Gezi RehberiListeler

İzmir İçi Gezi Rehberi

1. Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

İzmir’i kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz çok güzel bir yer. Mithat Paşa caddesi ile Halil Rıfat Paşa caddeleri arasına inşa edilen bu yapı iki semti birbirine yakın etmek için musevi iş adamı Nesim Levi tarafından 1907 yılında yaptırılmıştır. Tuğlaları Marsilya’dan getirilmiştir. Asansöre geçmek için kullanılan 50 -60 metre arasında olan yol Dario Moreno sokağı ile bütünleşmiştir.1992 yılında dönemin belediye başkanı merhum Ahmet Priştina’nın girişimleri ile son halini almıştır.

2. Zübeyde Hanım Anı Evi

Zübeyde Hanım Anı Evi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım Uşakizadelere ait olan bodrum dahil 3 katlı eve yerleşmiştir. Yerleşmesinin iki önemli nedeni vardır. Birincisi sağlığı pek iyi olmadığından burada iyi bakımı sağlanacaktır. İkincisi Azerbaycan’da toplantıda Latife hanım ile evleneceğini duyuran paşanın mürvetini görmek ve Latife hanım ile tanışmak için gelmiştir. Gelirken yanında bir adet Sakarya isimli atı da getirmiştir ki bu at nişan hediyesi olarak verilecektir. Zübeyde hanım Doktor Behçet Uz ve Latife Hanım’ın itinalı bakımına rağmen  14 ocak 1923 ‘tebu köşkte vefat etmiştir. Birbirinden güzel objelerin sergilendiği bu evi ziyaret etmelisiniz.

3. Hisar Camisi

Hisar Camisi

İzmir’de Konak ilçesinde Kemeraltı semtinde bulunan bu yapı mimarisi heybetli ve görünümü aynı zamanda atmosferi ile mükemmel olan bir yapı. Hisarın aşağı kapısında bulunduğundan bu adı verilmiştir. Yuvarlak kemerler ile birbirine bağlı mermer sütunlardan oluşmuştur. Kemeraltı’nda meşhur dibek kahvenizi yudumladıktan sonra içini bir gezmenizi öneririm. Cuma günü esnaflar ve orada bulunan turistler ile dolup taşan bir yer olma özelliği vardır.

4. Saint Polycarpe Kilisesi

Saint Polycarpe Kilisesi

İzmir’in Pasaport semtinde bulunan bir kilisedir. 1625 yılında inşa edilen kilise; Saat kulesinin de inşasını üstlenen Raymond Pere tarafından yapılmıştır. Polycarpe tek tanrılı inancı benimsemesine rağmen Roma imparatoru çok tanrılı inancı belirlemiştir ve Polycarpe Romalı askerler tarafından odun ateşinde çarmıha gerilmiştir. Bir rivayete göre ölmeyen Polycarpe askerlerin kılıç darbeleri ile öldürüldüğü yazmaktadır. İzmir’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi de burasıdır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu