ListelerYeme - İçme

Kahvaltıda Mutlaka Yenilmesi Gereken 8 Besin

Doğru besinleri almanız ileri ki dönem sağlık sorunları için önem arz etmektedir. Kahvaltıda mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin şu şekilde sıralanmıştır.

Gün boyu zinde kalmak için tek yapmanız gereken sabah kahvaltısını doğru ve sağlıklı yapmaktır. Her şeyin olduğu zengin bir kahvaltı ne kadar gözü ve karnı doyursa da sağlık sorunlarına neden olacaktır. Doğru besinleri almanız ileri ki dönem sağlık sorunları için önem arz etmektedir. Kahvaltıda mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin şu şekilde sıralanmıştır.

1. Yeşillik

Yeşillik

Kahvaltılarda yeşillik tüketmek dolaşımı düzenler ve gün boyu gerekli olan c vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Dere otu ve tere tüketmek sabah kahvaltıları için vazgeçilmez olmalıdır. Alışkanlık haline getirilmesi sağlık açısından önemlidir.

2. Ceviz ve Badem

Ceviz ve Badem

Güne başlarken ceviz veya badem tüketmek gün içerisinde kollestrolün ayarlamasında yardımcı olur. Gereken enerji miktarını da ceviz sayesinde alabileceğiniz için bu iki gıda ürünlerinden birini tüketmeniz kesinlikle gerekmektedir.

3. Yumurta

Yumurta

Günlük Protein ihtiyacının alımı sabah kalkar kalkmaz yapacağınız sağlıklı kahvaltı sonucunda olmalıdır. Sabahları protein ihtiyacınızı 1 yumurta sayesinde sağlayabilirsiniz. Sağlık sorunları olanlar ve doktor kontrolünde diyet yapanlar yalnızca beyazını da tüketebilir.

4. Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Taze Sıkılmış Meyve Suyu

Mevsiminde olan ve taze sıkılmış meyve suları sabah kahvaltısında mutlaka tüketilmelidir. Çay, kahve yerine tüketeceğiniz bu sağlık dolu bir bardak meyve suyu gün içerisinde hazmınızı kolaylaştıracak meyveler sayesinde gerekli olan vitaminleri almanızı sağlayacaktır.

5. Zeytin

Zeytin

Zeytin tüketimi hem tıbben hem de dinen faydalıdır. Ancak çeşitli ilaçlar ile yapılan zeytinlerden ziyade doğal yollar ile evde yapılan zeytinler terci edilmelidir. Çekirdeğine boyasını salmış olan zeytinler faydadan çok zarar getirir. Doğal zeytinlerin çekirdeği tahta rengindedir.

6. Bal

Bal

Vücudun direncini artırır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Gün içerisinde özellikle yoğun tempoda çalışan insanların tercih etmeleri gereken bal sabah kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmalıdır.

7. Tereyağı

Tereyağı

Normal yağlar yerine tereyağı tercih edilmeli özellikle fabrikasyon yağlar yerine ev yapımı doğal tereyağı tercihi daha sağlıklı olacaktır. Karbonhidrat gereksinimi ve gün boyu tokluk hissi yaşamak için nebati yağ yerine tereyağı kullanılmalıdır.

8. Tam Buğdaylı Ekmek

Tam Buğdaylı Ekmek

Normal beyaz ekmekler yerine tam buğdaylı ekmeklerin tercihi sağlık açısından önemlidir. Özellikle doktorların ve sağlıkçıların sürekli tekrar ettiği bu durum henüz yeteri kadar uygulanmamaktadır. Bu durumun yaygınlaşması halinde daha sağlıklı bir toplum olunma yolunda önemli bir yol gidilecektir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu