HaberlerListelerSağlık

Kahve ve Kağıt Kalemin Sağlıktaki Önemi

Bilim insanları tükettiğimiz besinlerin farklı fonksiyonlarını da günden güne keşfediyorlar.Kahvenin daha önce bilinmeyen yararları bulundu mesela. Bu gibi gelişmeler hayata daha iyimser bakmamızı sağlıyor

Kağıt kalemle tedavi nasıl mümkün?

Kağıt kalemle tedavi nasıl mümkün?

Kimi hastalıklarla yalnız başa çıkmak mümkün değil. Oysa, yaşananları yazıya dökmek hem bulguların analiz edilmesini kolaylaştırıyor hem de hastalığın getirdiği psikolojik yükün hafiflemesini sağlıyor.

ABD’de yer alan Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi bilim insanlarının son araştırması, bu konuyla ilgili en çarpıcı çalışmalardan birisi oldu. Araştırma çerçevesinde astım ve romatizma gibi kronik hastalıklardan şikayetçi bireylere, haftada bir kez bir saat süresince yaşamlarına dair yazılar yazmaları önerildi. İlerleyen aylarda, günlük tutmaya başlayan hastaların yüzde 47’sinin sahip oldukları semptomlar bakımından düzelme kaydettikleri, şikayetlerinde azalma ve iyileşme yaşandığı görüldü.

Hastalıkla ilgili duyguların kağıda dökülmesi, kişilerin sorunlarla başa çıkma mekanizmasını güçlendiriyor. Stres azalırken uyku sorunu çözülüyor.

Kahvenin Bilmediğiniz Faydası

Kahvenin Bilmediğiniz Faydası

Portekiz’de yer alan Lizbon Moleküler Tıp Enstitüsü araştırmacıları, kahve tüketen bireylerde Parkinson hastalığı riskinin yüzde 31 daha az olduğunu açıkladı. Yapılan analiz çerçevesinde bugüne kadar farklı ülkelerde gerçekleştirilen 37 farklı araştırmanın sonuçları ele alındı. Böylelikle kahve içen kişilerde, kadın – erkek ayrımı olmaksızın, Parkinson hastalığına yakalanma tehlikesinin önemli ölçüde azaldığı verisi elde edildi.Üstelik kahve içmenin faydaları bununla da sınırlı kalmıyor. Aynı araştırmaya göre kahve tüketen bireylerde tip II diyabet, Alzheimer, felç, siroz, depresyon, karaciğer kanseri ve cilt kanseri riskinin de daha düşük olduğu belirlendi. Kahvenin bu hastalıklara karşı ne gibi bir koruma mekanizması oluşturduğu ise henüz tam olarak keşfedilebilmiş değil.

Bu haberin kahve lobisinin bir ürünü mü olduğu yoksa,kahvenin hakikaten böyle bir faydasının mı olduğunu bize zaman gösterecek.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu