlığı ve nefes almada güçlük
 • Göğüste ağrı
 • Saç dökülmesi
 • Tırnak çatlaması ve kırılması
 • Baş dönmesi veya denge kaybı
 • Beyin bulanıklığı da dahil olmak üzere bilişsel problemler (sabah ayrı akşam ayrı olma) ve konsantre olmada zorluk
 • Ellerin ve ayakların üşümesi
 • Baş ağrısı

Başlangıçta annemi çok hafif bir şekilde seyredebilir ve bu yüzden çoğu kimse bir süre boyunca hatta yıllarca böyle bir durumun farkına varmayabilir. Bu nedenle annemi tetikleyen birden fazla risk faktörü bir araya geldiğinde anemi belirtileri de daha da kötüleşecektir.

Kimlerde anemi riski bulunmaktadır?

Kimlerde anemi riski bulunmaktadır?

En önemlisi!! Yeterli C vitamini almamak. Eğer yeterli C vitamini almıyorsanız dilediğiniz kadar demir takviyesi ve ilaç alın, istediğiniz kürü uygulayın bu açığın kapatılması mümkün değildir. Çünkü bu vitamin demir emilimini artırır.

Demir veya B12 vitamini eksikliği. Genellikle kaliteli beslenmiyorsanız, kısıtlayıcı bir diyet yapıyorsanız ya da vejeteryan biriyseniz buna bağlı olarak annemi gelişebilmektedir. Vücudunuzun yeterli miktarda hemoglobin ve kırmızı kan hücresi üretebilmesi için tüketmiş olduğunuz besinlerden yeteri kadar demir, B12 vitamini, folat ve diğer besin maddelerine ihtiyacı vardır.

Kadınlar. Kadınlar adet dönemi ve gebelikten dolayı erkeklerden daha fazla anemi riski taşımaktadırlar.

Başka bir anemi çeşidi. İnsanda her zaman anemi var olmaz. Sürekli anemisi olan kişiler başka bir sağlık sorunundan kuşkulanmalıdır. Pernisiyoz anemisi olan kişilerde yeterli B12 vitamini alınmasına karşın bunu vücutlarında kullanamadıkları için yeterli miktarda hemoglobin yapamazlar.

Yaşlılık. Doğal olan bu süreçte vücudun tüm işlevleri yavaşladığından dolayı anemi riski artar.

Bazı hastalıklar. Kandida enfeksiyonu, lupus, AIDS, romatoid artrit, böbrek hastalığı veya kanser gibi diğer durumlar anemiye neden olabilir.

İnflamatuar bağırsak hastalığı. Crohn hastalığı veya ülser gibi besin emilimini engelleyen bir sindirim sorununa sahip olmak anemi riskini artırmaktadır.

Çeşitli ilaçlar. Sıklıkla aspirin gibi ağrı kesici kullanmak belirli besin maddelerinin kana karışmasını bloke edeceğinden anemiye yol açabilir.

Genetik yön. Bazen anemi herhangi bir nedene bağlı olmaksızın kalıtsal olarak ortaya çıkabilir. Aplastik anemi (vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmemesi), lösemi ve myelofibrozis gibi kemik iliği hastalıkları, hemolitik anemi (kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinin ürettiğinden daha hızlı bir şekilde tahrip edilmesi) veya orak hücreli anemi (hemoglobinin kusurlu bir şekilde üretilmesi sonucunda kırmızı kan hücrelerinin kullanılamamasıdır) gibi kalıtsal sorunlar anemiye yol açabilir.

Anemiyi kötüleştirecek yiyecekler nelerdir?

 • Şeker ve tatlandırıcılar
 • İşlenmiş tahıllar
 • Bitter çikolata (çikolata demir açısından zengin olmasına rağmen demir emilimine engel olan tanin içerir)
 • Kepek (yüksek oranda çözünmez lif içeren gıdalar sindirim sürecinde demiri toplayıp vücuttan atılmasına yol açabilir)
 • Süt. Yoğurt değil.(süt ürünleri kalsiyum bakımından zengindir ve kalsiyum demirin zayıf emilime uğramasına yol açabilir)
 • Soda (soda şeker bakımından yüksektir ve besleyici özelliği bulunmadığı için demir emilimini bloke eder)
 • Kahve ve siyah çay (aşırı kahve tüketmek demir emilimini engeller)

Anemiyi kötüleştirecek yiyecekler nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık ya da anemiye ne iyi gelir?

Uzmanından 3 etkili kür ve kan yapıcı kansızlığa iyi gelen besinler

Anemi için Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu’ndan mucizevi kür tarifi

Kereviz ve ıspanak kürü 1. Saraçoğlu, bir hafta içerisinde etkili sonuçlar alabilmek için kereviz ve ıspanak kürünü öneriyor. 150 gram kereviz ince ince doğrayın yarım litre suda 15 dakika kaynatın. Daha sonra üzerine 100 gram taze ıspanak ilave edip 5 daha karıştırarak kaynatınız. Elde ettiğiniz suyu tüketiniz.

Taze siyah çekirdekli üzüm kürü 2. Taze siyah çekirdekli üzümü 1-2 dakika blenderdan geçirdikten sonra suyunu içmeniz anemi sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Çekirdeklerin içindeki etken maddelerin açığa çıkması açısından çekirdeklerin blenderda iyice parçalamanın önemlidir.

Kuru incir kürü 3. Saraçoğlu’nun önerdiği diğer kür ise kuru incir ile yapılıyor. 7 ya da 8 adet kuru inciri iki buçuk bardak suda ağzı kapalı şekilde 7 dakika kısık ateşte kaynatınız. Süre sonunda ocağın altını kapatınız ve ılıdıktan sonra karışımı süzünüz. Günde 2 ya da 3 defa yemeklerden 15 dakika önce ve aç karna bir bardak kadar tüketiniz.

Bunun dışında aşağıdaki besin gruplarını menünüze eklemeyi unutmayınız.

Soya Fasulyesi

Çoğu fasulye türü –özellikle de soya- iyi oranda demir kaynağıdır ancak fayda sağlamak için doğru şekilde hazırlamak gerekir. Fasulye, demir emilimini engelleyen fitik asit içerir. Fitik asit içeriğini azaltmanın en iyi yolu, fasulyeyi pişirmeden önce bir gece sıcak suda bekletmektir. Ayrıca, soya fasulyesi düşük yağlı, yüksek proteinli bir gıdadır ve anemiyi azaltmaya yardımcı olur.

Tam Tahıllılar (ekmek)

Tam tahıllı ekmek iyi bir demir kaynağıdır. Sadece bir dilim kepekli ekmek dahi vücudunuzun günlük demir gereksiniminin yaklaşık % 6‘sını karşılar.

Yulaf Ezmesi

Yulafın demir oranı yüksek olmasına rağmen, demir emilimini engelleyen fitik asit de içerir. Bununla birlikte, demir ile kuvvetlendirilmiş yulaf unu satın alabilirsiniz. Su ile hazırlanmış bir kase yulaf ezmesi gerekli günlük demir miktarının yaklaşık yüzde 60‘ını karşılar. Kuvvetlendirilmiş yulaf ezmesi ayrıca B12 ve diğer B vitaminlerini içerir.

Kırmızı Et

Sığır eti gibi kırmızı etler vücudun bitki esaslı hem grubu olmayan demirden daha kolay emdiği yüksek miktarda hemli demir içerir. Demir ve B vitaminleri bakımından zengin bir diyet için özellikle karaciğer tercih edilebilir.

Özellikle sığır karaciğeri günlük demir ve B12 vitamin ihtiyacınızın % 600’ünden fazlasını içermektedir. Fakat karaciğerin ağır metal içerdiğini göz önünde bulundurun ve ya hiç tüketmeyiniz ya da en azından doğal kaynaklardan tüketmeye çalışın.

Yumurta

İçerdiği antioksidanların yanı sıra yumurta protein zenginidir ve anemi ile mücadelede size yardımcı olabilir. Düşük kalorinin yanında süze vücudunuzun kaybettiği vitaminleri tedarik etmenize yardımcı olur.

Büyük bir yumurta yaklaşık 1 mg demir içermektedir ve bu da kadınların günlük ihtiyacının % 7’sini erkeklerin ise % 11’ini karşılayabilir. Unutulmamalıdır ki C vitamini demir emilimini artırır, bu nedenle, C vitamini alınması size daha fazla yardımcı olacaktır. Düzenli olarak yumurta tüketimi aynı zamanda güçlü eklem ve kemiklerin oluşmasına da yardımcı olur.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi iyi bir demir kaynağıdır. Sadece iki çorba kaşığı fıstık ezmesi 0.6 mg demir içerir. Yetişkin erkekler için günlük olarak 8 mg, kadınlar için ise 18 mg demir gereklidir. Kahvaltılarınızı fıstık ezmesi ve bir bardak portakal suyu ile renklendirerek anemi ile mücadele etmeniz mümkün.

Ispanak

Ispanak gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler demirin yanı sıra C vitamini için de iyi bir kaynaktır. Ispanak aynı zamanda lif, A, B9, C ve E vitaminleri, kalsiyum ve beta-karoten içerir ve bunlar da sağlıklı bir vücut için gereklidir.

Yarım fincan haşlanmış ıspanak 3.2 mg demir içerir veya bu kadınların günlük gereksinimlerinin yüzde 20’sinden biraz azı demektir. Ispanağı sadece haşlayarak değil salata veya garnitür içerisinde de kullanabilirsiniz. Sadece ıspanağı tüketmek demir eksikliğine neden olabilir, o nedenle C vitamini ile birlikte tüketerek emilimi artırabilirsiniz.

Marul, kereviz, brokoli, çavdar, su teresi ve lahana da iyi demir kaynaklarıdır.

Domates

Domates C vitamini açısından zengindir ve anemi ile mücadele edebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi C vitamini demir emilimini artırır ve anemili kişilere yardımcı olur. Domates çorbası ya da domates suyu size yardımcı olabilir.

Bunun yanı sıra demir emilimini engelleyebilen çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden de kaçının.

Nar

Nar C, A ve E vitaminleri, demir, lif ve potasyum içerir. Nar tüketerek yada suyunu içerek vücudunuza sağlıklı kan akışını sağlayabilirsiniz. Nar içerdiği demirden dolayı yorgunluk, baş dönmesi, zayıflık ve işitme kaybı gibi anemik belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

Pancar

Pancar ister pişmiş isterse de çiğ salata şeklinde anemi ile savaşmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca suyunu da içebilirsiniz. Ayrıca taze pancar suyu içebilirsiniz. Anemi tedavisinde kırmızı pancar kullanmak en iyisidir. Bu gıdaları diyetinize eklemenin yanında anemi ile savaşmanıza katkıda bulunmak için bol miktarda su içmek, güneşe çıkmak ve günlük egzersiz yapmak önemlidir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu