Faydalı BilgilerSağlık

Kajunun Sağlığınıza 13 Faydası

Kaju içerdiği vitaminlerle oldukça zengin bir gıda ve kajunun faydalraı saymakla bitmiyor, her organ için ayrı ayrı faydaları vardır. İşte o 13 fayda.

Kaju, çok sevilen ve sıklıkla tüketilen kuruyemişlerden birisidir. Anavatanı Hindistan olan kaju fıstığı, sınırlı iklim tipinde üretilmesinden dolayı fiyatı diğer fıstık çeşitlerine oranla daha pahalıdır.

Fasulyeye benzer şekliyle de diğer kuruyemişlerden ayrılan kajunun, içerdiği vitaminler dolayısıyla insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Kaju fıstığı, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, C, E, K, B6 ve B12 vitaminleri açısından zengindir ve vücudun her bir organı için ayrı ayrı faydaları bulunmaktadır.

Kajunun Faydaları Nelerdir?

Kajunun Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığı için faydalıdır

Kajunun en önemli faydası, kalp sağlığını koruması ve hayati risk taşıyan ani kalp rahatsızlıklarını önlemesidir. Bunun nedeni ise, kaju fıstığının içerdiği yağ oranının oldukça düşük, besin değerinin ise yüksek olmasıdır. Bilindiği üzere, yağlı kuruyemiş ve besinler, damar tıkanıklığına yol açtığı için kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Ancak kaju, yağ açısından fakir olmasına karşılık vitaminler açısından zengindir. Bu özelliği ile, kalp ve damar hastalıklarına karşı kalkan gibi vücudu korumaktadır.

Kanseri önlemektedir

Çağımızın en yaygın hastalıklarından olan kanser, farklı türleriyle etki alanını giderek genişletmektedir. Değişik türleriyle, genç yaşlı her yaştan ve cinsiyetten kişide görülebilme riski bulunan kansere karşı önlem almak için kaju, tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerde hasar oluşmasını engelleyen flavonoidlerden bol miktarda içermektedir. Flavonoidlerin ayrıca iltihabı azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Kaju, kanserin en büyük düşmanı olan bakır vitamini açısından da zengindir. Her gün bir avuç tüketildiği takdirde, tüm bu faydalı özellikleri sayesinde çeşitli kanser türlerinin oluşumunu engellemektedir.

Yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir

Başlı başına hayati risk taşıyan bir hastalık olan yüksek tansiyon, dikkat edilmediği takdirde ölümcül hastalıklara yol açabilmektedir. Tansiyonun dengede tutularak sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi, beslenmeyle yakından ilişkilidir. Kaju, içerdiği magnezyum sayesinde kan basıncını düzenler, yüksek tansiyonu düşürerek dengede tutulmasını sağlar.

Kemik sağlığı için faydalıdır

Kemik sağlığının korunabilmesi için en gerekli vitaminler magnezyum ve kalsiyumdur. Kaju, bu iki vitaminden de bol miktarda içermektedir. Kemik gelişimi için özellikle çocukların kaju tüketmesi, doktorlar tarafından önerilmektedir. Her gün yeterli miktarda(bir avuç kadar) tüketilirse, ilerleyen yaşlarda daha çok bayanlarda sıklıkla karşılaşılan kemik hastalıkları önlenmiş olur.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır

Vücut metabolizmasının düzenli olarak işlemesinde her birinin ayrı bir görevi bulunan organlar için gereken vitamin ihtiyacını karşılayan kaju, doğal olarak sindirim sistemi için de faydalıdır. İçerdiği faydalı asitler sayesinde hazmı kolaylaştırır, sindirim sitemini rahatlatır.

Beyin sağlığına iyi gelir

Kajunun faydaları arasında, beyin sağlığını koruması da vardır. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için gerekli olan bakır elementinden içermektedir. Bu sayede, beyindeki oksijen seviyesini arttırmakta ve görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlamaktadır. Ayrıca, ruh sağlığını korur, psikolojik bozuklukları önler.

Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir

Antioksidan içeriği sayesinde vücut direncini arttırarak yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Yatıştırıcı etkisi sayesinde uyku düzenine de yardımcı olur.

Şeker hastalığının ilerlemesini önler

Şeker hastalığı, herkeste görülebilecek bir hastalıktır ve tehlikesi beslenme düzenine bağlıdır. Kaju, kandaki şeker seviyesini dengelemesiyle, şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği kuruyemişlerden birisidir.

kajunun Ağız ve diş sağlığına faydaları

Enfeksiyonlara karşı korur

Kajunun insan sağlığı için bir diğer faydası da, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudu korumasıdır. Hastalıkların temelinde genelde, bağışıklık sisteminin zayıf olması yatmaktadır. Kaju, başta C vitamini ve antioksidan olmak üzere içerdiği vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İltihabı önleyici etkisi de bulunmakta ve kış hastalıkları dahil çeşitli enfeksiyonel hastalıkların oluşumunu engellemektedir.

Cilt sağlığı için faydalıdır

Sağlıklı bir cilt için en gerekli vitamin E vitaminidir. Kaju, E vitamini açısından zengindir. Cilt için faydalarını gösterebilmesi için, düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Kajunun cilt için faydalarının başında nemlendirici özelliği gelmektedir. Gözenekleri açıcı etkisi bulunmakta, cildin temizlenmesine ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır. Onun haricinde kaju yağı, siyah nokta, sivilce ve akne gibi cilt lekelerinin doğal yollarla tedavisinde etkilidir. Sadece cilt güzelliği değil, mantar ve enfeksiyonlar gibi cilt hastalıklarını da tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Saç sağlığını korumaktadır

Sağlıklı saçlara sahip olmak bayan erkek herkesin hayalidir. Kaju yağı, saç sağlığının korunması için güvenle kullanılabilecek doğal bir bakım ürünüdür. Saç derisini besler, kepek sorunun giderir, saç tellerini güçlendirerek, kırılma ve dökülme gibi olumsuz durumları önler. Saçlara parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.

Ağız ve diş sağlığına faydaları

Kaju, içerdiği güçlü vitaminler sayesinde diş ve diş eti hastalıklarını önlemektedir. Diş sağlığı için gerekli olan magnezyum içeriği ile, diş apsesi, çürümesi ve enfeksiyonel çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Kilo verdirici özelliği vardır

Kaju, diğer kuruyemişlerin aksine, kilo verdirici özelliğe sahiptir. Bu durumun en önemli sebebi, içerdiği yağ oranının düşük olmasıdır. Metabolizmayı çalıştırıcı ve sindirim sistemini düzenleyici etkisiyle toksin attırması ise, kilo verdirmesinde bir diğer etkendir.

Kaju, insan sağlığına olan faydalarından dolayı, her yaştan insanın güvenle tüketebileceği bir besindir. Ancak, sağlıklı bir yaşam sürmek adına beklenen etkiyi gösterebilmesi için, tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi takdirde bazı yan etkiler gösterebilir. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı sağlıklı beslenmektir. Kaju, günlük vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için sağlıklı ve gerekli gıdalar grubunda yer alan besinlerden birisidir.

Kajunun faydaları ile ilgili bu yazımızda yazanların hiç birisi doktor tavsiyesi değildir. Lütfen sağlığınızla alakalı internette yer alan bilgileri doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu