Gezi RehberiListelerTarih

İzmir Saat Kulesi (1 Eylül 1901) Tarihi

İzmir’in simgelerinden biri olan İzmir saat kulesi 1901 yılında II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25 . yıl dönümü vesilesiyle bugünkü konak meydanında yapılmıştır. İzmir valisi Kamil Paşa’nın şehrin ileri gelenleriyle yapmış olduğu toplantı sonrasında kulenin yapım kararı alınmıştır. Mimarisi İzmir’de doğup büyüyen ve İzmir aşığı olan Raymond Charles Pere’dir .

1 Eylül 1900’de yani Abdulhamit’in 24. Cülus yıl dönümü kutlamaları sırasında temeli atılan kule 1 yıl sonra 1 Eylül 1901 yılında tamamlanarak açılışı yapılmıştır.

izmir saat kulesi hakkında bilgiler

Mimarisinde Kuzey Afrika teması işlenmiş 81 metrekare mermer bir platform alan üzerine sekizgen şekilde 4 kat üzeri inşa edilmiştir. Şadırvan tarzda ve her yöne bakan 4 çeşmesi vardır. Kulenin yüksekliği 25 metredir . Kulenin doğu ve batı yönlerinde Osmanlı armaları, Güney ve kuzey yönlerinde ise II. Abdulhamit dönemi tuğralarını ve Osmanlı dönemini yansıtan çeşitli semboller bulunmasına rağmen cumhuriyet dönemiyle bu semboller kazınarak ortadan kaldırılmıştır .

Kulenin üzerinde bulunan saatin Alman imparatoru Kayzer II. Wilhelm tarafından Osmanlı Alman dostluğu üzerine hediye edildiğine dair çeşitli kayıtlar bulunur.
Kule 1974 yılında meydana gelen 5.2 ‘lik İzmir depreminde hasar görmüş ve depremin oluş saati olan 02.04‘te durmuştur. 2 yıl aradan sonra onarımı yapılıp yerine takılmış ve 2016 yılına kadar aralıksız çalışmaya devam etmiştir.

Saat 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında yapılan kutlamalardan birinde zarar görmüş ve saatin bakımından sorumlu Feti Pamukoğlu tarafından himaye edilmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu