EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListelerSağlık

Kanserden Korunmanın 10 Yolu

1. Kansere Erkenden Önlem Almak

Kansere Erkenden Önlem Almak

Kansere karşı alınabilecek başlıca önlemlerinden biri kanser belirtilerinden  kilo kaybı, halsizlik, ateş, hazımsızlık ve ses kısıklığı gibi çeşitli belirtiler sonucu en kısa zamanda bir doktora gidip gerekli önlemleri almak oldukça önemlidir.

2. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli olarak egzersiz yapmak sizi fit bir vücuda sokmakla beraber göğüs, rahim, kalın bağırsak ve prostat kanserlerine yakalanma ihtimalinizi düşürmektedir. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmak oldukça önem taşıyor.

3. Enfeksiyona Karşı Önlem Almak

Enfeksiyona Karşı Önlem Almak

Dünyadaki kanserlerin 5/1’i kronik enfeksiyonlara bağlı olduğundan dolayı enfeksiyona karşı gerekli önlemler alınması oldukça önemlidir.

4. Radyasyondan Olabildiğince Uzak Durmak

Ultraviyole B ışınlarına uzun sürede maruz kalmak cilt kanserine yakalanma ihtimaline neden olduğundan yaz aylarında güneşe çıkarken uzun süre kalınmamalı ve koruyucu kremler kullanılmalıdır.

5. Sigarayı Kesinlikle Bırakmak

Sigarayı Kesinlikle Bırakmak

Sigaranın hem bütçemize hemde sağlığımıza olan zararlarından bahsetmemize gerek bile yoktur. Kanserlerin ortalama %30 oranının sigara nedeniyle olması sigaradan kansere karşı alınabilecek önlemlerden en önemlileri arasındadır.

6. Alkole kısıtlama ve sınırlama getirmek

Alkol kullanımı yemek borusu, gırtlak, boğaz ve karaciğer gibi kanser çeşitlerine neden olmasından dolayı alkolden uzak durmak sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

7. Sağlıklı Beslenmek!

Sağlıklı Beslenmek!

Fast food ve işlenmiş hazır gıdalar gibi besinler tüketmek kansere karşı önlem almanın önemli yolları arasında yer almaktadır. Kansere davetiye çıkaran yiyeceklerden uzak durmak düzenli olarak günlük yeterince su içmek gibi sağlıklı beslenmek kanserden korunma yolları açısından oldukça önemlidir.

8. Kiloyu Kontrol Etmek

Sağlıksız beslenme nedeniyle fazla olan kilolarınız hem sağlığınız açısından sorun yaşatırken aşırı kilolar kanser türlerine karşı tetikleyici olmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak oldukça önem içermektedir.

9. Stresten Uzak Durmak

Stres çağımızın problemlerinden biri haline gelmiştir. Yoğun bir iş günü veya yarın teslim edilmesi gereken raporlar ve ev işleri nedeniyle sık sık strese maruz kalırız. Stres dolayları olsa bile kanserin tetiklenmesine neden olabilir. 

10. İyi Uyuyun

Uykumuzu yeterince alamamak gelişme çağında olan çocuklarda çeşitli sorunlar yaratmakla beraber sağlığımız açısından çeşitli sorunlara neden olabilir bu nedenle düzenli ve yeterince uyumak oldukça önemlidir.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu