İlginç BilgilerListeler

Japonya’da Satılan En Tuhaf 10 Yiyecek

1. AKEBİ

AKEBİ

Şüphesiz, Japonya’nın en garip meyvelerinden biri Akebi’dir ve çoğu insanın böyle bir meyvenin varlığından haberi bile yoktur. Dışarıda tuhaf bir mor gölgeli bir rengi varken, meyvenin içi neredeyse bir muz gibi görünür. Ama kesinlikle bir meyve gibi tadı yok ve meyveden çok bir sebzeye benziyor. Japonya’da sevilen bu meyve Yeni Zelanda’da ise istilacı bir tür olarak kabul edilmektedir. 

İlgili Makaleler

2. TORO

TORO

Ton balığı, şimdiye kadar gördüğüm en muhteşem yemek olmayabilir ve Toro, bu listede yer alan en egzotik veya sıra dışı yiyecekte olmayabilir. Ancak bundan da bahsetmeye değer, çünkü Toro suşi yapmak için en popüler yiyecek türlerinden birdir.  Sonuç olarak, bu balık tehdit altındaki bir türdür ve fiyatı da oldukça yüksektir.

3. UNAGİ

UNAGİ

Bu, Japonların çoğunun aşina olabileceği başka bir yiyecek. Unagi aslında batıdaki suşi restoranlarında sıkça kullanılan bir yemek olsa da, okuyucularımızın çoğu Unagi’nin gerçekte ne anlama geldiğinden %100 emin olmayabilir. Yılan balığı kullanılan bu yemekte kullanılan tatlı su yılan balığı Japonya’da çok popüler bir besindir. Suşi içerisine de konulabilir, sos haline getirilebilir ve hatta pirinç üzerine mangalda servis edilebilir. Bazıları yılan balığı yeme konusunda pek istekli olmayabilir, ancak Japonya’da insanlar onu sever.

4. DENİZ ÜZÜMÜ (Sea Grapes)

DENİZ ÜZÜMÜ (Sea Grapes)

Bu meşhur yiyecekler biraz balık yumurtası gibi görünmekle birlikte, Sea Grapes aslında tamamen farklı. Aslında sizin görüşünüze bağlı olarak, onları balık yumurtasından daha az ya da çok iştah açıcı hale getirebilecek bir deniz bitkisinden yapılırlar. Japonya’da bir incelik olarak kabul edilirler ve deniz üzümleri, ağzına tuzlu ve taze bir tat verdikten sonra patladıkları bilinir. Bu aslında Okinawan Adası bölgesinin bir özelliği, otantik Sea Grape deneyimini yaşamak istiyorsanız oraya seyahat etmelisiniz.

5. NATTO

NATTO

Natto, Japonya’dan gelen en ünlü yiyeceklerden biridir ve Japonya’da insanların Natto hakkında ne düşündüklerine gelince oldukça bölünmüş durumda. Bazıları sevgi, bazıları ondan nefret ediyor, ama herkesin bu konuda güçlü görüşleri var. Natto, fermente edilmiş fasulyelerdir, genellikle pirinç üzerine servis edilir. Güçlü tadı ve kokusuyla ünlüdür ve Japonya’daki çoğu turisti şok eden yiyeceklerden birisidir. Onu sev ya da nefret et, Natto’nun senin için inanılmaz derecede sağlıklı olduğu gerçeğini inkar etmiyor, ve bunun bir süper gıda olduğu düşünülüyor.

6. ZARU SOBA

ZARU SOBA

İlk bakışta, fotoğarfta ortalama erişte tabağınız gibi görünebilir. Fakat gerçekte, Zaru Soba hakkında çok özel bir şey var. Okurlarımızdan kaç tanesi soğuk erişte yemeyi sever? Çok fazla olmadığını tahmin ediyoruz. Ama bu kesinlikle Zaru Soba’nın olduğu şey… Soğuk erişte! Japonya’da canlandırıcı ve hafif bir atıştırmalık olarak kabul edilir ve bu karabuğday eriştesi tatlı et suyuna batırılır ve genellikle wasabi ve yeşil soğan ile servis edilir.

7. SHİKASASHİ

SHİKASASHİ

Bu aslında Batılıların hoşuna giden bir yiyecek olabilir. Sonuçta, Shikasashi sadece Venison dediğimiz Geyik etidir. Binlerce yıldır bu yemeği yiyoruz ve görünüşe göre Japonya’dan insanlar bu tür etler için zevkimizi paylaşıyorlar. Ama Shikasashi’ye gelince göze çarpan bir fark var  bu çiğ geyik eti. Bu, Japonya’da satın alabileceğiniz en ilginç sashimi türlerinden biri olarak servis edilir. Aynı zamanda inanılmaz derecede nadirdir, sadece Japonya’nın belirli bölgelerinde servis edilir.

8. SUPPON

SUPPON

Suppon, Japonya’ya giden bazı insanları şaşırtabilecek lezzetlerden bir diğeri. Bu isim oldukça hoş geliyor, neredeyse İngilizce olan “akşam yemeği” kelimesi gibi. Ama bu aslında bir güveçte pişirilen softshell kaplumbağası. Kaplumbağanın çeşitli diğer kısımları çeşitli şekillerde tüketilir. Ama Japonya’da mevcut en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir, bu yüzden midesine güvenen cesur turistler için denenmesi gereken bir yemek.

9. NANKOTSU

NANKOTSU

İlk bakışta, bu yemek aslında çok garip görünmeyebilir. Aslında, size batıdaki fast food mağazalarında çok yaygın olan birçok  kızarmış tavuğu hatırlatabilir. Ama bu Nankotsu ve bu yemekle ilgili biraz farklı bir şey var. Öncelikle , teknik olarak tavuk, ancak et kullanmak yerine, bu yemek sadece kıkırdak kullanır. Japonya’daki insanların, genellikle attığımız tavuk bölümünü kullanması bize garip gelebilir, ancak çok lezzetli bir tadı olduğu söylenmektedir.

10. SUDACHİ

SUDACHİ

Her ne kadar bu küçük yeşil meyve gibi gözükse de, aslında direk yiyebileceğiniz bir meyve değil. Bir narenciye olan meyvenin tadının portakala yakın olduğu söylenirken, Japonya’da bu pek yenmiyor ama suyu yemeklere aroma katması için kullanılıyor. 

Aslında eşsiz bir meyve türüdür ve belirli mantar türlerini pişirmek için neredeyse çok önemli olduğu düşünülmektedir. Genetik analiz, Sudachi’nin yüzlerce yıl önce melez bir tür olarak oluşturulduğunu gösteriyor.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. neden daha önce görmemişim bu yazıları . çok değerli bilgiler . gece gece hazine bulmuş gibi sevindim nedense tebrik eederim devam et yazmaya lütfen

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu