SağlıkYeme - İçme

Kabızlığı hızlı bir şekilde sonlandırmanın 6 yolu

Kabızlık, diğer adıyla konstipasyon, sindirim sisteminin düzensiz çalışması ve bağırsaklardaki hareketsizlik nedeniyle, haftada 3 veya daha az sayıda dışkılama yapma durumudur.  Kadın, erkek, bebek, çocuk ve yetişkinlerde farketmeden olumsuz yaşam koşulları kabızlığa neden olur. Şişkinliğe yol açarak rahatsızlık veren ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu duruma iyi gelen besinleri sizlerle paylaşacağız.

Hareketsiz yaşam, yeteri kadar sıvı almama, lifli besinlerden vücudu yoksun bırakma, ilaç kullanımı gibi faktörler kabızlığa davetiye çıkarır. Kabızlık problemini sonlandıracak tavsiyelerimiz yazımızın devamında.

Ballı limonlu çay: Limon toksin atıcıdır, bal ise müshil görevi görür. Ilık suya bal ve limonla hazırlayacağınız çay sindirim sisteminizi harekete geçirir.

Su tüketimi: Erkekler kadınlara göre daha çok tüketmek durumunda olsada sağlıklı bir bireyin günde en az 2,5 lt su tüketmesi gerekir. Su, armut ve elma suyu gibi kolaylıkla ulaşabileceğimiz besinler doğal müshildir.

Lifli yiyecekler: Protein açısından zengin olan bu besin grubundan günde 25-30 gr tüketmeniz tavsiye edilir. Brüksel lahanası, elma, incir gibi sebze meyvelerde yüksek lif bulunur.

Siyah kuru erik: Sorbitol bakımından zengin olan kuru erik, sindirim sistemi sağlığımız için vazgeçilmez bir besindir.

Keten tohumu: Keten tohumunun birçok faydasının yanında doğal müshil kaynağı olması bakımından sıklıkla tüketilmesi gereken bir besindir.

Yoğurt: Yemeklerimizin yanında tüketeceğimiz yoğurt doğal probiyotik olduğu için insan sağlığına önemli katkıları bulunur. Mutlaka tüketilmesi gereken besindir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu