Gezi RehberiListeler

İzmir Turistik Bilgi ve Gezi Rehberi

Sayısız güzellikleri ile İzmir…
Her yönü ile size İzmir’den bahsedeceğim. İzmir kimilerinin dediği gibi özgür insanların bulunduğu, kimi insanlara göre de Türkiye’nin en büyük köyünde yaşayan insanların bulunduğu yer olarak bilinir. Köy de olsa kent de olsa bence mükemmel bir şehir kim ne derse desin…
İzmir Türkiye’nin batısında bulunur ve nüfusu yaklaşık 3.5 –4 milyon olarak değişmektedir. Tabi ki bu sayı yazın daha da artmaktadır.

Plakası 35’dir. İzmir iline ait 2 önemli belediyesi bulunmaktadır. Bunlar Konak ve Karşıyaka Belediyesi olarak ayrılmaktadır.

Kentin ezeli rekabetliği ve sonsuz dostluğa sahip olan 2 takımada ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Göztepe ve Karşıyaka spor kulüpleridir. Tabiki de bu takımların yanında Altınordu , Altay ve Buca Spor Kulüpleri de kentin vazgeçilmezleri arasındadır.

Yemek konusunda da insanların aklında her gün ot yiyeninsanların toplandığı bir yer gelmesin her gün ot yenilmiyor İzmir’de sadece otları çok iyi değerlendiriyorlar. Bilmeyen insanların belki üstüne basıp geçtiği şifalı ve yararlı otları biliyorlar. Mesela burada öğrendiğim bir otolan arapsaçı tadı biraz değişik ama gayet güzel daha niceleri var bir dekentin önemli bir yiyeceği boyozdur. Yemeklere ve aperatif tatlara buradan çok fazla bulaşmadan ayrıntılı olarak öğrenmek istedikleriniz varsa İzmir içi gezi rehberine de bakmayı unutmayın derim.

Ulaşım konusuna gelince İzmir’de arabanız varsa yaz günleri Pazar akşam üstü eğer ki Çeşme Alaçatı tarafından geliyorsanız biraz sıkıntılı trafik baya sıkışmaktadır. Aynı şekilde Pazartesi günleri de ilk iş günü olmanın da verdiği bir yoğunluk vardır. Ama eğer ki arabanız yoksa alternatifiniz çok metro, izban, vapur, eshot ve dolmuş taksiler tam sizin için ideal. Metro, İzban, vapur ve Eshot lara binmek isterseniz İZMİRİM Kart ile 2.40 TL’ye 90 dakika boyunca tek kart okutma imkanı ile ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Gezilecek yerler konusunda ise gerçekten de çok yer var. Asansör semtinde bulunan Tarihi Asansör, Dario Moreno sokağı, Alaçatı yeldeğirmenleri, Şirince, Foça, Bergama, Balçavo Teleferik bunlardan birkaçı sadece.

İzmirlilerin dediği gibi YAŞAYAN ŞEHİR YAŞANACAK ŞEHİR’dir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu