EDİTÖR BAŞVURU
İlginç Bilgiler

Japonya Hakkında Pek Bilinmeyen İlginç Bilgiler

Dünyanın en gelişmiş ve bir o kadarda ilginç ülkelerinden birisi olan Japonya hakkında bir çok bilgi internette dolaşıyor. İşte onlardan en ilginç olanları.

Yazı İçi Başlıklar

Dünyanın en gelişmiş ve bir o kadarda ilginç ülkelerinden birisi olan Japonya hakkında bir çok bilgi internette dolaşıyor. İşte onlardan en ilginç olanları.

1. 2’nci dünya savaşı zamanında Japon Okunoshima adasına hardal gazı testi için bırakılan 8 tavşan bugün hala çoğalmaya devam ediyor. Şimdi ise turistlerin ilgisini çekiyor. Şanslı tavşanlar ne diyelim.

2'nci dünya savaşı zamanında Japon Okunoshima adasına hardal gazı testi için bırakılan 8 tavşan bugün hala çoğalmaya devam ediyor. Şimdi ise turistlerin ilgisini çekiyor. Şanslı tavşanlar ne diyelim.

2. Japonya’da her şey farklılık gösterebiliyor tıpkı bu küp karpuz gibi. Daha az yer kaplasın ve taşıması kolay olsun diye küp şeklinde karpuz üretmişler. Merak ediyorsanız tadı bildiğimiz karpuz gibi.

Japonya'da her şey farklılık gösterebiliyor tıpkı bu küp karpuz gibi. Daha az yer kaplasın ve taşıması kolay olsun diye küp şeklinde karpuz üretmişler. Merak ediyorsanız tadı bildiğimiz karpuz gibi.

3. Gerçekten ilginç bir millet japonlar. Ülke genelinde tüketilen yetişkin bezi sayısı çocuk bezi sayısından fazlaymış.

Gerçekten ilginç bir millet japonlar. Ülke genelinde tüketilen yetişkin bezi sayısı çocuk bezi sayısından fazlaymış.

4. Batan Titanic gemisinden sağ kurtulmayı başaran Japon Hosono Masabumi ülkesine döndüğünde korkak olarak anılmaya başladı. Orada ölenlerle birlikte ölmediği için işten atıldı ve medya uzunca süre korkak Hosono Masabumi haberleri yapıldı.

Batan Titanic gemisinden sağ kurtulmayı başaran Japon Hosono Masabumi ülkesine döndüğünde korkak olarak anılmaya başladı. Orada ölenlerle birlikte ölmediği için işten atıldı ve medya uzunca süre korkak Hosono Masabumi haberleri yapıldı.

5. Çok çalışan japon halkının stres atma yöntemleri de farklı. Stres atmak için yapılan kedi ve köpek kafelerine gidip onları severek rahatlıyorlar.

Çok çalışan japon halkının stres atma yöntemleri de farklı. Stres atmak için yapılan kedi ve köpek kafelerine gidip onları severek rahatlıyorlar.

6. Her zaman çok çalışan japonların iş yerinde ve ulaşım araçlarında uyuya kalmaları normal olarak algılanıyor ve kimse işte uyuduğu için işten atılmıyormuş.

Her zaman çok çalışan japonların iş yerinde ve ulaşım araçlarında uyuya kalmaları normal olarak algılanıyor ve kimse işte uyuduğu için işten atılmıyormuş.

7. Japon okullarında hademe veya başka çalışan bulunmuyor onların yaptıkları işi öğrenci ve öğretmenler imece usulü çalışarak işleri hallediyorlar. Bir okul camını silen öğretmen görmek mümkün.

Japon okullarında hademe veya başka çalışan bulunmuyor onların yaptıkları işi öğrenci ve öğretmenler imece usulü çalışarak işleri hallediyorlar. Bir okul camını silen öğretmen görmek mümkün.

8. Japonlarda noel yemeğini kfc de yemek bir gelenek olmuş, öyle ki noelde kfc de yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Japonlarda noel yemeğini kfc de yemek bir gelenek olmuş, öyle ki noelde kfc de yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

9. Japonların meşhur hamamı olan onsen’e dövmesi olanların girmesi yasaktır. Çünkü japon kültürüne göre dövme artık Japon mafyası olan yakuzalarla özdeşleşmiş durumda.

Japonların meşhur hamamı olan onsen'e dövmesi olanların girmesi yasaktır. Çünkü japon kültürüne göre dövme artık Japon mafyası olan yakuzalarla özdeşleşmiş durumda.

10. Dünyanın en dakik toplu taşıma aracı Japon hızlı trenidir. Ortalama geç kalması süresi sadece 18 saniyedir.

Dünyanın en dakik toplu taşıma aracı Japon hızlı trenidir. Ortalama geç kalması süresi sadece 18 saniyedir.

11. İlk geyşaların erkek olduğunu biliyor muydunuz?

İlk geyşaların erkek olduğunu biliyor muydunuz?

12. Japonya’nın en onurlu insanlarından sayılan sumocular kilo almak için Chankonabe adlı bir yahni yiyorlar.

Japonya'nın en onurlu insanlarından sayılan sumocular kilo almak için Chankonabe adlı bir yahni yiyorlar.

13. Japonya’da Washlet ismi verilen tuvaletler anal ve genital bölgeler için ayrı su sıkmaktadır.

Japonya'da Washlet ismi verilen tuvaletler anal ve genital bölgeler için ayrı su sıkmaktadır.

14. Tokyo 38 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropolüdür.

Tokyo 38 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropolüdür.

15. Japon metrosunda ki Oshiya adlı görevlilerin işi yoğun saatlerde metroya sığmayan insanları ittirerek içeriye sokmak.

Japon metrosunda ki Oshiya adlı görevlilerin işi yoğun saatlerde metroya sığmayan insanları ittirerek içeriye sokmak.

16. Japonya’da bir binanın içinden geçen ana yol bulunmaktadır.

Japonya'da bir binanın içinden geçen ana yol bulunmaktadır.

17. Japonya’da kadınlar tuvalette çıkardıkları seslerden utandıkları için böyle bir sistem geliştirilmiş. Tam zamanında düğmeye basarsanız sıkıntı yok.

Japonya'da kadınlar tuvalette çıkardıkları seslerden utandıkları için böyle bir sistem geliştirilmiş. Tam zamanında düğmeye basarsanız sıkıntı yok.

18. Yemek yiyen birisi yemeği şapırdatarak yemek yemeği yapan aşçıya iltifat sayılıyormuş.

Yemek yiyen birisi yemeği şapırdatarak yemek yemeği yapan aşçıya iltifat sayılıyormuş.

19. Tokyo’da bir buzdolabı büyüklüğünde kapsül oteller bulunmaktadır.

Tokyo'da bir buzdolabı büyüklüğünde kapsül oteller bulunmaktadır.

20. Tokyo kulesi, Eyfel kulesinden esinlenerek yapılmış ve adamlar her 5 yılda bir bunu boyuyorlarmış.

Tokyo kulesi, Eyfel kulesinden esinlenerek yapılmış ve adamlar her 5 yılda bir bunu boyuyorlarmış.

21. Çiğ at eti Japonya’nın en popüler yiyecekleri arasında yer almaktadır.

Çiğ at eti Japonya'nın en popüler yiyecekleri arasında yer almaktadır.

22. Bir Balon balığı (fugu) ustası olmak için 7-10 yıllık yoğun bir eğitim gerektiriyor.

Bir Balon balığı (fugu) ustası olmak için 7-10 yıllık yoğun bir eğitim gerektiriyor.

23. Japonya Jamaika’da üretilen kahvenin %85’ini ithal etmektedir.

Japonya Jamaika'da üretilen kahvenin %85'ini ithal etmektedir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu