Faydalı BilgilerListeler

Kaçak Akım Rölesi Nedir? Kullanım Alanları

Kaçak akım rölesi

Kaçak akım rölesi

Elektrikle ilgili çıkan yangınlarının önlenmesi açısından kaçak akım rölesi çok büyük bir hayatı önem taşımakta. İnsanlar tabii ki bu kadar hayati risk taşıyan bir konuda daha dikkatli hareketetmeye gayret göstermekte. 0.2 saniye gibi küçük bir zaman diliminde çok rahatlıkla kaçak akımı algılıyor. Devreyi keserek insanların böyle bir tehlikeli gerilimden korunmasını sağlıyor. Gerçekten de çok önemli ve çok hayati önem taşıyan bir mekanizma olarak kaçak akım rölesi sizlerin de kullanımınıza sunulmuştur.

Elbette bunların nasıl kullanılacağı veyahut da sigorta ile arasındaki farklar nedir gibi şeyler aklınıza gelebilir. Birazdan çalışma prensibine kadar her türlü konuda bilgi vereceğiz. Yalıtım, tesisat veya çeşitli hatalardan dolayı tehlikeli kaçak akımlar ortaya çıkabilir. Burada aslında bizatihi özellikle yapılmış bir kaçak akım durumu söz konusu değildir. Ancak oluşabilecek olası durumların önüne geçilebilmesi açısından kaçak akım rölesi önemli bir durum arz etmektedir. 

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Prensibi

Kaçak Akım Rölesi Çalışma Prensibi

Kaçak akım rölesi genel anlamda çalışma prensibi gelen ve giden akımların toplamının 0 olması üzerinedir. Yani hattan gelecek olan elektrik de size verilmiş olan elektriğin arasında herhangi bir diğer farkı olmamalıdır. Böyle bir değer farkı olması durumunda elbette ki bir kaçak akım durumu söz konusudur. Böyle bir tesisat hatası olmasında veya bir problem çıkmasında kaçak akım rölesi devreye girer. Tesisatın durdurulmasını sağlar. Elektrik kaçağının önüne geçilmesi de sağlanmış olur. Her yıl Türkiye’de binlerce ev sadece bu tip kaçaklar sebebiyle yangına kurban gitmektedir. Birçok insanda bu şekilde can vermektedir. Bu yüzden dolayı kaçak akım rölesi genel anlamda bir kontrol anahtarı gibi bir koruma anahtarı tarzında evlerde olması gereken ve hayati önem taşıyan bir mekanizmadır. 

Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Kaçak Akım Rölesi Nerelerde Kullanılır?

Aslında kaçak akım rölesi kullanılacağı alan çok geniştir. Burada öncelikle sizlere ne tarz durumların önüne geçtiği hakkında bilgi vermeye çalışalım. Daha sonra da tekrar nerelerde kullanılabilir konusunda dönelim. Kaçak akım rölesi genel anlamda aslında kaçak akımın önüne geçerek insanı birçok tehlikelerden korunmaktadır. Burada tabii ki 1 mili amper olursa bu durumda vücutta bir karıncalanma durumu ortaya çıkacaktır. 5 mA’da ise çarpılma hissi karşımıza çıkmaktadır. 

Bir kaçak olması durumunda 13 miliamperin üzerindeher türlü kaçak artık sizin için risk durumu oluşturmaktadır. Çünkü 13 miliamper de insan için solunumun durması gibi bir durum söz konusudur. 50 miliamper de insan kalbi durmaktadır. Kaçak akım rölesi için en önemli noktalardan bir tanesi de 100 miliamper gibi dev kaçaklarında önüne geçebilmesidir. Yani işin başında 0.2 saniyede bu devreyi kapattığı için 100 miliamper gibi bir kaçak akımın da insanla buluşmasının önüne geçmektedir. Çünkü 100 miliamper olan bir elektrik akımı insanlarda kesin ölüm tehlikesi olarak karşısına çıkmaktadır. Bu anlamda bir çok noktada ön plana çıktığını ve kesinlikle kullanılması gerektiğini söylemek lazım. 

Kaçak akım rölesi evlerde veyaşam alanlarının hepsinde kullanılabilir. Genel anlamda kaçak akımınolabileceği ve kaçak akımın oluşabileceği bütün yerlerde bu böyle denyararlanmak lazım. Kaçak akım rölesi 30 ma değerlerinde hayat koruma, 300 mA diğerlerinde ise yangın koruma özellikleri taşıyarak elektrik tesisatına yerleştirilebilir. Bu nedenle elektriğin genel anlamda kaçak akım denilen etkiye maruz kalabilecek yaşam ve çalışma alanlarında da kullanılabilmesi hatta kesinlikle kullanılması gerekmektedir. 

Kaçak akım rölesi konusunda bütün bunlardan bahsettikten sonra genel anlamda toparlayacak olursak şunu da söylemek lazım. Tehlikeli eşik değere ulaştığında insan hayatını riske atacak her türlü kaçak akımın önüne geçilebilmektedir burada bilerek yapılmış bir durum olmasına gerek yok. Kaçak akım rölesi sayesinde yalıtım hatasından daha iyi kaynaklanan herhangi bir kaçak akımın önüne geçilmesi, yangın tehlikeleri veya insanın hayati tehlikelerinin de önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır.

Daha fazlası için: https://www.schneider-electric.com.tr/tr/ 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu