Faydalı BilgilerListelerSağlık

Kadın tipi Saç dökülmesi ve Kadın Kipi Kellik

Kadın tipi Kellik, kadın hastaların saçları ile ilgili yaşadıkları bilinen en yaygın saç sorunudur. Detaylar yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

Kadın tipi Kellik, kadın hastaların saçları ile ilgili yaşadıkları bilinen en yaygın saç sorunudur.

Kadın tipi kellikte saç ayda bir santimetre uzar. Bu iki ile altı yıl arası sürer. Sonrasında saç dökülmeden önce dinlenme süresine girer. Kısa bir süre sonra saçın boş alanında yeni bir saç teli çıkar. Genellikle normal bir kafada saçların yüzde seksen beşi büyüme evresindeyken yüzde on beşi dinlenme evresindedir. Dökülen saç tellerinin yerini yeni bir saç teli doldurmadığında kellik ortaya çıkar.

KADIN TİPİ KELLİK İLE ERKEK TİPİ KELLİK FARKLARI

KADIN TİPİ KELLİK İLE ERKEK TİPİ KELLİK FARKLARI

Kadın hastalarda yaklaşık görülme oranı, erkek hastalara göre daha azdır. Yine de erkek tipi dökülme ile aralarında biraz da olsa benzerlik taşımasına rağmen bazı yönleriyle de oldukça farklıdır.

Erkek hastalarda görüldüğü gibi saçın tamamen dökülmesi çok seyrek olduğu için dökülmeden çok saçın seyrekleşmesi demek daha doğrudur. Aslında ne kadar kadın tipi kellik hormonlarla alakalıysa da erkek hastalardaki gibi ergenlik döneminde başlamaz. Kadın tipi kellik, erkek tipi kelliğe nazaran daha geç başlar.

Menopoz saç dökülmesinin en çok yaşandığı süreçtir. İlaç alımı ile hamilelik saçın oldukça erken dökülmesinin genel başlangıç sebebidir. Kadınlarda doğumun, seyrekleşmede önemli bir yeri vardır. Erkek tipi kellikte saçın orta çizgisi gün geçtikçe geriye doğru azalıp alın bölgesindeki saç tellerinin dökülmesine karşın kadınlarda alın bölgesinde saç dökülmesi nadir karşılaşılan bir olaydır.

Kadın tipi kellikte sebeplerini teşhis etmek erkek tipi kellikte edildiği gibi basit değildir. Her on kadından birinde kadın tipi kellik gözlemlenir. Ortalama günde elli ile yüz tel arası saç dökülebilir. Saçın dökülme sebepleri belirlenip uygulanması gereken tedaviler uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir. Tedavi ile kadın tipi kellik önlenebilir. Bir doktora başvurduktan sonra yapılması gereken tek şey programlanan tedaviye uymaktır.

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu